Փորձագետ․ պաշտոնական Բաքուն ԵՄ-ի հետ կարող է ստորագրել էներգետիկ համաձայնագիր
Մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ` Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցն ադրբեջանցի վերլուծաբան, «3-d View» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ռաուֆ Ռաջաբովի հետ: Հարցազրույցը ներկայացված է հատվածաբար
- Պարո՛ն Ռաջաբով, ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք ԵՄ Ռիգայի գագաթաժողովից։
- Մայիսի 21-22-ը կայանալիք ԵՄ Ռիգայի գագաթաժողովը «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի 6 գործընկեր երկրների մասնակցությամբ կավարտվի պաշտոնական Բրյուսելի և ծրագրի 6 մասնակից երկրների միջև առանց որևէ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրման։
Մասնավորապես ԵՄ-ն չի տիրապետում իրական քաղաքական և տնտեսական գործիքների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների վրա ազդելու համար։ Հատկապես որ Բրյուսելում կարծում են, որ առաջիկա հեռանկարում գործընկեր երկրների հաշվին ԵՄ-ի ընդլայնման հերթական «ալիք» չի լինելու։
Խորհրդանշական է, որ եվրոպական պաշտոնյաները կարծում են, թե պաշտոնական Բրյուսելը պետք է հետաձգի «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի արդիականացմանն ուղղված իր ջանքերը մինչև հետխորհրդային տարածքում աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական իրավիճակի փոփոխությունը իր օգտին։
Բան այն է, որ պաշտոնական Բրյուսելն ի զորու չէ հաջողությամբ առաջ տանել «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը հետխորհրդային երկրներում առանց լուծելու այսպես կոչված «ուկրաինական» հարցը։
Խորհրդանշական է, որ և՛ Բաքվում, և՛ Երևանում եվրաինտեգրման հարցում բացակայում է Ադրբեջանի և Հայաստանի՝ եվրոպական կառույցներին սերտ քաղաքական ինտեգրացիայի ձգտումը։ Այլ կերպ ասած՝ երկու հանրապետությունների պաշտոնական իշխանությունները տարբեր պատճառներով չեն նախատեսում երկու հարավկովկասյան հանրապետությունների իրական եվրաինտեգրման քաղաքականության իրականացում։
Սրա հետ մեկտեղ՝ կարելի է ենթադրել, որ Ռիգայում պաշտոնական Բրյուսելը կառաջարկի Ադրբեջանին, Հայաստանին և Բելառուսին հատուկ գործընկերոջ կարգավիճակ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում։ Սակայն քիչ հավանական է, որ վերոնշյալ երեք հանրապետությունները ԵՄ-ի հետ ԱլԳ շրջանակում ինչ-որ քաղաքական փաստաթուղթ ստորագրեն։
Մասնավորապես պաշտոնական Բաքուն խուսափում է ԱլԳ քաղաքական և տնտեսական խնդիրների իրականացումից, որը ենթադրում է այդ թվում նաև պաշտոնական Բաքվի քաղաքական-տնտեսական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։ Այդ  պատճառով պաշտոնական Բաքուն կարող է ԵՄ-ի հետ ստորագրել միայն երկկողմ համագործակցության համաձայնագրեր ոչ ԱլԳ շրջանակներում, որը նախատեսում է փոխշահավետ և իրավահավասար հարաբերություններ Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև։
Միևնույն ժամանակ պաշտոնական Բաքուն ձգտում է օգտագործել եվրոպական հարթակն իր ազգային և տարածաշրջանային նպատակների համար։ Պաշտոնական Բաքուն կարող է ԵՄ-ի հետ ստորագրել էներգետիկ համաձայնագիր, որը կնախատեսի «Հարավային գազային միջանցք» էներգափոխադրող ծրագրի ամբողջական իրականացմումը, այդ թվում՝ Տրանսկասպյան գազատարի կառուցումը։ Հատկապես որ Ադրբեջանը, Թուրքիան, Թուրքմենստանը և ԵՄ-ն, որոնք հետաքրքրված են թուրք-ադրբեջանական TANAP և TAP էներգափոխադրող ծրագրերի շուտափույթ իրականացմամբ, «Հարավային գազային միջանցք» էներգափոխադրող ծրագրի շրջանակներում ձեռնամուխ են եղել «Կասպյան կոնսորցիումի» ստեղծման գործընթացին։

Expert: Azerbaijan can Sign Energy Agreement with EU
In parallel to the May 21-22 Riga Summit “Armedia” Analytical Agency presents an interview with political analyst, head of «3-d View» Analytical Agenc,  Rauf Rajabov.
The interview is presented in parts.
- Mr. Rajabov what are your expectations from the EU Riga Summit?
- The Riga Summit on 21-22 by the participation of Eastern Partnership 6 countries will end in official Brussels without any political agreement signed by the 6 participant countries.
In particular the EU does not possess real political and economic tools to have influence on Armenia and Azerbaijan, especially after Brussels expressed an opinion according to which the EU is not going to experience another “wave” of enlargement to open the doors for partner countries.
It is noteworthy to state that according to the European officials Brussels should postpone it efforts until geopolitical and geo-economic conditions do not change in favor for the EU.
The thing is that the official Brussels cannot have progress in Eastern Partnership in the Post-Soviet countries unless the Ukrainian Crisis is solved.
It is also noteworthy to state that both Baku and Yerevan lack the aspiration of the close integration with the European institutions. To put it otherwise the official representatives of both South Caucasus republics do not intend to be engaged in the real process of the European integration.
At the same time one can assume that in Riga, Brussels will suggest Azerbaijan, Armenia and Belarus special status of a partner in the framework of Eastern Partnership, aiming to sign some political document with the three republics.
In particular official Baku avoids the EaP political and economic issues which can lead to Baku’s political-economic cooperation with the official Yerevan. Coming from this, official Baku can sign only bilateral cooperation agreement with the EU but not in the EaP framework; the agreement that presupposes mutually beneficial and equal relations between the EU and Azerbaijan.
At the same time official Baku strives to use the European platform for the realization of its national and regional goals. The official Baku can sign energy agreement which will presuppose full realization of “South Gas Corridor” project of energy transfer including the construction of the pipelines. This becomes possible especially if one takes into consideration the fact that Azerbaijan, Turkey, Turkmenistan and the EU are interested in the urgent implementation TANAP և TAP energy transfer projects and were engaged in the process of forming a “Caspian Consortium” in the framework of “South Gas Corridor” project.