Կարեն Բեքարյան. Ճիշտ չէ ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների որակը համեմատել ադրբեջանականի հետ
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները. դրանց դերն ու նշանակությունն արտաքին քաղաքական համատեքստում» թեմայով այսօր մամլո ասուլիս ունեցավ «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Նա հայտարարեց, որ պետք է ամրագրել ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների կայացման փաստը, որոնք ընթացան բարձր մակարդակով և ապահովեցին քայլ առաջ:
«Այս ընտրություններն աչքի ընկան իրենց մրցակցային ձևաչափով՝ հաշվի առնելով, որ մասնակցում էին 7 քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ նաև երիտասարդ քաղաքական ուժեր»,-նկատեց քաղաքագետը: Ըստ նրա՝ ճիշտ չէ ընտրությունների որակն այստեղ որևէ կերպ համեմատել Ադրբեջանի հետ, քանի որ համեմատության եզր անգամ լինել չի կարող, փոխարենը՝ կարելի է Արևելյան գործընկերության մյուս երկրների կամ ընդհանրապես՝ եվրոպական ցանկացած երկրի հետ համեմատել:
Ինչ վերաբերում է ընտրությունների շուրջ միջազգային տարբեր կառույցների արձագանքներին, հատկապես Մինսկի խմբի հայտարարությանը, Բեքարյանը շեշտեց, որ կա նկատելի տարբերություն նախորդ մյուս բոլոր հայտարարություններից. «Ըստ էության, հայտարարությամբ ընդունում են հանրության դերը իր ապագան որոշելու գործընթացում, բայց միևնույն ժամանակ նշում, թե չենք ճանաչում, որ այս ընտրությունները կարող են ազդեցություն ունենալ կարգավիճակի վերջնական ճանաչման հարցում: Բայց այստեղ գրեթե հստակ ձևակերպված է մադրիդյան սկզբունքների այն թեզը, որի համաձայն  ԼՂՀ  հանրությունը պարտադիր մասնակցում է իր ինքնորոշմանը, այսինքն՝ ինքնորոշման ճանաչման կետը տեսնում ենք հայտարարության մեջ»,- նշեց քաղաքագետն՝ ավելացնելով, որ անկախ նրանից, թե ինչ կարգի հայտարարություններով հանդես կգան միջազգային կառույցները, իրենց համար որպես փաստ պետք է ընդունվի, որ ԼՂՀ-ում կա ժողովրդավարության բավական բարձր աստիճան, կան լեգիտիմ ընտրված իշխանություններ, և այս փաստի հետ հաշվի չնստել, հնարավոր չէ:
«Մենք տեսնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական ուժերը, ներքին քաղաքական հարցերի վերաբերյալ ունեցած տարաձայնություններով հանդերձ, բավականին նմանատիպ մոտեցում ունեն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, ինչը կարծում եմ առավել քան բնական է և օբյեկտիվ՝ հաշվի առնելով ԼՂ կոնֆլիկտի լուծված չլինելը»,- ասաց քաղաքագետը՝ ավելացնելով, որ բոլոր կուսակցությունների մոտ, որպես ամենամեծ գերակայություն, հստակ նշված է, որ ԼՂՀ-ն միանշանակ ողջ ծավալով պետք է վերադառնա բանակցային գործընթաց:

Карен Бекарян: "Нельзя сравнить качество выборов в НКР с выборами в Азербайджане"
"Парламентские выборы в Нагорно-Карабахской Республике: их роль и значение в контексте внешней политики" - на пресс-конференции под таким названием глава общественной организации "Европейская интеграция" Карен Бекарян заявил, что выборы, прошедшие 3 мая на высоком уровне, были шагом вперед по сравнению с прошедшими.
"Эти выборы отличались конкурентным форматом, учитывая, что участники  представляли 7 политических сил, в том числе молодые партии", - отметил аналитик. По его словам, не стоит сравнивать качество выборов в НКР с выборами в Азербайджане - вместо этого можно проводить параллели со странами Восточного Партнерства или с любым европейским государством, но только не с Азербайджаном.
Что касается отзывов международных организаций о парламентских выборах в НКР, особенно заявления Минской группы ОБСЕ, то, по словам Бекаряна, что здесь есть заметная разница по сравнению с предыдущими документами. "На самом деле, этим заявлением они признают роль общества в определении своего будущего, но одновременно отмечают, что не признают возможность влияния этих выборов на признание окончательного статуса. Здесь можно заметить тезис мадридских принципов, согласно которому общество НКР имеет право на самоопределение", - сказал аналитик, добавив, что независимо от того, какие заявления будут сделаны международными организациями, одно должно быть принято как факт: в НКР есть демократия и избранное легитимное правительство, и игнорировать этот факт невозможно.
"Мы видим, что политические партии НКР, несмотря на их различия в подходах к внутренней политике, имеют крайне схожие подходы во внешней политике, что, я думаю, вполне естественно и понятно, особенно с учетом неразрешенного карабахского конфликта", - отметил Бекарян, добавив, что все стороны в качестве приоритета в своих программах отмечают полное возвращение представителей НКР за стол переговоров.