ԵԱՏՄ գործընկերային հարաբերությունների ընդլայնումը Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ է բացում
Այսօր ԵԱՏՄ-ն ակտիվորեն փորձում է ընդլայնել արտաքին հարաբերությունները։ Մայիսի վերջին կստորագրվի ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիր Վիետնամի հետ, բանակցություններ են ընթանում Իսրայելի, Եգիպտոսի և Հնդկաստանի հետ։ Հայտարարվել է նաև Չինաստանի և Իրանի հետ բանակցություններ սկսելու մտադրության մասին։
Արևմուտք-Ռուսաստան քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների վրա ձգձգվող ուկրաինական հակամարտության ազդեցության պայմաններում, ԵԱՏՄ կապերի ընդլայնումը Արևելքի հետ ծառայում է որպես այլընտրանք Արևմուտքի հետ ակտիվ համագործակցությանը։ ԵԱՏՄ-ն հիմա փորձում է ստեղծել տնտեսական համագործակցության իր գոտին՝ նրա մեջ ներգրավելով համաշխարհային առաջատար տնտեսությունները, ինչպես օրինակ՝ Չինաստանը և Հնդկաստանը, որպեսզի ինչ-որ չափով կոմպենսացնի Եվրոպայի հետ Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառության պակասը։ Միևնույն ժամանակ, ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրները՝ Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, ամեն կերպ փորձում են օգտագործել իրենց առևտրա-տնտեսական հարաբերությունները Եվրոպայի հետ ԵՄ-ի և Ռուսաստանի պատժամիջոցների ընդհանուր վնասը կոմպենսացնելու համար։
Նույն Ռուսաստանը բազմիցս հայտարարել է ԵՄ-ԵԱՏՄ տնտեսական ինտեգրացիայի ցանկության մասին։ Սակայն ԵՄ-ի հետ «հավասար» հիմունքներով շփվելու համար ԵԱՏՄ-ին անհրաժեշտ է կայանալ որպես ինքնուրույն տնտեսական միավոր։ Այս համատեքստում շատ կարևոր է համագործակցությունը Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի երկրների հետ։
Միության արտաքին կապերի զարգացումը ենթադրում է հավելյալ եկամուտներ և ներդրումներ ԵԱՏՄ բոլոր երկրների, այդ թվում՝ նաև Հայաստանի համար։ Հատկապես կարևոր դերակատարում Հայաստանը կարող է ունենալ Իրանի հետ ԵԱՏՄ պայմանագրի մշակման և հարաբերությունների զարգացման հարցում, քանի որ անմիջական սահման ունի Իրանի հետ, ինչպես նաև ունի առևտրա-տնտեսական համագործակցության տարիների փորձ։ Բացի այդ, Իրանի հետ ԵԱՏՄ հարաբերությունների խորացումը ևս մեկ խթան կհանդիսանա ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև հաղորդակցության զարգացմանը, այդ թվում՝ նաև Հայաստան-Իրան երկաթուղու կառուցման համար։ Երկաթուղին կդառնա երկաթուղային հաղորդակցության կարևոր ուղի ոչ միայն երկու երկրների, այլ նաև Հայաստանի և ԵԱՏՄ այլ երկրների, ինչպես օրինակ՝ Ղազախստանի հետ։
Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի հանդիպման ժամանակ Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը նաև նշեց Թուրքիայի հետ համագործակցության հնարավորության մասին։ Այդ դեպքում հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելը կարող է լուրջ խոչընդոտ հանդիսանալ, և զգալիորեն կուժեղանա Թուրքիայի վրա ԵԱՏՄ անդամ պետությունների արտաքին ճնշումը Հայաստանի մասնակի շրջափակման վերացման և հայ-թուրքական սահմանի բացման հարցում։
Սրանք այն հեռանկարներն են, որոնք կարող են բացվել Հայաստանի համար մոտ ապագայում։ Բացի այդ, ԵԱՏՄ խթան է հանդիսանում Ղազախստանի, Բելառուսի և Ղրղզստանի (անդամակցությունից հետո) հետ Հայաստանի հարաբերությունների զարգացման համար։ Ավանդաբար Հայաստանը զարգացած առևտրատնտեսական հարաբերություններ է ունեցել Ռուսաստանի հետ։ Մնացած երկրների հետ ապրանքաշրջանառությունը գտնվում է բավականին ցածր մակարդակի վրա՝ հաղորդակցության ուղիների բացակայության պատճառով։ Այժմ հաղորդակցության զարգացման մեջ հետաքրքված է ոչ միայն Հայաստանը, այլ ԵԱՏՄ բոլոր երկրները, քանի որ տնտեսությունների համագործակցության որակից և ծավալից է կախված միության արդյունավետությունը և կենսունակությունն ընդհանրապես։
Հայաստանի՝ ԵԱՏՄ անդամակցությունից հետո փոփոխությունները դեռևս շատ թույլ են անդրադառնում երկրի բնակչության վրա։ Շատ պայմանավորվածություններ դեռևս իրականացված չեն, որոշ հարցեր դեռ գտնվում են համաձայնեցման փուլում։ Միությունում մասնակցությունից առավելագույն օգուտ ստանալու և սեփական խնդիրների լուծման համար կարևոր է հայ գործարարների, փորձագետների և բնակչության հետաքրքրված շերտերի ակտիվ ներգրավվածությունը ԵԱՏՄ այս կամ այն կարգավորիչների քննարկման և մշակման գործընթացում։
Օրինակ՝ մինչև տարվա վերջ նախատեսվում է ավարտել միության Մաքսային օրենսգրքի համաձայնեցումը, օրերս Հայաստանում Եվրասիական տնտեսական հանձաժողովի կոլեգիայի անդամների մասնակցությամբ քննարկումներ էին տեղի ունենում օրենսգրքի շուրջ։ Հայաստանը պետք է ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերի բոլոր քննարկումներին և հանդես գա իր համար արդիական հարցերը բարձրացնելու նախաձեռնությամբ։ Իրանի հետ համագործակցության ձևաչափի մշակումը լավ հնարավորություն է նման գործունեության և միությունում սեփական կշիռը բարձրացնելու համար։

Новые возможности Армении в ЕАЭС
ЕАЭС сегодня стремится к активному расширению внешних связей. В конце мая будет подписано соглашение о зоне свободной торговли с Вьетнамом, ведутся переговоры с Израилем, Египтом и Индией. За последнюю неделю уже анонсировано о намерении начать переговоры с Китаем и Ираном.
В условиях затяжного украинского кризиса и его влияния на экономические и политические отношения Запада с Россией, расширение связей ЕАЭС с Востоком служит альтернативой сотрудничества с Западом. ЕАЭС пытается создать свою зону экономического сотрудничества, вовлекая в нее передовые экономики мира, например Китай и Индию, чтобы в некоторой степени компенсировать издержки от снижения товарооборота России с Европой. В то же время отдельные страны-участницы ЕАЭС  - Армения, Беларусь, Казахстан - всячески стараются использовать свои торгово-экономические отношения с Европой для компенсации общих убытков от взаимных санкций ЕС и России.
Та же Россия многократно заявляла о желании экономической интеграции ЕС и ЕАЭС, но для того чтобы общаться с ЕС "на равных", ЕАЭС необходимо состоятся как самостоятельной экономической единице. В этом смысле сотрудничество с странами  Ближнего Востока и Азии очень важно.
Развитие внешних связей Союза подразумевает дополнительные доходы и инвестиции для всех стран ЕАЭС, в том числе и Армении. Особенно важную роль Армения может сыграть в разработке договора и развитии отношений ЕАЭС с Ираном, так как имеет непосредственную границу с этой страной и многолетний опыт торгово-экономического сотрудничества с ней. Кроме того, углубление отношений ЕАЭС с Ираном станет дополнительным толчком для развития коммуникаций между ЕАЭС и Ираном, в том числе для строительства железной дороги Армения-Иран. Железная дорога станет важным путем прямого сообщения не только двух стран, но и Армении с другими странами ЕАЭС – например, с Казахстаном.
В ходе встречи Высшего Евразийского Экономического Совета со стороны президента Казахстана Нурсултана Назарбаева была также отмечена потенциальная возможность партнерства с Турцией. В этом случае закрытая армяно-турецкая граница станет серьезным препятствием, и давление стран ЕАЭС на Турцию в вопросе снятия частичной блокады Армении и открытия армяно-турецкой границы значительно усилится при такой возможности.
Это - перспективы, которые могут открыться перед Арменией в ближайшем будущем. Кроме того, ЕАЭС становится толчком развития отношений Армении с Казахстаном, Беларусью  и Кыргызстаном (после вступления). Традиционно торгово-экономические связи Армении были развиты с Россией, товарооборот с остальными странами находился на достаточно низком уровне в силу отсутствия коммуникационных путей. Сейчас развитием коммуникаций и налаживанием сообщения заинтересована не только Армения, но и все страны ЕАЭС, так как от качества и объема взаимодействия экономик зависит эффективность и жизнеспособность Союза в целом.
После присоединения Армении к ЕАЭС изменения еще слабо отражаются на населении нашей страны. Многие договоренности еще не окончательно реализованы, некоторые вопросы еще находятся на этапе согласования. Для получения максимальной выгоды от участия в Союзе и решения своих проблем важно активное вовлечение армянских предпринимателей, экспертов и заинтересованных слоев общества в процессы обсуждения и разработки тех или иных регуляторов ЕАЭС.
Например, до конца года предполагается завершить согласование Таможенного Кодекса союза. На днях в Армении велись обсуждения кодекса с участием членов коллегии Евразийской экономической комиссии. Армения должна быть активна во всех подобных обсуждениях и проявлять инициативу в  актуальных для себя вопросах. Разработка формата взаимодействия с Ираном - хорошая возможность подобной деятельности и повышения своего веса в Союзе.