Օբաման՝ Ծոցի միապետություններին անվտանգության երաշխիքներ տալու խնդրի առջև
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, հանդես գալով Սպիտակ Տանը, Պարսից ծոցի երկրների առաջնորդներին հրավիրել է ԱՄՆ անվտանգության ոլորտում համագործակցության հարցերը քննարկելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն: «Ես Սաուդյան Արաբիայի, Արաբական Միացյալ Էմիրություններրի (ԱՄԷ), Քուվեյթի, Օմանի, Կատարի և Բահրեյնի առաջնորդներին այս գարնանը հրավիրել եմ Քեմփ-Դևիդ (ԱՄՆ) անվտանգության ոլորտում համագործակցության ամրապնդման հարցերը քննարկելու և լուծելու համար այն բազմազան հակամարտությունները, որոնք այդքան դժվարություններ և անկայունություն են առաջացրել Մերձավոր Արևելքում», - նշել է Օբաման։
Միաժամանակ նշվում է, որ Բարաք Օբաման և Սաուդյան Արաբիայի թագավոր Սալման Իբն Աբդուլ-Ազիզ Աս-Սաուդը պայմանավորվել են Եմենում Սաուդյան Արաբիայի ռազմական գործողության համատեքստում «հետևել տարածաշրջանում Իրանի ապակայունացնող գործողություններին»: «Օբաման ընդգծել է, որ Իրանի և «վեցնյակի» միջև փոխըմբռնումը որևէ կերպ չի նվազեցնելու ԱՄՆ-ի անհանգստությունը տարածաշրջանում Իրանի ապակայունացնող ակտիվության կապակցությամբ: Ղեկավարները պայմանավորվել են ընդլայնել խորհրդակցությունները և նախկինի պես ուշադիր լինել այս սպառնալիքին դիմագրավելիս», - ասվում է Սպիտակ Տան հայտարարության մեջ:
Այս հայտարարություններից պարզ է դառնում, որ ԱՄՆ-ը մտադիր է վստահեցնել Ծոցի միապետություններին, հատկապես Սաուդյան Արաբիային, որ Իրանի հետ գործարքը որևէ կերպ չի ազդելու տարածաշրջանում ուժերի հարաբերակցության վրա: Դա վերաբերում է նաև ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի այսպես կոչված ռազմավարական գործընկերությանը: Արաբական միապետությունները մտավախություն ունեն, որ Իրանի և «վեցնյակի» միջև պայմանագրի ստորագրումից հետո իրանական դիրքերը կամրապնդվեն տարածաշրջանում, ինչն ամենևին էլ չի բխում իրենց շահերից:
Բացի այդ, շարունակվում է խորանալ ճգնաժամը Եմենում, որը վերածվել է իսկական մարտադաշտի Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի միջև: Տարածաշրջանային մրցակիցները պայքարում են այս երկրում իրենց ազդեցության հաստատման համար, իսկ միջուկային համաձայնագիրը կարող է նպաստել այս ուղղությամբ Իրանի առավել ակտիվ և ոչնչով չկաշկանդված քաղաքականության ծավալմանը:

Странам Персидского Залива нужны гарантии Обамы
Президент США Барак Обама, выступая в Белом доме, пригласил лидеров стран Персидского залива на встречу с резиденцию Кэмп-Дэвид для обсуждения вопросов безопасности на Ближнем Востоке, сообщает РИА Новости. "Я пригласил лидеров Саудовской Аравии, ОАЭ, Кувейта, Омана, Катара и Бахрейна на встречу в Кэмп-Дэвид (США) этой весной, чтобы обсудить вопросы укрепления сотрудничества в сфере безопасности, решая многочисленные конфликты, которые вызвали столько трудностей и нестабильности по всему Ближнем Востоку", – заявил Обама.
Одновременно сообщается, что Барак Обама и король Саудовской Аравии Салман ибн Абдул-Азиз Аль Сауд договорились "следить за дестабилизирующими действиями Ирана" в регионе на фоне военной операции Саудовской Аравии в Йемене, сообщил Белый дом. "Обама подчеркнул, что взаимопонимание между "шестеркой" и Ираном никоим образом не снизит обеспокоенность США относительно дестабилизирующей активности Ирана в регионе. Лидеры договорились расширить консультации и по-прежнему быть внимательными в противостоянии этой угрозе", -  говорится в сообщении Белого дома.
Из данного сообщения становится очевидным, что США намерены убедить страны Персидского залива, и в первую очередь, Саудовскую Аравию, что сделка с Ираном никак не повлияет на соотношение сил в регионе. Это также касается так называемого стратегического партнерства США и Саудовской Аравии. Арабские страны опасаются, что после подписания ядерной сделки между Ираном и "шестеркой" иранские позиции значительно укрепятся в регионе, что совсем не исходит из интересов арабских монархий.
Кроме этого, продолжается конфликт в Йемене, который превратился в поле боя между Ираном и Саудовской Аравией. Геополитические оппоненты продолжают борьбу за установление своего влияния в этой стране, а ядерная сделка может способствовать развертыванию более активной и ничем не ограниченной политике Ирана в этом направлении.