Միասեռ ամուսնությունների օրինականացումը մարդկության պարտությունն է. Վատիկան
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու բարձրաստիճան ներկայացուցիչը խիստ քննադատության է ենթարկել Իռլանդիայում կայացած հանրաքվեի արդյունքները, որոնց արդյունքում քվեարկողների 62%-ը կողմ է արտահայտվել միասեռ ամուսնությունների օրինականացմանը, գրում է Deutsche Welle-ն։
Սուրբ Աթոռի պետական քարտուղար կարդինալ Պյետրո Պարոլինը նշել է, որ «շատ է տխրել» իռլանդացիների որոշման պատճառով։ «Ես կարծում եմ, որ չպետք է խոսել միայն պարտության մասին, որը հասցվել է քրիստոնեական արժեքներին։ Պարտվել է ողջ մարդկությունը»,- ասել է Վատիկանի պաշտոնյան։
Կարդինալի խոսքով՝ Վատիկանի ուշադրության կենտրոնում կմնա ընտանիքի ինստիտուտը։ «Մենք պետք է անենք մեզանից կախված ամեն բան, որ պաշտպանենք և ոգևորենք ընտանեկան հարաբերությունները»,- նշել է պետական քարտուղարը։

Ватикан о легализации однополых браков: проиграло все человечество
Высокопоставленный представитель римско-католической церкви подверг резкой критике результаты референдума в Ирландии, в ходе которого 62 процента избирателей высказались в поддержку легализации однополых браков, сообщает dw.de.
Он "очень опечален" решением ирландцев, заявил во вторник, 26 мая в Риме государственный секретарь Святого Престола кардинал Пьетро Паролин. "Я считаю, что нельзя говорить только о поражении, нанесенном христианским ценностям. Проиграло все человечество", - цитирует агентство dpa второго человека в Ватикане.
Католическая церковь должна "принимать во внимание эту реальность", - пояснил Паролин, добавив, что необходимо умножить усилия по евангелизации. По словам кардинала, в центре внимания Ватикана остается институт семьи. "Мы должны сделать все от нас зависящее, чтобы защитить и поощрять семейные отношения", - отметил государственный секретарь Святого Престола.