Ավարտվել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը Ադրբեջան
Այսօր ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչը տարածաշրջան կատարած այցի շրջանակներում կայցելի Վրաստան: Իսկ մինչ այդ՝ հունիսիս 1-ին, Դաչիչը գտնվում էր Բաքվում, որտեղ մի շարք հանդիպումներ է ունեցել ադրբեջանական ղեկավարության հետ, մասնավորապես՝ նախագահ Ալիևի, արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի և Ադրբեջանի քաղաքական կուսակցությունների ղեկավարների հետ:
Ալիևի հետ հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ միջև հարաբերությունների հեռանկարները, անդրադարձել են Սերբիայի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների տարբեր ոլորտների զարգացմանը, ղարաբաղյան հակամարտությանը և սահմանին տիրող իրավիճակին:
Կուսակցությունների ղեկավարների հետ հանդիպման ժամանակ Դաչիչը հայտարարել է, որ ինքը՝ որպես «Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար աջակցում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, սակայն որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ կարծում է, որ կողմերը պետք է քաղաքական կամք դրսևորեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում», - փոխանցում է ադրբեջանական АПА գործակալությունը:
Իր հերթին «Յենի Ադրբեջան» կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Սիյավուշ Նովրուզովը նշել է, որ Ադրբեջանը դժգոհ է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքից: Նովրուզովն ընդգծել է, Արցախում գերի ընկած Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի Ադրբեջան վերադարաձնելու հարցում ԵԱՀԿ գործող նախագահի աջակցության կարևորությունը: Վերջիններիս հետ վերադարձման հարցը բարձրացվել է նաև Դաչիչի՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ հանդիպման ժամանակ: Մամեդյարովը խնդրել է ռազմագերիների հարցը բարձրացնել Հայաստան կատարելիք այցի ժամանակ:
Այս կապակցությամբ ԼՂՀ նախագահի մամլո խոսնակ Դավիթ Բաբայանը 168.am-ի  հետ զրույցում ասել է, որ պաշտոնական Արցախի  դիրքորոշումն ազատազրկված ադրբեջանցիներ Դիլհամ Ասկերովի և Շահբազ Գուլիևի հարցում չի փոխվել և չի էլ կարող փոխվել, որովհետև  այդ մարդիկ կատարել են ծանր հանցագորրծություններ, ահաբեկչություն, մարդասպանություններ, համապատասխանաբար՝ նրանց հանդեպ իրականացվել  է բաց և թափանցիկ դատավարություն:
Մամեդյարովը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանը պատրաստ է սկսել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ խաղաղ համապարփակ պայմանագրի ստորագրման աշխատանքները: «Հայաստանի համաձայնության դեպքում, մենք պատրաստ ենք աշխատել ցանկացած աշխատանքային խմբի շրջանակներում»,- ասել է ԱԳ նախարարը: Անդրադառնալով այս հայտարարությանը՝ Բաբայանը նշել է, որ որևէ փաստաթուղթ չի կարող ստորագրվել՝ առանց Արցախի մասնակցության: Իսկ Արցախը, նրա խոսքով, որևէ փաստաթղթի կազմման կամ բանակցային գործընթացի չի մասնակցել:
Հունիսի 2-3-ը արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչը կայցելի Հայաստան: Հայաստանի արտգործնախարարության մամուլի և տեղեկատվության վարչության փոխանցմամբ՝ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահին կընդունեն նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հունիսի 3-ինտեղի կունենան Հայաստանի և Սերբիայի արտաքին գործերի նախարարների բանակցությունները, որոնց կհետևի համատեղ մամլո ասուլիս։

Азербайджан недоволен деятельностью ОБСЕ
Сегодня завершился визит действующего председателя ОБСЕ в Азербайджан, где он провел встречи с руководителями страны, в частности, с президентом Алиевым, руководителями политических партий, министром иностранных дел АР. На встрече с Алиевым стороны обсуждали перспективы отношений Азербайджана и ОБСЕ, продвижение в различных областях отношений Азербайджана и Сербии, карабахский конфликт, события на линии фронта.
Во время встречи с руководителями политических партий азербайджанского парламента вице-премьер и министр иностранных дел Сербии, действующий председатель ОБСЕ Ивица Дачич заявил, что он "как министр иностранных дел Сербии поддерживает территориальную целостность Азербайджана", но "как действующий председатель ОБСЕ считает, что стороны должны проявить политическую волю в вопросе урегулирования карабахского конфликта", передает АПА.
В свою очередь, заместитель исполнительного секретаря Партии "Ени Азербайджан", председатель дисциплинарной комиссии Милли Меджлиса Сиявуш Новрузов отметил, что Азербайджан недоволен деятельностью Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта. Новрузов подчеркнул важность поддержки действующим председателем ОБСЕ возвращения Азербайджану Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева, взятых в плен в Кельбаджаре. Вопрос азербайджанских военнопленных Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева также был поднят на встрече Дачича с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. Мамедъяров обратился к коллеге с просьбой внести в повестку обсуждение положения этих пленных во время визита в Армению. По этому поводу пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян в интервью 168.am заявил, что о возвращении Дильгама Аскерова и Шахбаза Гулиева речи быть не может, так как они совершили тяжелые преступления.
Мамедъяров на встрече с главой ОБСЕ вновь повторил извечный азербайджанский тезис о том, что Азербайджан готов начать работу над подписанием всеобъемлющего мирного договора по урегулированию карабахского конфликта. Как сообщает haqqin.az, глава МИД АР заявил, что "в случае выражения согласия со стороны Армении мы готовы работать в рамках любой рабочей группы для подписания всеобъемлющего мирного договора". Комментируя это, Бабаян заявил, что без Арцаха не может быть подписан никакой документ.
Напомним, что Дачич находился в Баку в рамках регионального визита. 2 июня действующий глава ОБСЕ находится в Грузии, а 3 июня он нанесет официальный визит в Армению. "Есть необходимость в проявлении политической воли всеми сторонами. На линии фронта должно быть полное прекращение огня. Я подниму этот вопрос во время визита в Ереван. Мы должны выполнять положения Хельсинкского Заключительного акта, избегать двойных стандартов", – сказал сербский министр в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.