Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ: Այդ մասին հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը: Ուղերձում ասված է.
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Հայ ժողովուրդն աշխարհի հնագույն ժողովուրդներից է, որն անցել է հարուստ ճանապարհ և հասել մինչև մեր օրերը: Դժվարին ու բարդություններով լի այդ ճանապարհը մեր ժողովուրդը պատվով է անցել ՝ կենդանի պահելով իր լեզուն ու մշակույթը, ազգային արժանապատվությունն ու ավանդույթները և, որ ամենակարևորն է, անկախ պետականությունը վերականգնելու դարավոր երազանքը:
Այդ երազանքն իրականություն դարձավ 1918 թվականին` Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորմամբ, երբ հայը կրկին վստահեց սեփական ուժերին և տեր կանգնեց իր հողին ու ջրին: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հաղթանակները կռող մեր հերոս նախնիներն այն ժամանակ արդեն ճանապարհ էին բացում մեր հետագա հաջողությունների համար: Առաջնորդվելով քաջ հայորդիների գաղափարախոսությամբ և շարունակելով նրանց գործը` մենք կարողացանք հաղթանակ արձանագրել արցախյան ազատամարտում և վերածնել հայոց անկախ պետականությունը:
Այսօր հայն աշխարհին է ներկայանում հայկական երկու պետություններով և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությամբ, որը մեր բոլոր հաջողությունների հիմնական գրավականն է: Դասեր քաղելով անցյալից` հայ ժողովուրդն այսպես միասնական ու համախմբված պետք է շարունակի իր ճանապարհը` դեպի պայծառ ու լուսավոր ապագա:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք»:

Президент НКР поздравил армян с Днем Первой Армянской Республики
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил поздравительное послание по случаю Дня Первой Армянской Республики.
Как сообщает пресс-служба главы НКР, в послании говорится:
От имени властей Республики Арцах и от себя лично  сердечно поздравляю с Днем Первой Армянской Республики!
Армянский народ является одним из древнейших народов мира, который прошел богатый путь и дошел до наших дней. Этот путь, полный сложностей и трудностей, наш народ преодолел с честью, сохранив свой язык и культуру, национальное достоинство и традиции, и, что самое главное, вековую мечту о восстановлении независимой государственности.
Эта мечта осуществилась в 1918 году благодаря созданию Первой Армянской Республики, когда армяне вновь поверили в собственные силы и стали хозяевами своей земли. Наши героические предки, одержавшие победы в Сардарапате, Баш-Апаране и Каракилисе, открыли тогда дорогу для наших дальнейших успехов. Руководствуясь идеологией отважных сынов армянского народа и продолжая их дело, мы смогли одержать победу в Арцахской освободительной борьбе и возродить независимую армянскую государственность.
Сегодня армяне представлены миру двумя армянскими государствами и прочным триединством Армения-Арцах-Диаспора, что является основным залогом всех наших успехов. Уроки прошлого обязывают армянский народ так же консолидировано продолжить свой путь к светлому будущему.