Փորձագետ․ պաշտոնական Բաքուն ԵՄ-ի հետ կարող է ստորագրել էներգետիկ համաձայնագիր
Մայիսի 21-22-ին Ռիգայում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ` Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ հարցազրույցն ադրբեջանցի վերլուծաբան, «3-d View» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ռաուֆ Ռաջաբովի հետ: Հարցազրույցը ներկայացված է հատվածաբար
- Պարո՛ն Ռաջաբով, ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք ԵՄ Ռիգայի գագաթաժողովից։
- Մայիսի 21-22-ը կայանալիք ԵՄ Ռիգայի գագաթաժողովը «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի 6 գործընկեր երկրների մասնակցությամբ կավարտվի պաշտոնական Բրյուսելի և ծրագրի 6 մասնակից երկրների միջև առանց որևէ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրման։
Մասնավորապես ԵՄ-ն չի տիրապետում իրական քաղաքական և տնտեսական գործիքների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունների վրա ազդելու համար։ Հատկապես որ Բրյուսելում կարծում են, որ առաջիկա հեռանկարում գործընկեր երկրների հաշվին ԵՄ-ի ընդլայնման հերթական «ալիք» չի լինելու։
Խորհրդանշական է, որ եվրոպական պաշտոնյաները կարծում են, թե պաշտոնական Բրյուսելը պետք է հետաձգի «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի արդիականացմանն ուղղված իր ջանքերը մինչև հետխորհրդային տարածքում աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական իրավիճակի փոփոխությունը իր օգտին։
Բան այն է, որ պաշտոնական Բրյուսելն ի զորու չէ հաջողությամբ առաջ տանել «Արևելյան գործընկերության» ծրագիրը հետխորհրդային երկրներում առանց լուծելու այսպես կոչված «ուկրաինական» հարցը։
Խորհրդանշական է, որ և՛ Բաքվում, և՛ Երևանում եվրաինտեգրման հարցում բացակայում է Ադրբեջանի և Հայաստանի՝ եվրոպական կառույցներին սերտ քաղաքական ինտեգրացիայի ձգտումը։ Այլ կերպ ասած՝ երկու հանրապետությունների պաշտոնական իշխանությունները տարբեր պատճառներով չեն նախատեսում երկու հարավկովկասյան հանրապետությունների իրական եվրաինտեգրման քաղաքականության իրականացում։
Սրա հետ մեկտեղ՝ կարելի է ենթադրել, որ Ռիգայում պաշտոնական Բրյուսելը կառաջարկի Ադրբեջանին, Հայաստանին և Բելառուսին հատուկ գործընկերոջ կարգավիճակ «Արևելյան գործընկերության» ծրագրի շրջանակներում։ Սակայն քիչ հավանական է, որ վերոնշյալ երեք հանրապետությունները ԵՄ-ի հետ ԱլԳ շրջանակում ինչ-որ քաղաքական փաստաթուղթ ստորագրեն։
Մասնավորապես պաշտոնական Բաքուն խուսափում է ԱլԳ քաղաքական և տնտեսական խնդիրների իրականացումից, որը ենթադրում է այդ թվում նաև պաշտոնական Բաքվի քաղաքական-տնտեսական համագործակցությունը պաշտոնական Երևանի հետ։ Այդ  պատճառով պաշտոնական Բաքուն կարող է ԵՄ-ի հետ ստորագրել միայն երկկողմ համագործակցության համաձայնագրեր ոչ ԱլԳ շրջանակներում, որը նախատեսում է փոխշահավետ և իրավահավասար հարաբերություններ Ադրբեջանի և ԵՄ-ի միջև։
Միևնույն ժամանակ պաշտոնական Բաքուն ձգտում է օգտագործել եվրոպական հարթակն իր ազգային և տարածաշրջանային նպատակների համար։ Պաշտոնական Բաքուն կարող է ԵՄ-ի հետ ստորագրել էներգետիկ համաձայնագիր, որը կնախատեսի «Հարավային գազային միջանցք» էներգափոխադրող ծրագրի ամբողջական իրականացմումը, այդ թվում՝ Տրանսկասպյան գազատարի կառուցումը։ Հատկապես որ Ադրբեջանը, Թուրքիան, Թուրքմենստանը և ԵՄ-ն, որոնք հետաքրքրված են թուրք-ադրբեջանական TANAP և TAP էներգափոխադրող ծրագրերի շուտափույթ իրականացմամբ, «Հարավային գազային միջանցք» էներգափոխադրող ծրագրի շրջանակներում ձեռնամուխ են եղել «Կասպյան կոնսորցիումի» ստեղծման գործընթացին։

политический аналитик, руководитель аналитического центра (Think Tank) "3-d View"
- Предстоящий 21-22 мая 2015 года Рижский саммит ЕС с участием 6 постсоветских стран в рамках Программы "Восточное партнерство" завершится без подписания каких-либо политических соглашений между официальным Брюсселем и 6 странами-участницами Программы.
В частности, ЕС не обладает реальными политическими и экономическими инструментами влияния на официальные власти Азербайджана и Армении. Тем более, что в Брюсселе считают, что в среднесрочной перспективе очередной "волны" расширения ЕС за счет постсоветских стран не будет.
Символично, что европейские чиновники считают, что официальный Брюссель должен отложить активизацию своих усилий по модернизации Программы "Восточное партнерство" до изменения в свою пользу геополитической и геоэкономической ситуации на постсоветском пространстве.
Дело в том, что официальный Брюссель не в силах успешно продвигать Программу "Восточное партнерство" на постсоветском пространстве, не решив так называемый "украинский" вопрос.
Символично, что и в Баку и в Ереване в вопросе евроинтеграции отсутствует стремление тесной политической интеграции Азербайджана и Армении в европейские структуры. Иными словами, официальные власти двух республик по разным причинам не предполагают проведения политики на реальную евроинтеграцию двух южно-кавказских республик.
Вместе с тем, можно предположить, что в Риге официальный Брюссель предложит Азербайджану, Армении и Беларуси статус особого партнера в рамках Программы "Восточное партнерство". Хотя маловероятно, чтобы вышеуказанные три республики подписали какой-либо политический документ с ЕС в рамках Программы "Восточное партнерство".
В частности, официальный Баку дистанцируется от реализации политических и экономических задач Программы "Восточное партнерство", предполагающих в том числе политико-экономическое сотрудничество официального Баку с официальным Ереваном, что не приемлет руководство республики по причине оккупации 20% территории страны. Поэтому официальный Баку может подписать с ЕС лишь двустороннее стратегическое соглашение вне рамок Программы "Восточное партнерство", предполагающее взаимовыгодные и равноправные взаимоотношения между АР и ЕС.
Вместе с тем, официальный Баку стремится использовать европейскую площадку в своих национальных и региональных интересах. Официальный Баку может подписать с ЕС энергетическое соглашение, предусматривающее полную реализацию энерготранспортного проекта "Южный газовый коридор", в том числе и строительство газопровода Транскаспий. Тем более что Азербайджан, Турция, Туркменистан и ЕС, заинтересованные в скорейшем реализации азербайджано-турецких энерготранспортных проектов TANAP и TAP в рамках реализации энерготранспортного проекта "Южный газовый коридор", инициировали процесс по созданию "Каспийского консорциума".