Կարասին. Հարևան երկրին չարիքի հետ նույնացնելը քաղաքական տկարամտություն է
Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Գրիգորի Կարասինը «Российская газета»-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ Վրաստանի նոր ղեկավարությունը ձգտում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությությունները կառուցել պրագմատիկ հիմքի վրա:
«Ընդհանուր առմամբ մենք նորմալ զարգացնում ենք մեր կապերն այնպիսի պայմաններում, երբ մեր երկրների միջև բացակայում են դիվանագիտական հարաբերությունները: Ապագայի համար կարևոր է, որ Վրաստանն ազատվի նախկին հակառուսական վարչակարգի բեռից, ով հյուսիսային հարևանին նույնացնում էր չարիքի հետ: Իրական կյանքում այդպես անհնար է ապրել: Դա քաղաքական տկարամտության օրինակ է: Առավել ևս, երբ դու ապրում ես մի փոքր երկրում` մեծ տերության հարևանությամբ, անհրաժեշտ է ռացիոնալ կերպով համեմատել  սեփական աշխարհաքաղաքական ձգտումներն իրական կյանքի հետ: Հակառակ դեպքում քո ազգին տանում ես փորձության»,- մեջբերում է թերթը:
«Վրաստանի նոր ղեկավարությունը ձգտում է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կառուցել պրագմատիզմի հիմքով»,-նշել է Կարասինը: Ըստ նրա` ռուսական կողմին անհանգստացնում է այն, որ Վրաստանի տարածքում հայտնվել են «ՆԱՏՕ-ի խորհրդավոր ուսումնական կենտրոններ», հնչում են հայտարարություններ, որ անհրաժեշտ է արագացնել ՆԱՏՕ-ին անդամակցումը և այլն: «Մենք այս ամենը հաշվի ենք առնում և տեսնում ենք դիրքորոշման դուալիզմը: Միաժամանակ, մենք հենվում ենք նրա վրա, որ Վրաստանի ղեկավարությունը հետաքրքրված է Ռուսաստանի հետ  պրագմատիկ հարաբերություններ ունենալու հարցում: Մենք ևս հետաքրքրված ենք և ցանկանում ենք Վրաստանի հետ ապրել խաղաղության և համաձայնության մեջ»,- հայտարարել է դիվանագետը:
Կարասինն անդրադարձել է նաև Կարասին-Աբաշիձե ձևաչափի արդյունավետության խնդրին: «Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեի հետ ունեցել ենք ինը հանդիպում: Նա բավական հավասարակշված և փորձառու է: Հանդիպումների ժամանակ մենք չենք անդրադառնում այն հարցերին, որոնք այս իրավիճակում անհնար է լուծել և կենտրոնանում ենք երկկողմ հարաբերությունների այնպիսի կիրառական հարցերի վրա, ինչպիսիք են` տրանսպորտը, ավիացիան, հումանիտար շփումները, վիզային խնդիրները, վրացական գինու և հանքային ջրի արտահանումը»,- նշել է Կարասինը:

Видеть все зло в соседнем государстве - политический идиотизм
Заместитель министра иностранных дел РФ Григорий Карасин в интервью "Российской газете" заявил, что новое руководство Грузии стремится выстроить отношения с Россией на более прагматичной основе.
"В целом мы нормально развиваем связи в условиях, когда между нашими странами отсутствуют дипломатические отношения. Для будущего важно, чтобы Грузия отряхнулась от бремени прежнего оголтелого, антироссийски настроенного режима, который видел все зло в северном соседе. В реальном мире так жить нельзя. Это пример политического идиотизма. Тем более если ты живешь в небольшой стране рядом с крупной державой, рациональнее соизмерять свои геополитические амбиции с реальной жизнью. Иначе ты обрекаешь свой народ на испытания", - цитирует его "Российская газета".
"Новое же руководство Грузии стремится выстроить отношения с Россией на более прагматичной основе", - заметил Карасин. По его словам, российскую сторону беспокоит то, что на территории Грузии появляются "таинственные тренировочные центры НАТО", делаются широковещательные заявления о том, что надо ускорить движение страны натовские структуры и т.п. "Мы принимаем это в расчет и видим дуализм позиции. Одновременно делаем сноску на то, что новое правительство Грузии заинтересовано в прагматичных отношениях с Российской Федерацией. Мы тоже заинтересованы в том, чтобы жить с Грузией в мире и согласии",- заявил дипломат.
Карасин коснулся также вопроса эффективности формата Карасин-Абашидзе. "Состоялось девять встреч со спецпредставителем премьер-министра Грузии по вопросам отношений с Россией Зурабом Абашидзе. Это человек взвешенный и опытный. На встречах мы не касаемся тех проблем, которые не решаемы в нынешней ситуации, сосредоточиваясь на практических вопросах двусторонних отношений - транспорте, авиации, гуманитарных контактах, визовой практике, экспорте грузинского вина и минеральной воды",- отметил замминистра.