Կարեն Բեքարյան. Ճիշտ չէ ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների որակը համեմատել ադրբեջանականի հետ
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները. դրանց դերն ու նշանակությունն արտաքին քաղաքական համատեքստում» թեմայով այսօր մամլո ասուլիս ունեցավ «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը: Նա հայտարարեց, որ պետք է ամրագրել ԼՂՀ խորհրդարանական ընտրությունների կայացման փաստը, որոնք ընթացան բարձր մակարդակով և ապահովեցին քայլ առաջ:
«Այս ընտրություններն աչքի ընկան իրենց մրցակցային ձևաչափով՝ հաշվի առնելով, որ մասնակցում էին 7 քաղաքական ուժեր, այդ թվում՝ նաև երիտասարդ քաղաքական ուժեր»,-նկատեց քաղաքագետը: Ըստ նրա՝ ճիշտ չէ ընտրությունների որակն այստեղ որևէ կերպ համեմատել Ադրբեջանի հետ, քանի որ համեմատության եզր անգամ լինել չի կարող, փոխարենը՝ կարելի է Արևելյան գործընկերության մյուս երկրների կամ ընդհանրապես՝ եվրոպական ցանկացած երկրի հետ համեմատել:
Ինչ վերաբերում է ընտրությունների շուրջ միջազգային տարբեր կառույցների արձագանքներին, հատկապես Մինսկի խմբի հայտարարությանը, Բեքարյանը շեշտեց, որ կա նկատելի տարբերություն նախորդ մյուս բոլոր հայտարարություններից. «Ըստ էության, հայտարարությամբ ընդունում են հանրության դերը իր ապագան որոշելու գործընթացում, բայց միևնույն ժամանակ նշում, թե չենք ճանաչում, որ այս ընտրությունները կարող են ազդեցություն ունենալ կարգավիճակի վերջնական ճանաչման հարցում: Բայց այստեղ գրեթե հստակ ձևակերպված է մադրիդյան սկզբունքների այն թեզը, որի համաձայն  ԼՂՀ  հանրությունը պարտադիր մասնակցում է իր ինքնորոշմանը, այսինքն՝ ինքնորոշման ճանաչման կետը տեսնում ենք հայտարարության մեջ»,- նշեց քաղաքագետն՝ ավելացնելով, որ անկախ նրանից, թե ինչ կարգի հայտարարություններով հանդես կգան միջազգային կառույցները, իրենց համար որպես փաստ պետք է ընդունվի, որ ԼՂՀ-ում կա ժողովրդավարության բավական բարձր աստիճան, կան լեգիտիմ ընտրված իշխանություններ, և այս փաստի հետ հաշվի չնստել, հնարավոր չէ:
«Մենք տեսնում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքական ուժերը, ներքին քաղաքական հարցերի վերաբերյալ ունեցած տարաձայնություններով հանդերձ, բավականին նմանատիպ մոտեցում ունեն արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, ինչը կարծում եմ առավել քան բնական է և օբյեկտիվ՝ հաշվի առնելով ԼՂ կոնֆլիկտի լուծված չլինելը»,- ասաց քաղաքագետը՝ ավելացնելով, որ բոլոր կուսակցությունների մոտ, որպես ամենամեծ գերակայություն, հստակ նշված է, որ ԼՂՀ-ն միանշանակ ողջ ծավալով պետք է վերադառնա բանակցային գործընթաց:

Karen Bekaryan: We Shouldn't Compare the Quality of NKR Elections with the Ones Held in Azerbaijan
"Nagorno- Karabakh parliamentary elections: their role and importance in the context of foreign policy." This was the topic of today's press conference given by the Chairman of the NGO "European Integration" Karen Bekaryan. He declared that these elections took place at the highest level possible and made a huge step forward.
"These elections have been unique with their competitive format, taking into account that 7 political parties were participating, including some very young ones,"- noted the expert. According to him, there is just no way to compare the quality of elections with the ones ever held in Azerbaijan. He mentioned that instead, we can compare the NKR elections with those held in Eastern Partnership countries or even with any European countries’ elections.
As for the feedback and reactions of the international institutions on NKR elections, especially the OSCE Minsk Group's statement, Bekaryan pointed out that there is a noticeable difference here compared with the group’s previous years statements. "In fact, the announcement acknowledges the role of the people in the process of determining its own future, but notes at the same time that they don’t consider these elections could anyhow affect the final status recognition. But here it is almost clearly formulated the thesis of the Madrid principles, which required the NKR community to participate in its self-determination, that is, we can see the point about recognition," - Bekaryan said adding that it does not matter what kind of statements will be made by international organizations, it should anyway be accepted as a general truth that Nagorno-Karabakh Republic has a high level of democracy, legitimately elected government and to ignore this fact is not possible.
"We see that the NKR political forces, in spite of the disputable issues concerning the internal politics of the country, have very similar approach to foreign policy, which I think is more than natural and quite reasonable, taking into account the unresolved Nagorno-Karabakh conflict,"- the expert said emphasizing that all the parties clearly marked NKR’s return to full negotiations as their top priority.