Մեկնարկել է ԵՄ-Ուկրաիան գագաթաժողովը
Այսօր՝ ապրիլի 27-ին, Կիևում մեկնարկել է ԵՄ-Ուկրաինա 17-րդ գագաթաժողովը։ Սա Եվրամիության հետ Ասոցացման համաձայնագրի կնքումից հետո բարձր մակարդակի առաջին հանդիպումն է։ Գագաթաժողովի շրջանակներում տեղի կունենա Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի առանձնազրույցները Եվրախորհրդարանի նախագահ Դոնալդ Տուսկի և Եվրահնձնաժողովի նախագահ ժան-Կլոդ Յունկերի հետ։  Այնուհետև աշխատանքային ճաշի ժամանակ նրանց կմիանա Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման հարցերով եվրահանձնակատար Յոհաննես Հանը։
Ինչ վերաբերում է գագաթաժողովի օրակարգին, ապա նշենք, որ գագաթաժողովի ժամանակ ուշադրության կենտրոնում է լինելու ԵՄ հետ Ասոցացման  համաձայնագրով նախատեսված բարեփոխումների ընթացքը, մասնավորապես՝ սահմանադրական բարեփոխումների, ապակենտրոնացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատական համակարգի, երկրում բիզնես միջավայրի բարելավման, էներգետիկ ոլորտի վերակազմակերպման ուղղությամբ իրականացվող բարեփոխումները։
Ինչպես տեղեկացնում է Եվրախորհրդի մամլո ծառայությունը, գագաթաժողովի շրջանակներում կողմերը կքննարկեն նաև Մինսկի պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը և ԵԱՀԿ առաքելության աշխատանքը։ Կքննարկվի նաև Ուկրաինայում Եվրամիության խաղաղապահ առաքելության տեղակայման հարցը։ Սակայն, ինչպես նշել է Տուսկը, ԵՄ այս հարցում առանձնակի ոգևորություն չի դրսևորում, և այս գագաթաժողովի ժամանակ նման որոշում չի ընդունվի։
Գագաթաժողովի շրջանակներում՝ ապրիլի 28-ին, Կիևում կկայանա Միջազգային դոնորային համաժողով, որի ժամանակ քննարկվեն Դոնբասի վերականգմանը, Ուկրաինայում բիզնես միջավայրի բարելավմանը, ագրարային քաղաքականությանը և Էներգախնայողությանը վերաբերող հարցեր։ Փետրվարին Բրյուսելը հայտարարել էր, որ այս համաժողովի շրջանակներում նախատեսվում է Ուկրաինայի տնտեսության վերականգման համար 15 մլրդ դոլար ներգրավել։ Սակայն ԵՄ և ԱՄՀ-ի կողմից Ուկրաինային ֆինանսական օգնություն տրամադրելուց հետո նախատեսվում է, որ համաժողովի ժամանակ Ուկրաինան կներկայացնի բարեփոխումների ընթացքը։
Եվրամիությունում նշում են, որ բարեփոխումների հարցում Ուկրաինան որոշակի առաջընթաց է գրացել առանձին ոլորտներում, ինչպես օրինակ Էներգետիկ ոլորտում, որը դիվեսիֆիկացվել է նորվեգական գազի մատակարարման շնորհիվ։ Բրյուսելում նշում են, որ բարեփոխումների հիմնական մասը սոցիալական կամ տնտեսական ուղղվածություն ունի, ինչի հետ կապված դեռ անհրաժեշտ են հավելյալ աշխատանքներ։
Նշենք, որ փորձագետները վստահ են, որ գագաթաժողովի ժամանակ Ուկրաինան կստանա աջակցության հավաստիացումներ, սակայն լուրջ առաջընթաց տեղի չի ունենա։ ԵՄ արդեն  հասկացրել է Կիևին, որ մոտ ապագայում ԵՄ  Ուկրաինային չի տրամադրի առանց վիզային ռեժիմ։ Իսկ Տուսկը օրերս բացառել է առաջիկա 10 տարիների ընթացքում ԵՄ ընդլայնումը։

Саммит Украина - ЕС: прорыва не будет
Сегодня в Киеве стартовал 17-ый саммит Украина - ЕС. Это первый саммит высокого уровня после подписания Киевом и ЕС Соглашения об ассоциации. В рамках саммита президент Петр Порошенко переговорил тет-а-тет с президентом Евросовета Дональдом Туском и президентом Еврокомиссии Жан-Клодом Юнкером. На рабочем обеде принял участие также еврокомиссар по вопросам расширения и политики добрососедства Йоханнес Хан. Высокий представитель ЕС по внешней политики и безопасности Федерика Могерини не участвует в саммите Украина-ЕС. Могерини уже провела телефонный разговор с министром иностранных дел Украины Павлом Климкиным и обсудила вопросы повестки дня саммита, сообщает сайт Европейского союза.
Что касается повестки дня, то в фокусе саммита - проведение реформ в Украине, в частности, конституционной реформы, реформы по децентрализации, борьба с коррупцией, реформы в судебной системе, реструктуризация энергетического сектора и улучшение бизнес-климата. Как сообщает пресс-служба Евросовета, сегодня стороны также обсудят выполнение Минских договоренностей и работу миссии ОБСЕ, поговорят также о либерализации визового режима и продлении трехстороннего газового диалога. Обсудят и возможность отправки миротворцев в Украину, заявил Туск, отметив, что энтузиазма в ЕС на эту тему не видит: "Невозможно достичь такого решения в понедельник, но это будет одним из главных вопросов".
После обсуждения этих вопросов состоится совместная пресс-конференция Порошенко, Туска и Юнкера, передает Сегодня.ua.
28 апреля саммит продолжится - в Киеве пройдет Международная донорская конференция, участники которой обсудят четыре основные темы: восстановление Донбасса, бизнес-климат в Украине, аграрную политику и энергосбережение. Еще в феврале в ЕС заявляли, что в ее рамках планируется привлечь около $15 млрд для восстановления экономики Украины. Но потом формат поменяли. "В связи с принятием ЕС и МВФ решения по выделению Украине финансирования конференция изменила формат, и теперь Украина представит на ней свой прогресс в реформах", - пояснили в МИД.
Эксперты считают, что на саммите Украина получит заверения в поддержке, но прорыва не будет. ЕС уже четко дал понять Киеву, что в ближайшем будущем он не получит безвизовый режим с ЕС. А на днях еврокомиссар Йоханнес Хан исключил расширение ЕС в ближайшие 10 лет. Что касается урегулирования конфликта в Донбассе, то ожидается, что на саммите Евросоюз окажет давление на Украину, чтобы ускорить реализацию минских соглашений. Газета пишет, что европейские дипломаты признают: ополчение нарушает минские соглашения гораздо чаще, чем Киев, но призывают украинского лидера Петра Порошенко придерживаться договоренностей в части реализации их политической составляющей, опасаясь, что Россия воспользуется промедлением для "оправдания для возобновления агрессии".