«ԵՄ ԽՀԱԱՀ և ԵԱՏՄ ՄՄ միջև ընդհանրություններն ու հակասությունները. առաջարկներ դրանց համատեղելիության ուղղությամբ»
Երևանում տեղի է ունեցել «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ կողմից կազմակերպված «ԵՄ ԽՀԱԱՀ և ԵԱՏՄ ՄՄ միջև ընդհանրություններն ու հակասությունները. առաջարկներ դրանց համատեղելիության ուղղությամբ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկումը, որի ընթացքում թեմայի շուրջ փորձագիտական կարծիքներ են ներկայացրել անկախ փորձագետ Վահագն Ղազարյանը և ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի ավագ գիտաշխատող Վիլեն Խաչատրյանը: Քննարկմանը մասնակցել են տարբեր ՀԿ-ների, պետական կառույցների ներկայացուցիչներ: Քննարկումն անցկացվել է off-the-record ձևաչափով` ապահովելու համար փորձագետների և մասնակիցների կողմից առավել ազատ ու անկաշկանդ կարծիքների, առաջարկների, մտահոգությունների ներկայացումը, որոնց հիման վրա էլ պատրաստվելու է քաղաքական ամփոփագիր /policy paper/: Քննարկման արդյունքներով պատրաստվելիք քաղաքական ամփոփագիրը կտպագրվի ինչպես «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ, այնպես էլ «Արմեդիա» ՏՎԳ կայքերում:
Նշենք, որ «ԵՄ ԽՀԱԱՀ և ԵԱՏՄ ՄՄ միջև ընդհանրություններն ու հակասությունները. առաջարկներ դրանց համատեղելիության ուղղությամբ» թեմայով կլոր սեղան-քննարկումն անցկացվել է ԵՄ կողմից ֆինանասավորվող «Քաղաքացիական հասարակություն: Երկխոսություն հանուն առաջընթացի» տեխնիկական աջակցության ծրագրի շրջանակում, որն իրականացվում է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի կողմից ղեկավարվող կոնսորցիումի կողմից: Ծրագրի հայաստանյան գործընկերն է Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ-ն:

"Common Features and Differences Between the EU DCFTA and the EEU CU: Suggestions for Their Compatibility”
A round-table discussion titled "Common Features and Differences Between the EU DCFTA and the EEU CU: Suggestions for Their Compatibility" was organized in Yerevan by NGO "European Integration". During the discussion independent experts Vahagn Ghazarian and Vilen Khachatryan, senior researcher at the Institute of Economics of Armenian National Academy of Sciences, presented their opinion on the subject. The discussion was also attended by representatives of different NGOs and government agencies. The discussion was held in off-the-record format to ensure free and unconstrained presentation of opinions, suggestions and concerns, based on which policy paper will be prepared. The policy paper summarizing the results of the discussion, will be published both in NGO "European Integration" and "Armedia" IAA websites.
It should be noted that the round-table discussion the titled "Common Features and Differences Between the EU DCFTA and the EEU CU: Suggestions for Their Compatibility" was held in the framework of EU funded Technical Assistance "Project Civil Society. Dialogue for Progress" implemented by a Consortium led by Konrad-Adenauer-Stiftung. The project partner in Armenia is NGO "European Integration".