Ադրբեջանական կողմը առաջին անգամ կիրառել է առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր. ՀՀ պաշտպանության նախարար
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպում է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրչիկի հետ, հայտնում է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են վերջին օրերին հայկական և ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գոտում իրադրության ապակայունացման միտումները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը դեսպան Կասպրչիկին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի մասին` նրա ուշադրությունը հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ հակառակորդի կողմից դիվերսիոն գործողություններից, տարբեր հրաձգային զենքերից, 60 և 82 մմ տրամաչափի ականանետերից զատ, հրադադարի ռեժիմի հաստատումից հետո առաջին անգամ կիրառվել են առավել մեծ` 120 մմ տրամաչափի ականանետեր:
Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ԶՈւ նման մարտավարության պայմաններում իրադրության սրման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:
Դեսպան Կասպրչիկը հավաստիացրել է, որ իր լիազորություններից բխող առավելագույն ջանքեր կգործադրի իրադրությունը կայունացնելու ուղղությամբ:

Азербайджан впервые применил крупнокалиберную артиллерию диаметром 120мм: министр обороны Армении
Пресс-служба минобороны РА сообщает, что министр обороны Армении Сейран Оганян провел встречу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком.
Согласно информации, в ходе встречи обсуждались наметившиеся в последние дни тенденции к дестабилизации ситуации на линии соприкосновения армянских и азербайджанских ВС.
Глава минобороны Армении проинформировал посла Каспршика о случаях нарушения Азербайджаном режима перемирия, обратив его внимание на то обстоятельство, что противник, наряду с осуществлением диверсионных действий, использованием стрелкового оружия разного калибра, 60-мм и 82-мм минометов, впервые с момента установления режима перемирия применил крупнокалиберную артиллерию диаметром 120мм.
Сейран Оганян отметил, что в условиях подобной тактики ВС Азербайджана вся ответственность за последствия дальнейшего обострения ситуации ложится на военно-политическое руководство Азербайджана.
Посол Каспршик заверил, что в рамках своих полномочий приложит максимум усилий в направлении стабилизации ситуации.