Մաքքեյնը հերքել է Ուկրաինայի Բարեփոխումների խորհրդին իր մասնակցությունը
Ամերիկացի սենատոր Ջոն Մաքքեյնը հերքել է իր մասնակցությունն Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյին կից Բարեփոխումների խորհրդին, հայտնում է Buzzfeed.com-ը:
Նա հաստատել է, որ ստացել է նման առաջարկ և անգամ պատասխանել է, որ հակված է դրան, սակայն ամեն դեպքում ուղիղ համաձայնություն չի տվել։ «Ես պետք է գնահատեմ բոլոր մանրուքները, որպեսզի տեսնեմ, թե դա որքանով է համապատասխանում Սենատի կանոններին»,- ասել է սենատորը:
Բարեփոխումների խորհրդի ստեղծման մասին հրամանն Ուկրաինայի նախագահի կայքում հրապարակվել է մայիսի 13-ին: Հրամանի համաձայն` նոր մարմինը պետք է գլխավորի Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլին։ Խորհրդի անդամների թվում են Շվեդիայի, Սլովակիայի ու Լիտվայի նախկին վարչապետները, Եվրախորհրդարանի արտաքին կապերի հանձնաժողովի ղեկավար Էլմար Բրոկը, ինչպես նաև Ջոն Մաքքեյնը: Բարեփոխումների խորհուրդը խորհրդատվական մարմին է։

Маккейн опроверг свое участие в совете реформ Украины
Сенатор Джон Маккейн опроверг свое участие в Совете реформ при президенте Украины Петре Порошенко, сообщает lenta.ru.
Он подтвердил, что получил такое предложение и даже ответил, что "склонен сделать это", но все же прямого согласия на участие в консультативном органе не давал. "Я должен был оценить все нюансы, будет ли это нормально по правилам Сената", - пояснил Маккейн.
13 мая на личном сайте президента Порошенко появился указ о формировании консультативного органа - Совета реформ. Согласно указу, новый орган должен возглавить бывший глава Грузии Михаил Саакашвили, а среди членов названы бывшие премьер-министры Швеции, Словакии и Литвы, глава комитета Европарламента по иностранным делам Эльмар Брок, а также действующий член Сената США от Аризоны Джон Маккейн.