Ադրբեջանական կողմը առաջին անգամ կիրառել է առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր. ՀՀ պաշտպանության նախարար
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպան Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

For First Time Azerbaijan Used 120 mm Artillery: RA Minister of Defense
Armenian Defense Minister Seyran Ohanyan met with Ambassador Andrzej Kasprzyk, Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, the press service of Armenian Defense Ministry reports.
They discussed the recent destabilization of the situation on the border between Armenian and Azerbaijani armed forces.
The Defense Minister informed Ambassador Kasprzyk about ceasefire violations by Azerbaijan, stressing that in addition to making infiltration attempts and using weapons of different calibers, 60 mm and 82 mm mortars, for the first time since the ceasefire was established, Azerbaijan used 120 mm artillery.
Ohanyan said that Azerbaijan’s military and political leadership is fully responsible for the consequences of escalation of the situation in the face of such tactics by Azerbaijani armed forces.
Ambassador Kasprzyk said that he will make every effort within his power to stabilize the situation.