ՀՀ-Իրան հարաբերությունները՝ պատժամիջոցների վերացման և ԵԱՏՄ հետ ԱԱԳ ստեղծման հնարավորության ֆոնին
Հայաստանի համար կարևոր է Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունները և դրանց զարգացման ծրագրերը համակարգել նախքան իսլամական պետության նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումը: Այս ֆոնին առանձնակի կարևոր է դառնում Իրանի փոխարտգործնախարարի և Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ներկայացուցիչների այցը Հայասատան:
Իրանը և միջազգային միջնորդների վեցյակն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցություններում մեծ առաջընթաց են գրանցել և հույս ունեն մինչև վերջնաժամկետը՝ հունիսի 30-ը, Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական  համաձայնագիր կնքել: Այս համաձայնագրի կնքումը, անկասկած, դրական ազդեցություն կունենա Իրանի տնտեսության համար, քանի որ դրանով նախատեսվում է նաև Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցների չեղյալ հայտարարում: Պատժամիջոցների վերացումը կնպաստի արտադրության, արտահանման, արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացմանը, բանկային համակարգում փոփոխությունների, դրամական միավորի՝ թումանի կայունացմանը, սոցիալական վիճակի բարելավմանը և այլ: Ակնհայտ է, որ այս ամենը հնարավոր է դառնալու իսլամական հանրապետության արտաքին տնտեսական կապերի բարելավման  և ամրապնդման շնորհիվ:
Այսպիսով, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ վերջնական համաձայնագրի կնքումից հետո Իրանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում հայտնվելու են երկրի արտաքին տնտեսական կապերին առնչվող բազմաթիվ հարցեր, որոնք, առաջին հերթին, կապված են լինելու Արևմուտքի հետ տնտեսական հարաբերությունները վերականգնելու հետ: Այս առումով Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները պատժամիջոցները հանելուց հետո կարող են մղվել երկրորդ պլան: Զարգացումների նման հնարավորությունից խուսափելու համար անհրաժեշտ է կանոնակարգել Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունները նախքան պատժամիջոցների վերացումը: Այս ֆոնին առանձնակի կարևոր է դառնում Իրանի փոխարտգործնախարարի և Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի այցը Հայասատան:
Այսպես, հունիսի 11-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Իրանի արտգործնախարարի տեղակալ Էբրահիմ Ռահիմ Փուրին: Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի բազմաթիվ հարցերի: Նալբանդյանը և Փուրին քննարկել են հայ-իրանական առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը՝ մասնավորապես համատեղ տրանսպորտային և էներգետիկ նախագծերի իրականացումը:
Նույն օրը  ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության խորհրդարանի Իրան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ալի Քաիդիին և բարեկամական խմբի անդամներին:  Խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է նախատեսված ժամկետներում տնտեսական ծրագրերի իրագործումը:
Հարկ է նշել, որ չնայած Իրանի նկատմամբ գործող պատժամիջոցներին՝ Հայաստանի հետ Իրանի տնտեսական հարաբերությունները մեծապես գտնվել են բարձր մակարդակի վրա, ավելին՝ վերջին տարիների ընթացքում դրանք դինամիկ զարգացում են գրանցել:  Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ 2015 թվականին Հայաստանի արտաքին առևտրի մոտ 5%-ը բաժին է ընկել ԻԻՀ-ին, ընդ որում՝ երկու երկրների առևտրաշրջանառությունն, ընդհանուր առմամբ, կազմում է ընդամենը 291 մլն դոլար: Ընդ որում՝ այդ գումարից ընդամենը 84,6 մլն-ն է բաժին ընկել Հայաստանից արտահանմանը:
Պատժամիջոցների վերացումը միանշանակ դրական կանդրադառնա նաև Իրան-Հայաստան հարաբերությունների վրա: Երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման վրա դրական ազդեցություն կարող է ունենալ նաև Իրանի և ԵԱՏՄ միջև ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու մասին համաձայնագրի ստորագրումը, որի շուրջ արդենիսկ  բանակցություններ սկսելու մտադրություն են հայտնել կողմերը:
ԵԱՏՄ հետ ազատ առևտրի գոտի ստեղծելը նոր խթան կարող է հանդիսանալ Հայաստան-Իրան տնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար, քանի որ Ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը նախատեսում է մաքսային  քաղաքականության ազատականացում, ինչը հայաստանյան և իրանական շուկաներն ավելի գրավիչ կդարձնի երկու երկրների գործարարների համար: Բացի այդ, կաճեն Իրանի տարածքով ՀՀ-ի և ԵԱՏՄ մյուս երկրների միջև ապրանքաշրանառության ծավալները՝ Հայաստանի համար ապահովելով այլընտրանքային ուղղություն։

Lifting of Sanctions will Have a Positive Impact on the Iranian-Armenian Relations
Armenia attaches great importance to its relations with Iran and to the coordination of the projects for the development of these relations before the sanctions against Iran would be lifted. This is particularly important in the context of the visit of Iran's Deputy Foreign Minister and the representatives of Iran-Armenia friendship group to Armenia.
There is quite a huge progress in the negotiations between Iran and the world six powers on the Iranian nuclear deal and there is a hope that the final deal will be signed till June 30. Signing this agreement, surely, will have a positive effect on the economy of Iran, as the deal presupposes lifting of the sanctions imposed on the country. This will enhance production, export, trade, will contribute to changes in the banking system, will stabilize the currency - Touman and improve the social conditions. Obviously, all these will become possible due to the improvement of Iran’s foreign economic relations.
Thus, after the final Iranian nuclear deal a lot of issues concerning Iran’s foreign policy will appear on the country’s agenda. These issues will first of all be related with the reestablishment of the economic relations with the West. In this regard, the economic relations with Armenia after the sanctions are lifted can become secondary. To avoid such developments, it is necessary to regulate the economic relations with Iran before the sanctions are lifted and the visit of Iran's Deputy Foreign Minister can contribute to this.
Thus on June 11, the RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian received Deputy Ministers of Foreign Affairs Ibrahim Rahimpour. The interlocutors, as the press service of the RA MFA informs, discussed the activation of political dialogue between two countries, and enhancing cooperation in energy, trade-economic, humanitarian fields, as well as in the framework of international organizations. The realization of joint economic projects has also been touched upon in detail.
On the same day the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan received the President and the members of Iran-Armenia friendship group. Sahakyan has mentioned the importance of the implementation of the projects within the set timeframe.
It should be mentioned, that in spite of the sanctions on Iran, its economic relations with Armenia has always been on a high level. Moreover, during the recent years progress has been recorded. According to the National Statistical Service, 5% of Armenia's foreign trade in 2015 was with the Islamic Republic of Iran. In particular,the trade turnover between the two countries comprises a total of $291 million.
Lifting of sanctions will certainly have a positive impact on the Iranian-Armenian relations. Signing an agreement on the creation of a free trade area between Iran and the Eurasian Economic Union, around which the parties have already expressed their intention to start negotiations, can have a positive impact on Armenia-Iran bilateral economic relations.
Creation of a free trade area between the EEU and Iran could give a new impetus to the development of economic relations between Armenia and Iran, since the free trade agreement provides liberalization of customs policy, which will make the Armenian and Iranian markets more attractive for the businessmen of the two countries.