Հասարակ ադրբեջանցու եկամուտն ամենևին էլ համահունչ չէ նավթադոլարներով սնվող երկրի եկամուտներին
Վերջերս National Master վիճակագրական տեղեկատվության կայքը հրապարակեց 162 երկրների 2014թ-ի միջին ամսական մաքուր եկամուտները մեկ անձի համար: Ինչպես հենց այդ կայքում է նշվում, այդ տվյալները ստացվել են՝ օգտագործելով Numbeo-ի (այն համարվում է աշխարհի խոշորագույն բազաներից մեկը, որը տվյալներ է տրամադրում աշխարհի տարբեր քաղաքների և երկրների կենսապայմանների վերաբերյալ) կատարած հաշվարկները: Զեկույցում ընդգրկված 162 երկրների շարքում է նաև Ադրբեջանը, որն ըստ National Master-ի՝ զբաղեցնում է 104-րդ տեղը՝ մեկ անձի համար ամսական մաքուր եկամուտը հաշվելով միջինը 524,84 դոլար:
Առաջին հայացքից թվում է, թե սա այդքան էլ փոքր թիվ չէ, և հասարակությունը պետք է որ բավականին գոհ ու երջանիկ ապրեր, սակայն կան փաստեր, որոնք պարզապես հակառակն են ապացուցում և օգնում են հասկանալ, թե ինչու է անգամ փակ համակարգում ապրող Ադրբեջանի հասարակությունը դժգոհությունների ալիք բարձրացնում, ինչու Ադրբեջանում այդքան շատ քաղբանտարկյալներ կան և ի վերջո, ինչու է Ադրբեջանում այդքան շատ ոտնահարվում ազատ խոսքի իրավունքը:
Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը նավթային մեծ պաշարներ ունեցող երկիր է, և վերջինիս հիմնական եկամուտը հենց նավթի արտահանումներից են ստացվում: Իսկ արդյո՞ք նավթից ստացված ամբողջ եկամուտները գնում են հենց պետական բյուջե: Ըստ Ադրբեջանի պաշտոնական տվյալների՝ նավթից եկող ամսական միջին եկամուտը կազմում է 1,420 միլիարդ դոլար: Սակայն հաշվի առնելով մի շարք փաստեր, այս թվի իրական լինելը հարցականի տակ է դրվում: Նախ երկրում կոռուպցիան բավականին բարձր մակարդակի վրա է գտնվում: Սրա մասին է փաստում Freedom House-ի կողմից հրապարակված վերջին զեկույցը, որտեղ երկրում կոռուպցիոն մակարդակը գնահատվել է 6 (ըստ Freedom House-ի՝ 1 նշանակում է ամենաքիչ կոռուպպացված, իսկ 7՝ ամենաշատ): Հետաքրքրականն էլ այն է, որ զեկույցում հենց նշվում է, որ Ադրբեջանում նավթից և գազից ստացված եկամուտները կաշառակերության համար մեծ հնարավորություններ են ստեղծում, իսկ իշխող կուսակցությունն ու պետական պաշտոնյաները հազվադեպ են պատասխանատվության ենթարկվում կոռուպցիայի համար:
2012թ-ին էլ Կազմակերպված հանցավորության և կոռուպցիայի լուսաբանման նախագիծը Իլհամ Ալիևին հռչակեց «տարվա մարդ»՝ հայտարարելով, որ մի շարք փաստեր խոսում են այն մասին, որ Ալիևի կլանը երկրի խոշորագույն բիզնեսների գաղտնի բաժնետեր է հանդիսանում: 2012թ-ից մինչ օրս դժվար թե էական փոփոխություններ տեղի ունեցած լինեն, եթե հաշվի առնենք, որ իշխանության գլուխ կանգնած է նույն կուսակցությունը իր անփոփոխ քաղաքականությամբ:
Ըստ ոչ պաշտոնական տվյալների՝ Ալիևի դուստրերի կարողությունը կազմում է մոտավորապես 75 միլիոն դոլար, իսկ որդունը՝ 45 միլիոն դոլար, ինչը կազմում է Ադրբեջանցի հասարակ քաղաքացու մոտ 8000 տարվա եկամուտը:
Այսպիսով, այս ամենը թույլ է տալիս ենթադրել, որ National Master-ի հրապարակած մեկ անձի համար ամսական մաքուր միջին եկամուտը՝ 524,84 դոլար, ամենևին էլ համահունչ չէ նավթադոլարներով սնվող երկրի եկամուտներին:

The Income of Common Azerbaijani Not Consistent With the Income of Azerbaijan Fed by Petrodollars
Recently the website of National Master Statistical Information published average monthly net income per person of 162 countries for 2014. As it is written on the website, the data were received using the calculations done by Numbeo (Numbeo is the world’s largest database of user contributed data about cities and countries worldwide, which provides current and timely information on world living conditions). Among the 162 countries included in the report Azerbaijan is on the 104th place - average monthly net income per person calculated to be $524.84.
From the first sight it seems that this is not a small amount and the society in this country should live quite satisfied and happy. However, there are facts that prove just the opposite and help to understand, why the Azerbaijani society even in such a close political system raise wave of complaints, why there are so many political prisoners in Azerbaijan and at last, why the freedom of expression is so much violated in this country.
It is not a secret that Azerbaijan is a country with large oil reserves and its main income comes from oil exports. But does the whole income from oil exports go to state budget? According to Azerbaijani official data, average monthly income from oil is $1,420 billion. However, taking into consideration several factors, one can put under question whether this number is real or not. First of all corruption in this country is on quite high level. This is proved also by 2015 report of Freedom House, where the level of corruption in Azerbaijan is estimated 6 (according to Freedom House, 1 means least corrupted and 7 – the most corrupted). It is interesting that even in the report it is mentioned that wealth from the country’s massive oil and gas exports creates ever greater opportunities for graft,  and the ruling party, government officials are rarely held accountable for corruption.
In 2012 Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) called Aliyev the “person of the year,” declaring that well-documented evidence revealed that "his family has secret ownership stakes in the country’s largest businesses.” Since 2012 hardly much has been changed in Azerbaijan, if we take into consideration that the power of the country is in the hands of the same party with its unchanging policy.
According to non-official data, Aliyev's two daughters share a property portfolio of about $75 million, and his son – $45 million, which comprises 8,000 years' worth of salary for a common Azerbaijani citizen.
Thus, all the above-mentioned lives room to suppose that average monthly net income per person in Azerbaijan – $524.84, published by National Master, is not consistent with the income of a country fed by petrodollars.