Արդյո՞ք Օբաման անուղղակիորեն չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից այս տարի ապրիլի 24-ին արված հայտարարությունը դարձավ ամբողջ աշխարհում շատ հայերի հիասթափության պատճառ: Այնուամենայնիվ, ելույթին որևէ գնահատական տալուց առաջ երևի հարկ կլինի անցկացնել Օբամայի վերջին երեք տարիների՝ ապրիլի 24-ին արված հայտարարությունների բովանդակային համեմատական վերլուծություն:
Վերջին երեք տարիներին Օբամայի կողմից արված հայտարարությունների բովանդակային վերլուծությունը վեր է հանում ելույթներում տեղ գտած հետևյալ երկու հիմնական ընդհանրությունները. առաջին՝ բոլոր երեք հայտարարություններում ԱՄՆ Նախագահը 1915 թվականի ջարդերը անվանում է «Մեծ Եղեռն», երկրորդ՝ բոլոր երեք հայտարարություններում նա օգտագործում է հետևյալ ձևակերպումը. «Ես մշտապես հայտարարել եմ իմ սեփական տեսակետը 1915 թվականին կատարվածի վերաբերյալ, և իմ տեսակետը չի փոխվել»:
Ինչ վերաբերում է տարբերություններին, պետք է առանձնացնել հետևյալ հիմնական դրույթները. 2013 և 2014 թվականի հայտարարություններում օգտագործված տեքստը գրեթե նույնական է, և այստեղ չկան առանձնացված հիմնական տարբերություններ: Նույնը չի կարելի ասել Օբամայի՝ 100-րդ տարելիցին արված հայտարարության մասին, որտեղ անհրաժեշտ է մատնանշել հետևյալ հիմնական կետերը. 2015-ի հայտարարության մեջ ԱՄՆ նախագահը հղում է կատարում և ողջունում է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի, Ռաֆայել Լեմկինի և Օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի կողմից իրականացված քայլերը: Բավական է ուղղակի նկատել, որ Ռաֆայել Լեմկինն առաջինն էր, ով 1915 թվականի իրադարձություններն անվանեց Ցեղասպանություն, Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Ցեղասպանության զոհերին նվիրված հանդիսավոր պատարագի ժամանակ 1915 թվականի կոտորածները բացահայտ Ցեղասպանություն անվանեց: Ինչ վերաբերում է օսմանյան Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին, ապա վերջինիս ավանդը 1915 թվականի հայկական կոտորածների, դրանց դաժանության և օսմանյան կառավարության կողմից միտումնավոր կազմակերպված լինելու բացահայտման հարցում անգնահատելի է:
Վերը նշվածից կարելի է վեր հանել մի քանի տրամաբանական հարցեր և եզրակացություններ: Բոլոր երեք հայտարարություններում Օբաման բացահայտ կերպով փաստել է, որ իր կարծիքը 1915 թվականի իրադարձությունների վերաբերյալ չի փոխվել: Արդյո՞ք պետք է մոռանալ, որ սա նույն Օբաման է, ով դեռ սենատորի պաշտոնում 1915 թվականի իրադարձությունները անվանել է «Ցեղասպանություն»: Երկրորդ՝ չնայած Օբաման իր հայտարարություններում չի օգտագործել «Ցեղասպանություն» բառը, սակայն նրա կողմից բոլոր հայտարարություններում ամփոփոխ հնչել է «Մեծ Եղեռն» արտահայտությունը: Արդյո՞ք մենք ճիշտ ենք եղել, որ ի սկզբանե տարբերություն ենք դրել այս երկու տերմինների միջև: Եվ վերջապես երրորդ՝ Օբաման իր 2015 թվականի հայտարարության մեջ հղում է կատարում Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսին, Ռաֆայել Լեմկինին, մարդիկ, ովքեր բացահայտ կերպով ընդունել են Հայոց ցեղասպանությունը: Արդյո՞ք Օբամայի այս քայլը վերջինիս կողմից Ցեղասպանության անուղղակի ընդունում չէ:
Առաջ քաշված հարցերը հիմք են տալիս եզրակացնելու, որ Բարաք Օբաման՝ որպես անձ, վաղուց ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը: Այլ հարց է այն փաստը, որ Օբաման՝ որպես ԱՄՆ նախագահ, չի կարողանում արտասանել «Ցեղասպանություն» բառը և ստիպված է Ցեղասպանությունը ճանաչել անուղղակի ճանապարհով, ինչպես և դա արեց իր վերջին հայտարարության մեջ: Սա գալիս է փաստելու, որ աշխարհում դեռ շատ քիչ է մարդկությունը, և մենք պետք է ցավով արձանագրենք, որ իրեն գերտերություն համարող պետությունը, որը նաև հանդես է գալիս որպես համամարդկային արժեքների ակտիվ ջատագով, շարունակում է ստորադասել այդ արժեքները սեփական երկրի շահերին:

Didn’t Obama Recognize Genocide Indirectly?
The statement made by the US President Barack Obama on the 100th centennial of the Armenian Genocide became a reason of disappointment for many Armenians all over the world. However, before assessing the statement made by the US President and reacting to it,  it would be useful to make a comparative content analysis of the statements made by the US president on April 24 during the last three successive years.
Comparative content analysis of the last three successive years reveals the following key similarities: first, in all the three statements the US President called 1915 Armenian massacres "the Meds Yeghern", second, in these statements the US President noted "I have consistently stated my own view of what occurred in 1915, and my view has not changed."
As for differences the following key ones are to be presented: in the statements made by Obama in 2013 and 2014 the wording is similar and there are no major differences to be considered. However, the same cannot be stated about his statement on the 100th anniversary of the Armenian Genocide in which the following major points are to be emphasized: in 2015 statement the US President made a reference  and welcomed the acts of such people as Pope Francis, Raphael Lemkin and the US Ambassador Henry Morgenthau in Ottoman Turkey. The former two openly called the 1915 Armenian massacres Genocide, while ambassador Morgenthau was the most vociferous US diplomat and the information revealed by him helped to prove the cruel  and government-organized nature of the Armenian Genocide.
Thus some logical questions and conclusions can be derived from the  above mentioned. In all his three statements Obama clearly posited that his view on what happened in 1915 has not changed. Should we forget that Obama was the one, who openly called 1915 events Genocide, when he was still a Senator?  Second, although Obama did not use the word Genocide, he was persistent in his wording using Meds Yeghern instead. Were we right initially to make a difference between those two terms? Third, in his 2015 statement Obama made a clear reference to those people who openly recognized the Armenian Genocide, such as Pope Francis, Raphael Lemkin. Doesn’t it mean an indirect recognition of Genocide by Obama?
The reflection on these questions gives ground to assume that Barack Obama personally has recognized Armenian Genocide long ago. The fact that Obama as a President of the United States is not able to openly pronounce and recognize Armenian Genocide and is forced to do it indirectly, like he did it in his 2015 statement, proves that there is still too little humanity in the world, where the hegemony state like the United States, which considers itself worldwide active advocate of universal values, continues to subordinate those values to its state interests.