Արդյո՞ք Օբաման անուղղակիորեն չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից այս տարի ապրիլի 24-ին արված հայտարարությունը դարձավ ամբողջ աշխարհում շատ հայերի հիասթափության պատճառ: Այնուամենայնիվ, ելույթին որևէ գնահատական տալուց առաջ երևի հարկ կլինի անցկացնել Օբամայի վերջին երեք տարիների՝ ապրիլի 24-ին արված հայտարարությունների բովանդակային համեմատական վերլուծություն:
Վերջին երեք տարիներին Օբամայի կողմից արված հայտարարությունների բովանդակային վերլուծությունը վեր է հանում ելույթներում տեղ գտած հետևյալ երկու հիմնական ընդհանրությունները. առաջին՝ բոլոր երեք հայտարարություններում ԱՄՆ Նախագահը 1915 թվականի ջարդերը անվանում է «Մեծ Եղեռն», երկրորդ՝ բոլոր երեք հայտարարություններում նա օգտագործում է հետևյալ ձևակերպումը. «Ես մշտապես հայտարարել եմ իմ սեփական տեսակետը 1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ, և իմ տեսակետը չի փոխվել»:
Ինչ վերաբերում է տարբերություններին, պետք է առանձնացնել հետևյալ հիմնական դրույթները. 2013 և 2014 թվականի հայտարարություններում օգտագործված տեքստը գրեթե նույնական է, և այստեղ չկան առանձնացված հիմնական տարբերություններ: Նույնը չի կարելի ասել Օբամայի՝ 100-րդ տարելիցին արված հայտարարության մասին, որտեղ անհրաժեշտ է մատնանշել հետևյալ հիմնական կետերը. 2015-ի հայտարարության մեջ ԱՄՆ նախագահը հղում է կատարում և ողջունում է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի, Ռաֆայել Լեմկինի և Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի կողմից իրականացված քայլերը: Բավական է ուղղակի նկատել, որ Ռաֆայել Լեմկինն առաջինն էր, ով 1915 թվականի իրադարձություններն անվանեց Ցեղասպանություն, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հանդիսավոր պատարագի ժամանակ 1915 թվականի կոտորածները բացահայտ Ցեղասպանություն անվանեց: Ինչ վերաբերում է օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին, ապա վերջինիս ավանդը 1915 թվականի հայկական կոտորածների, դրանց դաժանության և օսմանյան կառավարության կողմից միտումնավոր կազմակերպված լինելու բացահայտման հարցում անգնահատելի է:
Վերը նշվածից կարելի է վեր հանել մի քանի տրամաբանական հարցեր և եզրակացություններ: Բոլոր երեք հայտարարություններում Օբաման բացահայտ կերպով փաստել է, որ իր կարծիքը 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ չի փոխվել: Արդյո՞ք պետք է մոռանալ, որ սա նույն Օբաման է, ով դեռ սենատորի պաշտոնում 1915 թվականի իրադարձությունները անվանել է «Ցեղասպանություն»: Երկրորդ՝ չնայած Օբաման իր հայտարարություններում չի օգտագործել «Ցեղասպանություն» բառը, սակայն նրա կողմից բոլոր հայտարարություններում ամփոփոխ հնչել է «Մեծ Եղեռն» արտահայտությունը: Արդյո՞ք մենք ճիշտ ենք եղել, որ ի սկզբանե տարբերություն ենք դրել այս երկու տերմինների միջև: Եվ վերջապես երրորդ՝ Օբաման իր 2015 թվականի հայտարարության մեջ հղում է կատարում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին, Ռաֆայել Լեմկինին, մարդիկ, ովքեր բացահայտ կերպով ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը: Արդյո՞ք Օբամայի այս քայլը վերջինիս կողմից Ցեղասպանության անուղղակի ընդունում չէ:
Առաջ քաշված հարցերը հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ Բարաք Օբաման՝ որպես անձ, վաղուց ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այլ հարց է այն փաստը, որ Օբաման՝ որպես ԱՄՆ նախագահ, չի կարողանում արտասանել «Ցեղասպանություն» բառը և ստիպված է Ցեղասպանությունը ճանաչել անուղղակի ճանապարհով, ինչպես և դա արեց իր վերջին հայտարարության մեջ: Սա գալիս է փաստելու, որ աշխարհում դեռ շատ քիչ է մարդկությունը, և մենք պետք է ցավով արձանագրենք, որ իրեն գերտերություն համարող պետությունը, որը նաև հանդես է գալիս որպես համամարդկային արժեքների ակտիվ ջատագով, շարունակում է ստորադասել այդ արժեքները սեփական երկրի շահերին:

Не признал ли Обама косвенно Геноцид армян?
Заявление президента США Барака Обамы  24 апреля этого года стало причиной разочарования многих армян всего мира. Тем не менее, перед тем, как дать какую-то оценку его выступлению, стоит сделать сравнительный анализ сделанных 24 апреля выступлений Обамы за последние три года.
Во всех этих выступлениях есть два основных нюанса. Первый - в этих заявлениях президент США произошедшее в 1915 году называет "Великая резня", произнося его армянский аналог "Мец Егерн". Второе - он использует следующую формулировку: "Я всегда заявлял свою собственную точку зрения о случившемся в 1915 году, и моя точка зрения не изменилась".
Что касается различий, то нужно отделить следующие основные положения: тексты заявлений 2013 и 2014 гг. почти идентичны, что не можем сказать о заявлении Обамы по случаю 100-летия Геноцида, в котором следует отметить следующие пункты: здесь он приветствует шаги со стороны Папы Римского Франциска, Рафаэла Лемкина и посла США в Османской империи Генри Моргентау. Достаточно просто заметить, что Рафаэл Лемкин был первым, который события 1915 года назвал Геноцидом, а Папа Римский Франциск во время торжественной литургии, посвященной жертвам Геноцида, резню 1915 года открыто назвал Геноцидом. Что касается посла США Моргентау, то его вклад в вопросе раскрытия фактов армянской резни 1915 г., ее жестокости и намеренной организации со стороны османского правительства неоценимы.
Из вышесказанного можно сделать несколько заключений и выдвинуть некоторые вопросы:
1. Во всех трех заявлениях Обама явным образом констатировал, что его мнение о событиях 1915 года не изменилось. Нужно ли забывать, что это тот самый Обама, который, будучи сенатором, события 1915 года не раз называл "Геноцидом"?
2. Хотя Обама в своих заявлениях не использовал слово "геноцид", однако во всех заявлениях неизменно звучало выражение "Великая резня" (Мец Егерн). Были ли мы правы, с самого начала поставив различие между двумя терминами "геноцид" и "мец ехерн"?
3. В заявлении 2015 года Обама отмечает Папу Римского Франциска и Рафаэла Лемкина -людей, которые очевидным образом признали Геноцид армян. Не является ли этот шаг Обамы косвенным признанием Геноцида?
Все это дает основание прийти к заключению, что Барак Обама как личность давно признал факт Геноцида армян. Вопрос в том, что Обама - как президент США - не может произнести слово "геноцид" и вынужден признать этот факт косвенным путем, как он это сделал в своем последнем заявлении. Из этого следует, что в мире все еще слишком мало гуманности, и мы с болью должны констатировать, что считающее себя сверхдержавой государство, которое еще и выступает в качестве активного апологета общечеловеческих ценностей, продолжает подчинять эти ценности интересам собственной страны.