Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ
ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ: Այդ մասին հաղորդում է ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը: Ուղերձում ասված է.
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Հայաստանի Առաջին Հանրապետության օրվա առթիվ:
Հայ ժողովուրդն աշխարհի հնագույն ժողովուրդներից է, որն անցել է հարուստ ճանապարհ և հասել մինչև մեր օրերը: Դժվարին ու բարդություններով լի այդ ճանապարհը մեր ժողովուրդը պատվով է անցել ՝ կենդանի պահելով իր լեզուն ու մշակույթը, ազգային արժանապատվությունն ու ավանդույթները և, որ ամենակարևորն է, անկախ պետականությունը վերականգնելու դարավոր երազանքը:
Այդ երազանքն իրականություն դարձավ 1918 թվականին` Հայաստանի Առաջին Հանրապետության կազմավորմամբ, երբ հայը կրկին վստահեց սեփական ուժերին և տեր կանգնեց իր հողին ու ջրին: Սարդարապատի, Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հաղթանակները կռող մեր հերոս նախնիներն այն ժամանակ արդեն ճանապարհ էին բացում մեր հետագա հաջողությունների համար: Առաջնորդվելով քաջ հայորդիների գաղափարախոսությամբ և շարունակելով նրանց գործը` մենք կարողացանք հաղթանակ արձանագրել արցախյան ազատամարտում և վերածնել հայոց անկախ պետականությունը:
Այսօր հայն աշխարհին է ներկայանում հայկական երկու պետություններով և Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք կուռ եռամիասնությամբ, որը մեր բոլոր հաջողությունների հիմնական գրավականն է: Դասեր քաղելով անցյալից` հայ ժողովուրդն այսպես միասնական ու համախմբված պետք է շարունակի իր ճանապարհը` դեպի պայծառ ու լուսավոր ապագա:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի կապակցությամբ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու ամենայն բարիք»:

President of Artsakh Republic Congratulates Armenians on First Armenian Republic Day
President of Artsakh Republic Bako Sahakyan issued a congratulatory address on the occasion of the First Armenian Republic Day.
Below is the full text of the message:
On behalf of the Artsakh Republic authorities and personally I cordially congratulate all of you on the Day of the First Armenian Republic.
The Armenian people are among the world's most ancient civilizations with a rich traversed path that still exist. Our people have passed this way full of difficulties and challenges with flying colors, keeping alive their language and culture, national dignity and traditions, and most significantly, the centuries-old vision of restoring the independent statehood.
This vision became reality in 1918 with the formation of the First Armenian Republic when the Armenians once again felt confident in their strength and stood for their Fatherland. Our heroic ancestors having forged victories in Sardarapat, Bash-Aparan and Gharakilisa had already been paving the ways for our future achievements.
Guided by the ideology of brave sons of Armenia and inheriting the helm we were able to gain victory in the Artsakh liberation struggle and revive the independent Armenian statehood.
Today there are two Armenian states and the Armenia-Artsakh-Diaspora unshakable trinity, which is key pledge of our success. Drawing the moral of the past the Armenian people must continue their path towards the bright and radiant future in the same unified and consolidated manner.
I once again congratulate all of us on this great holiday and wish peace, robust health and all the best.