Վրաստանը լավատեսորեն սպասում է Ռիգայի գագաթաժողովին
Վրաստանը լավատեսորեն սպասում է կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովին, չնայած այն հանգամանքին, որ մինչ այժմ մի շարք հարցեր, օրինակ՝ ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցը, դեռևս վերջնականապես համաձայնեցված չեն: Այս մասին հայտարարել է Վրաստանի ԱԳ նախարար Թամարա Բերուչաշվիլին, որն աշխատանքային այցով գտնվում է Լատվիայում:
«Տրամադրվածությունը բացասական չէ, կա լուրջ լավատեսություն, որը դրական է՝ չնայած, որ մինչև վերջին պահը ընթանալու է այնպիսի բարդ հարցերի համաձայնեցում, ինչպիսիք են եվրոպական ընտրությունը և եվրոպական հեռանկարը, վիզային ռեժիմի ազատականացումը և հստակ ամսաթվերի ֆիսումը, ինչպես նաև ԵՄ քաղաքական կամքը և Արևելյան գործընկերությունը շարունակելու ԵՄ պատրաստակամությունը»,- վրացի լրագրողներին հայտնել է Բերուչաշվիլին:
Գագաթաժողովի շրջանակներում Վրաստանի արտգործնախարարը կհանդիպի ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինի հետ, ինչպես նաև ելույթ կունենա «Արևելյան գործընկերության» քաղաքացիական հասարակության համաժողովին:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Բերուչաշվիլին, «Արևելյան գործընկերության» կայանալիք գագաթաժողովն ունի հատուկ կարևորություն՝ ԵՄ եհտ Վրաստանի քաղաքական ասոցացման և տնտեսական ինտեգրման հետագա քաղաքականության տեսանկյունից:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կկայանա ԵՄ «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովը, որին Վրաստանը ներկայացված կլինի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի ղեկավարած պատվիրակությամբ:

Грузия с оптимизмом смотрит на рижский саммит
Грузия с оптимизмом смотрит на предстоящий саммит "Восточного партнерства", несмотря на то, что до сих пор не согласован ряд важных вопросов, в том числе либерализации визового режима с Евросоюзом, заявила глава грузинского МИД Тамара Беручашвили, которая с визитом находится в Латвии.
"Настрой не негативный, есть серьезный оптимизм, который конструктивен, несмотря на то, что до последнего момента идет согласование таких сложных вопросов, как европейский выбор и европейская перспектива, как либерализация виз и фиксирование точных дат, а также политическая воля Евросоюза, готовность ЕС активно продолжать политику "Восточного партнерства", - заявила Беручашвили грузинским журналистам сегодня.
В рамках саммита Беручашвили встретится с верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини, а также выступит на конференции гражданского общества "Восточного партнерства".
Как заявила ранее Беручашвили, предстоящий саммит "Восточного партнерства" имеет особое значение с точки зрения последующей политической ассоциации и экономической интеграции Грузии с Евросоюзом. Грузинская сторона надеется на решение о безвизовом режиме с ЕС.
Напомним, что 21-22 мая в Риге пройдет саммит "Восточного партнерства", в котором примет участие и грузинская делегация во главе с премьер-министром Ираклием Гарибашвили.