Գալլիպոլի. համամարդկային արժեքներ թե՞ շահեր
Գալլիպոլիում ռազմական գործողությունների տարելիցը Թուրքիան միշտ նշել է կա՛մ մարտի 18-ին, կա՛մ ապրիլի 25-ին՝ Օսմանյան կայսրությունում ավելի քան 1.5 միլիոն հայերի կոտորածի ամսաթվից մեկ օր անց, գրում է բրիտանական The Guardian-ը՝ ավելցնելով, որ, այս տարի Գալլիպոլիի ճակատամարտի 100-ամյակը ապրիլի 24-ին նշելով, Անկարարան հույս ունի միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել Օսմանյան Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցից: Հետաքրքիր է, որ թուրքերը  armeniagenocide100.org կայքի համանմանությամբ ստեղծել gallipoli100.org տեղեկատվական կայք, որտեղ կա Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի խորհրդանիշ՝ «անմոռուկի» թուրքական տարբերակը՝ կարմիր կակաչ:
Հարկ չկա նշելու, որ Գալլիպոլիի ճակատամարտում հաղթանակի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումները կարելի է արդեն ձախողված համարել, քանի որ վերջին շաբաթների ընթացքում ինչպես համաշխարհային, այնպես էլ թուրքական լրատվամիջոցներում լայնորեն քննարկվում է Հայոց ցեղասպանության թեման՝ ընդ որում տարբեր տեղեկատվական առիթներով. դա և՛ աշխարհահռչակ մոդել Քիմ Քարդաշյանի այցն էր Հայաստան, և՛ Վատիկանում Հռոմի պապի մատուցած պատարագը, և՛ Եվրոպական խրհրադարանի կողմից բանաձևի ընդունումը, որով կոչ է արվում Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասանությունը:
Այս ֆոնին նախօրեին պարզ դարձավ, որ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը և նախագահ Յոահիմ Գաուկը մերժել են Թուրքիայի հրավերը՝ ապրիլի 24-ին մասնակցելու Գալիպոլիի միջոցառումներին։ Մերկելը դա պատճառաբանել է զբաղվածությամբ, իսկ նախագահ Յոահիմ Գաուկն էլ ապրիլի 24-ին նախընտրել է լինել հայերի հետ և հարգել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը Բեռլինում։
Նշվում է, որ Գերմանիայից Գալիպոլիի միջոցառումներին մասնակցելու է Գերմանիայի պաշտպանության նախարարի քարտուղարներից Մարկուս Գրյուբելը։
Հիշեցնենք,որ Թուրքիան միջոցառումներին մանակցելու հրավիրել էր ուղարկել 100 համաշխարհային առաջնորդների: Իրենց մասնակցությունը միջոցառումներին արդեն հաստատել են արքայազն Չարլզը և Հարին, Ավստալիայի վարչապետ Թոնի Էբբոտը, Նոր Զելանդիայի վարչապետ Ջոն Կին: Իհարկե, կասկածներ չկան, որ Անկարա կժամանի նաև Թուրքիայի կրտսեր եղբայր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
Հիշեցնենք նաև, որ օրերս Սերժ Սարգսյան իտալական հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ նշել է, որ  «եթե Միացյալ Նահանգները, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Իտալիան Թուրքիայում ներկայանան ավելի բարձր մակարդակով, քան Հայաստանում, թուրքերը կարող են ասել «նայե՛ք, նրանք չեն ճանաչում Ցեղասպանությունը: Այդ դեպքում հայերը կհասկանան, թե ովքեր են գերադասել համամարդկային արժեքները, իսկ ովքեր՝ իրենց շահերը»...
Guardian-ը ընդգծում է, որ Գալլիպոլիի հաղթանակի 100-ամյակի տոնակատարությունների ժամանակ հազարավոր մարդիկ կհավաքվեն Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում, որտեղ 2010 թվականից նշվում է Հայոց ցեղասպանության տարելիցը:

Галлиполи: интересы или общечеловеческие ценности?
Годовщина военных операций на территории полуострова Галлиполи (Чанаккале) в Турции всегда отмечалась 18 марта или 25 апреля, через день после даты расправы над 1,5 миллионами армян в Османской империи, пишет британское издание The Guardian, добавляя, что отмечая 100-летие битвы в Галлиполи 24 апреля в этом году, Анкара намерена тем самым отвлечь внимание международного сообщества от 100-летней годовщины Геноцида армян в Османской Турции. Интересно, что турки - по аналогии с сайтом armeniagenocide100.org - открыли gallipoli100.org - информационный сайт, на котором также есть символ, аналогичный нашей незабудке - красный мак.
Но стоит отметить, что мероприятия по случаю празднования Турцией 100-летия победы в битве при Галлиполи уже можно считать проваленными, поскольку их истинной целью было отвлечь внимание международного сообщества от 100-летия Геноцида армян. Но, как известно, в последние дни как в мировых, так и в турецких СМИ широко обсуждается именно тема Геноцида армян, причем в ракурсе различных информационных поводов: это и визит всемирно известной модели Ким Кардашян в Армению, и литургия Папы римского в Ватикане, и принятие Европарламентом резолюции, призывающей Турцию признать Геноцид армян.
На этом фоне накануне стало известно, что канцлер Германии Ангела Меркель и президент Йоахим Гаук отклонили приглашение Анкары по участию в мероприятиях, приуроченных к 100-летию победы при Галлиполи. Меркель обосновала свой отказ чрезмерной перегруженностью, а Гаук заявил, что 24 апреля в Берлине намерен принять участие в мероприятиях по случаю 100-летней годовщины Геноцида армян.
Напомним, что Турция пригласила 100 мировых лидеров для участия в мероприятиях в своей стране. Свое участия в них уже подтвердили британские принцы Чарльз и Гарри, премьер-министр Австралии Тони Эббот, премьер-министр Новой Зеландии Джон Ки. Конечно же, в Анкару приедет и президент младшего брата Турции - Азербайджана - Ильхам Алиев.
Напомним также, что на днях Серж Саргсян в интервью итальянской телекомпании отметил, что "если Соединенные Штаты, Франция, Германия, Италия будут представлены в Турции на более высоком уровне, чем в Армении, турки смогут сказать: "Вот, смотрите,  они не признают Геноцид". В этом случае армяне поймут, кто предпочел общечеловеческие ценности, а кто – свои интересы"...
Guardian подчеркивает, что во время празднования 100-летия победы при Галлиполи сотни людей соберутся на площади Таксим в Стамбуле, где с 2010 года отмечается годовщина Геноцида армян.