Հայաստանը կարողացավ իր քաղաքականությունը կառուցել տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերի համատեղելիության վրա․ Ս․Սարգսյան
Այսօր Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովից առաջ տեղի է ունեցել նաև Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության Արևելյան գործընկերության առաջնորդների հանդիպում, որին մասնակցել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
Ինչպես հաղորդում է Նախագահի աշխատակազմի մամլո ծառայությունը, Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում ասել է․
«Մեծարգո՛ նախագահ Դոլ,
Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում նախագահ Դոլին այս ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցելու հրավերի և այն բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հայաստանի եվրոպական օրակարգը մնում է մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից, և մենք հանձնառու ենք խորացնելու և էլ ավելի ամրապնդելու մեր համագործակցությունը ԵՄ հետ: Արևելյան գործընկերությունն այսօր հեշտ ժամանակներ չի ապրում, սակայն մենք չենք համարում, որ այն իրեն սպառել է կամ այլևս անելիք չունի: Պարզապես հարկ է առավել իրատեսորեն գնահատել ստեղծված իրավիճակը, նորովի շարունակել Պրահայից սկսված այս համատեղ ճամփորդությունը: Այո՛, այսօր գործընկերներից երեքն ունեն ԵՄ հետ հարաբերությունների մի մակարդակ, մյուսներն՝ այլ՝ ելնելով իրենց իրավիճակի առանձնահատկություններից: Հետևաբար, պետք է հասկանալ, թե այս նոր պայմաններում ո՞րն է այն առանցքը, որ կապում է գործընկերներին և Եվրոպական միությանը, և ինչի՞ շուրջ է իրականում ընթանալու համագործակցությունը:
Շատ կարևոր է պահպանել այն հատկանշականը, այն ընդհանրականը, ինչը մեզ միավորում է որպես Գործընկերություն: Մենք առավել քան համոզված ենք, որ այդ ընդհանրության հիմքում պետք է շարունակի մնալ բոլոր գործընկեր պետությունների հավատարմությունն ընդհանուր արժեքներին, ժողովրդավարության զարգացմանը, մարդու իրավունքներին, օրենքի գերակայությունը, խաղաղությանն ու կայունության ապահովմանը տարածաշրջանում: Հետևաբար, հետագա համագործակցության հիմքում պետք է պահպանել մեր հավատարմությունը հասարակության և հաստատությունների կառուցմանն ու զարգացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ և արդար ընտրություններ անցկացնելուն, դատական համակարգի անկախությանը, ազատ մրցակցության վրա հիմնված շուկայական տնտեսության կայացմանը:
Միաժամանակ ողջունում ենք, որ Եվրոպական հանձնաժողովի կողմից ներկայացված «Դեպի նոր Եվրոպական հարևանության քաղաքականություն» հայեցակարգային փաստաթղթի հիմքում ընկած է գործընկեր պետությունների իրական կարիքները հաշվի առնելու և նրանց անհատականացված մոտեցում ցուցաբերելու սկզբունքը, ինչն իրապես կնպաստի ԵՄ հետ համագործակցության հնարավոր ուղղությունների և նոր հեռանկարների բացահայտմանը:
Մենք համարում ենք, որ գործընկերների անդամակցությունը որևէ կառույցի չի սահմանափակում նրա համագործակցությունն այլ կառույցների հետ: Այդ պատճառով է, որ անդամակցելով Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու մնալ ԵՄ հետ հարաբերությունների խորացմանն ու ընդլայնմանը:
Եվրոպայում ստեղծված ներկայիս աշխարհաքաղաքական բարդ պայմաններում Հայաստանն իր հավասարակշռված քաղաքականությամբ ոչ միայն չստեղծեց լրացուցիչ լարվածության օջախ եվրոպական տարածաշրջանում, այլ ընդհակառակը, կարողացավ իր քաղաքականությունը կառուցել տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերի համատեղելիության, հավասարակշռության և բազմավեկտոր համագործակցության սկզբունքների հիման վրա:
Հենց այս պատկերացումներն են դրվելու առաջիկայում ԵՄ հետ նախատեսվող Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները կանոնակարգող նոր իրավական փաստաթղթի հիմքում, որի կապակցությամբ ակնկալում ենք Ձեր բոլորի աջակցությունը:
Արդեն տևական ժամանակ է, որ գործընկեր երկրներից մեկում` Ուկրաինայում, տեղի ունեցող մտահոգիչ զարգացումները լուրջ ճգնաժամ են առաջացրել: Ուկրաինայի իրավիճակի լիարժեք կարգավորումը առանցքային նշանակություն ունի թե՛ երկրի հետագայի համար, թե՛ միջազգային առկա լարվածության լիցքաթափման համար: Ես հույս ունեմ, որ այստեղ ևս կհաղթանակի հեռուն նայելու և ամեն ինչ ճիշտ գնահատելու գործելաոճը. լուծումները կգտնվեն միմյանց խնդիրները հարգելու և միմյանց հասկանալու՝ միակ կայուն ճանապարհով, իսկ գործընթացների ամեն փուլում հանուն համապարփակ կարգավորման համատեղ աշխատանքը կգերակայի միակողմանի փնովումներով հրապարակային հայտարարությունների տարածման՝ ոչ մի տեղ չտանող գայթակղությանը: Ցավոք, նման նշաններ ես տեսնում եմ նաև ԵԺԿ այսօրվա հռչակագրի մեջ, որի մի շարք կետերի շուրջ մենք չկարողացանք հասնել կոնսենսուսի: Կարծում եմ` դրա հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ առաջին անգամ ԵԺԿ գործընկերները լիարժեք չեն ներգրավվել նախագծի մշակման փուլում:
Խոսելով եվրոպական տարածաշրջանում համագործակցության և անվտանգության ապահովման մասին՝ չեմ կարող չանդրադառնալ ԼՂ հակամարտությանը, որը շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար: Ադրբեջանը չի դադարեցնում սադրանքների, սպառնալիքների և հակահայկական քարոզչության իր գործելաոճը՝ ձգձգելով հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Հակահայկական արշավը զուգորդվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ, իսկ ռեժիմի ընդդիմախոսները վաղուց որակվում են որպես Հայաստանի գործակալներ:
Մեր ընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանը սպառնացող Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերը չպետք է անարձագանք մնան եվրոպական գործընկերների կողմից։ Դրանք պետք է արժանանան համարժեք գնահատականի: Ուստի կոչ եմ անում տուրք չտալ տարբեր միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի ապակառուցողական նախաձեռնություններին և դրանով իսկ չկիսել պատասխանատվությունը տարածաշրջանում լարվածության ավելացման հարցում:
Օգտվելով առիթից՝ կրկին շնորհակալություն եմ հայտնում ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից 2015 թվականի մարտի 3-ին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևի ընդունման կապակցությամբ: Բարձր եմ գնահատում ԵԺԿ-ի և անձամբ նախագահ Դոլի ներդրումը Եվրոպական խորհրդարանի ս.թ. ապրիլի 15-ի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում, որը խոսում է այս հարցում եվրոպական ընտանիքի հստակ դիրքորոշման և համամարդկային արժեքներին հավատարի լինելու մասին: Շնորհակալ եմ, պարոն Դոլ, ապրիլի 24-ին Երևան այցելելու իմ հրավերն ընդունելու և «այլևս երբեք» համաշխարհային ուղերձին միանալու համար:
Վերջին ամիսներին մեր եվրոպական օրակարգը հագեցած էր բազմաթիվ միջոցառումներով: Դրանց թվում առանձնացնեմ մարտ ամսին Երևանում Արևելյան գործընկերության «Եվրանեսթ» խորհրդարանական վեհաժողովի չորրորդ լիագումար նիստի անցկացումը, ինչպես նաև նախորդ շաբաթ Երևանում կայացած Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի Բոլոնիայի նախարարական գագաթնաժողովը:
Վերջում ցանկանում եմ վերահաստատել, որ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը մեծապես կարևորում է ԵԺԿ-ի հետ սերտ համագործակցությունը, որի արդյունքներն ակնհայտ են մեզ համար: Այս առումով բարձր եմ գնահատում օրեր առաջ ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպության անդամակցությունը ԵԺԿ երիտասարդական կազմակերպությանը:

Statement by the President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan at the Meeting of the European People’s Party Eastern Partnership Leaders: Full Text
Yesterday before Eastern Partnership Riga Summit, the meeting  European People's Party Eastern Partnership leaders took place. President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan also took part in the meeting.
The press service of the RA President Administration relaxed the statement of the President in the meeting. Below is full text.
Distinguished President Daul,
At the outset, I would like to thank President Daul for the invitation to partake in the meeting in this format and for excellent organization of this meeting.
Armenia’s European agenda remains our foreign policy priority, and we are committed to deepen and further consolidate our cooperation with the EU. The Eastern Partnership is not going through an easy time right now, but we do not think that it exhausted itself or it is doomed. Basically, the situation ought to be realistically assessed in order to continue anew the journey we embarked upon jointly in Prague. Indeed, the three Partners’ relationship with the EU are on one level, while the rest is on other, which stem from the peculiarities of their respective situations. Hence, one needs to fathom what is the pivot that connects the Partners and European Union in new circumstances? What around the cooperation will be built?
It is important to preserve the characteristic and common features, which unite us in the Partnership. We strongly believe that such a commonality shall remain rooted in the adherence of the all Partner States to shared values, such as development of democracy, human rights, rule of law, and ensuring peace and stability in the region. Therefore, our future cooperation shall continue to be rooted in our adherence, in good faith, to build and develop democratic societies and institutes, fight against corruption, conduct of free and fair elections, independence of judiciary, and establishment of a market economy based on free competition.
We, meanwhile, welcome that “Towards New European Neighborhood Policy” concept paper presented by the European Commission addresses the requirement to take into account the real needs of the Partner States and to display tailor-made approaches, which indeed would contribute to discovering new avenues and perspectives for cooperation with the EU.
We are of the view that any given Partner’s membership to any structure does not limit its cooperation with other structures. It is for that reason that Armenia, while acceding to the Eurasian Economic Union, continues to be committed to deepening and expanding relations with the EU.
With its balanced policy Armenia has not only avoided setting a new hotbed of tension in the current complicated circumstances of the European geopolitics, but it has also managed to build its policy on the premises of compatibility, equilibrium and multi-vectored cooperation with different integration systems.
These very principles will serve as a basis for the envisaged legal document to govern relations between Armenia and EU, for conclusion of which we count on your support.
It has been for a long time that worrying developments in a Partner country, Ukraine, caused a serious crisis. Comprehensive settlement of the state of affairs in Ukraine is of primary significance both for the future of the country and for easing  the current international tension. I hope that the farsighted attitude correctly appraising the situation will win over here as well; solutions will be found to respect mutual concerns, and the only stable avenue will be paved for mutual understanding; and, throughout every stage of these processes joint endeavors leading to comprehensive settlement will prevail over dissemination of one-sided fault-finding public statements, a temptation that leads nowhere. Unfortunately, I detect such signals also in the EPP declaration of today, on the several paragraphs of which we have not been able to reach consensus. In my view, the basic reason of that was that the EPP partners have not been fully engaged in the drafting exercise.
While discussing issues pertaining to ensuring cooperation and security in the European area, I cannot but address the Nagorno Karabakh conflict, which continues to be one of the most serious challenges both to our regional and European security. Azerbaijan has not ceased resorting to its usual practice of provocations, threats and anti-Armenian propaganda, thus protracting the conflict settlement process. The anti-Armenian campaign in Azerbaijan is coupled with egregious human rights violations, and it has been a while that the opponents to the regime are labeled as Armenian spying agents.
The irresponsible steps of Azerbaijan, which threaten the security of the region we share, should not go unnoticed by our European partners. Those steps deserve adequate assessment. Hence, I urge not to pay tribute  the current non-constructive initiatives of Azerbaijan in various international platforms, and by that avoid sharing responsibility with the latter for increasing tension in our region
Availing myself of this opportunity, I again express gratitude to the EPP Political Assembly for adopting Resolution dedicated to the Armenian Genocide Centennial on March 3, 2015 titled  “The Armenian Genocide and European Values.” I highly value contribution of the EPP and President Daul in person to the adoption of the April 15 Resolution condemning the Armenian Genocide by the European Parliament, which testifies unambiguous position and commitment to the universal values of the European family of nations. Je vous remercie, Monsieur Daul, for accepting my invitation to Yerevan, for joining us to deliver globally message “Never again.”
Throughout the recent months our European agenda had been intensive with a number of events. Among those I shall pick out the Fourth Ordinary Session of the Eastern Partnership EURONEST Parliamentary Assembly held in March in Yerevan, as well as the Ministerial Summit of the European Higher Education Area also known as Bologna process that took place last week.
In conclusion, I would like to reiterate that the Republican Party of Armenia highly values its close cooperation with the EPP, and we clearly see that it bear fruit. In this context, I highly value the RPA’s youth organization’s accession to the EPP youth organization.