ՀՀ սահմանադրության առաջին երեք գլուխն արդեն մշակված է
Սահմանադրական բարեփոխումների մսնագիտական հանձնաժողովն ավարտել է նոր Սահմանադրության նախագծի առաջին մասի մշակումը: Հանձնաժողովի՝ նախօրեին կայացած նիստի արդյունքները ներկայացրել է ՀՀ ՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանը մայիսի 22-ին կայացած ասուլիսում:
Նրա խոսքով, ընտրվել է կառուցվածքային մոտեցումը: Ներկայումս գործող Սահմանադրության երկու մասերին նախագծում համապատասխաում է երեք մաս, որոնք վերաբերում է սահմանադրական կարգին, մարդու իրավունքներին, սոցիալական, մշակութային ոլորտներում օրինակարգության երաշխիքներից: Այսինքն, գործող Սահմանադրության 60 հոդվածներին, նոր նախագծում համապատասխանում են 86-ը: Ըստ Հարությունյանի, մյուս մասերի քննարկումները դեռ չեն իրականացվել:
Առաջին երեք գլուխների մշակմանը մասնակցել են գերմանացի 4 փորձագետներ: «Անձամբ ինձ համար դրանք ամենապատասխանատու գլուխներն են»,- ասել է Գագիկ Հարությունյանը:

Первая часть новой Конституции Армении уже готова
Комиссия по подготовке конституционных реформ завершила разработку первой части проекта новой Конституции. Итоги состоявшегося накануне заседания комиссии представил сегодня, 22 мая, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян на встрече с журналистами.
По его словам, действующей ныне первой части Конституции, точнее первым 2 ее главам, в проекте новой Конституции соответствуют 3 главы, касающиеся основ конституционного строя, прав человека, гарантий законности в социальной, культурной сферах. То есть около 60 статей действующего Основного Закона Армении будут изменены на соответственно 86 статей в проекте новой Конституции.  Как сообщил Гагик Арутюнян, по остальным разделам обсуждения пока не проводились.
К разработке первых трех глав также были привлечены 4 немецких эксперта. "Для меня лично это три самых ответственных раздела", - подчеркнул Арутюнян.