Էրդողանի «խորամանկ» այցը Իրան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Սիրիայում և Եմենում տիրող իրավիճակի պատճառով երկու երկրների միջև առկա տարաձայնությունների համապատկերի վրա այցելել է Իրան: Սա նախապես ծրագրավորված այց էր, և կայացավ՝ չնայած Եմենի ճգնաժամում Իրանի դերակատարման վերաբերյալ Էրդողանի կոպիտ հայտարարություններին: Նշենք, որ Էրդողանն անընդունելի էր անվանել տարածաշրջանում գերիշխելու Իրանի ցանկությունը՝ կոչ անելով վերջինիս դադարեցնել Եմենում Ալ-Խոուսի շարժմանը տրամադրվող աջակցությունը: Ավելի ուշ Էրդողանը հայտարարեց, որ իր այցն Իրան կկայանա՝ չնայած իրանցի մի շարք գործիչներ կոչ էին անում Իրանի կառավարությանը չեղյալ հայտարարել Էրդողանի այցը:
Դեռևս 2014 թվականին Իրան կատարած այցի ժամանակ Էրդողանը հայտարարեց, որ Թուրքիան մտադիր է ամրապնդել Իրանի հետ երկկողմ հարաբերությունները: Հասան Ռոհաննի հետ հանդիպումից հետո տեղի ունեցած համատեղ մամլո ասուլիսի ժամանակ Էրդողանը հայտարարեց, որ Թուրքիան իրանական գազի կարիք ունի, և պատրաստ է ավելացնել դրա ներկրումն ընդունելի գնի սահմանման պարագայում: «Իրանական գազի 90-95%-ը գնում է Թուրքիան, սա շատ մեծ ծավալ է: Սակայն, իրանական գազը մեզ համար ամենաթանկն է: Եթե մենք պայմանավորվենք ընդունելի գնի շուրջ, ապա կավելացնենք ներկրման ծավալները, քանի որ մեր երկիրն իր զարգացած արդյունաբերությամբ գազի կարիք ունի: Բացի այդ, մենք պետք է գազը մեր քաղաքացիներին խելամիտ գնով վաճառենք», - Էրդողանի խոսքերը մեջբերում է РИА Новости-ն:
Թուրքիայի նախագահը նաև նշել է, որ «կողմերը չեն ցանկանում մնալ դոլարի կամ եվրոյի ճնշման տակ»: «Մենք պայմանավորվել ենք օգտագործել թուրքական և իրանական ազգային արժույթները: Դա լրացուցիչ ուժ կհաղորդի մեր երկրներին», - հայտարարել է Էրդողանը: Նա հավելել է, որ Թուրքիայի և Իրանի նպատակն է առևտրաշրջանառության ծավալը ներկայիս 14 միլիարդից հասցնել 30 միլիարդի:
Երկու երկրների նախագահները քննարկել են նաև տարածաշրջանային վերջին զարգացումները: Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան և Իրանը պետք է միջնորդ հանդիսանան Սիրիայի և Իրաքի հակամարտություններում, որ դադարեցնեն արյունահեղությունն այս երկրներում: Իր հերթին Իրանի նախագահը նշել է, որ Իրանն ու Թուրքիան հանդես են գալիս Եմենում կրակի դադարեցման և այլ երկրների միջամտության դեմ: Դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես է Էրդողանը պատկերացնում Իրանի և Թուրքիայի միջնորդությունն այս երկրներում, որտեղ նրանք աջակցում են հակամարտության տարբեր կողմերին:
Հատկանշական է, որ Թեհրան մեկնելուց ժամեր առաջ Էրդողանն ընդունել է Սաուդյան Արաբիայի ներքին գործերի նախարար Մուհամեդ բեն Նաիֆ Ալ-Սաուդին: Ինչպես նշում է Hurriyet Daily News-ը, հանդիպման մասին Թուրքիայի նախագահի պաշտոնական կայքը չի հայտնել: Ավելի ուշ Anadolu գործակալությունը տեղեկացրել է, որ հանդիպումը 1 ժամ 40 րոպե է տևել: Հանդիպման այլ մանրամասների մասին չի հաղորդվում՝ թեև ակնհայտ է, որ այն պետք է դիտարկել Իրանի և Սաուդյան Արաբիայի՝ տարածաշրջանային 2 տերությունների միջև մանևրելու թուրքական քաղաքականության համատեքստում:

По-восточному хитрый визит Эрдогана в Иран
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган с официальным визитом посетил Иран - на фоне политических противоречий между странами из-за ситуации в Сирии и Йемене. Визит был запланирован заранее и состоялся, несмотря на жесткие заявления Эрдогана о роли Ирана в йеменском кризисе. Отметим, что несколькими днями ранее Эрдоган назвал нетерпимым стремление Ирана доминировать в регионе и призвал Иран прекратить поддержку шиитских повстанцев-хоуситов в Йемене. Позднее Эрдоган заявил, что его визит в Иран состоится, хотя некоторые иранские официальные лица и законодатели призвали правительство Ирана отменить визит Эрдогана в Тегеран.
Еще во время своего визита в Тегеран в 2014 году Эрдоган заявил, что Турция нацелена на укрепление двусторонних отношений с Ираном. На совместной пресс-конференции по итогам встречи один на один с президентом Ирана Хасаном Рухани Эрдоган заявил, что Турция нуждается в иранском газе и готова увеличить его импорт при условии приемлемой цены. "90-95% иранского газа покупает Турция, это очень большой объем. Однако иранский газ для нас самый дорогой. Если мы договоримся о приемлемой цене, то увеличим импорт, поскольку нашей стране при ее развитой промышленности нужен газ. К тому же мы должны продавать газ своим гражданам также по разумной цене", - слова Эрдогана цитирует РИА Новости. Президент Турции также отметил, что "стороны не хотят оставаться под гнетом доллара или евро и быть под влиянием их курса". "Мы договорились, чтобы между нами ходили турецкая и иранская национальные валюты. Это придаст нашим странам дополнительную силу", - заявил Эрдоган. Он добавил, что целью Турции и Ирана является достижение торгового оборота в 30 миллиардов долларов. В настоящее время этот показатель составляет около 14 миллиардов долларов. Президенты двух стран подписали 8 соглашений и подчеркнули необходимость более широкого экономического сотрудничества.
Президенты Ирана и Турции обсудили также последние развития в регионе. Эрдоган заявил, что Турция и Иран должны стать посредниками в конфликтах в Сирии и Ираке, чтобы остановить кровопролитие в этих странах. В свою очередь Роухани заявил, что Турция и Иран выступают за прекращение огня и против вмешательства других стран в конфликт в Йемене. При этом трудно представить, как Эрдоган представляет ирано-турецкое посредничество в этих странах, где стороны поддерживают противоположные стороны конфликтов.
Примечательно, что за несколько часов до вылета с официальным визитом в Тегеран Эрдоган встретился с министром внутренних дел Саудовской Аравии принцем Мохаммедом бин Наиф аль-Саудом. Как отмечает Hurriyet Daily News, о визите саудовского принца не было объявлено на официальном сайте председательства Республики Турции. Агентство Anadolu сообщило, что встреча длилась час и 40 минут. О других деталях встречи не сообщается. Однако очевидно, что эту встречу стоит рассматривать в контексте политического баланса между двумя региональными державами - Ираном и Саудовской Аравией.