Վաղը կմեկնարկի Մյունխենի անվտանգության համաժողովը
Հունիսի 16-17-ը Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում տեղի է ունենալու «Մյունխենյան անվտանգության համաժողովը», որի գլխավոր թեմաներն են լինելու ուկրաինական ճգնաժամը̦ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հետագա հարաբերությունները, ինչպես նաև Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ներկայիս մարտահրավերները:
«Ուկրաինական ճգնաժամը շատ պարզ ձևով մեզ ցույց տվեց̦ որ եվրոպական անվտանգության ճարտարապետությունը չի գործում: Չափազանց երկար ժամանակ է, ինչ Արևմուտքը տածել է այն պատրանքները, թե իբր Եվրոպան իր բազմաթիվ համաձայնագրերի, պայմանագրերի ու կառույցների միջոցով «ճգնաժամակայուն» է դարձել: Այս համաժողովի ընթացքում մենք պետք է փորձենք ամրացնել մեր անվտանգության հիմքերը̦ և եվրո-ատլանտյան տարածաշրջանում վստահություն կառուցենք: Ես անհամբեր սպասում եմ մեր բարձրաստիճան մասնակիցների միջև տեղի ունենալիք ինտենսիվ քննարկումներին», - հայտարարել է  Մյունխենյան անվտանգության համաժողովն այս տարի գլխավորող դեսպան Վոլֆգանգ Իշինգերը:
Մասնակիցների թվում են Յոհաննես Հանը` եվրոպական հարևանության քաղաքականության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով ԵՄ հանձնակատարը, Իվիցա Դաչիչը` ԵԱՀԿ գործող նախագահը, Լամբերտո Զաննիյերը` ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարը, Ավստրիայի արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարներ Սեբաստիան Կուրզն ու Ժերալդ Կլուգը̦ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար և ԵՄ գերագույն հանձնակատար Խավիեր Սոլանան, Ուկրաինայի արտգործնախարար Պավլո Կլիմկինը, ՌԴ արտգործնախարարի տեղակալ Ալեքսեյ Մեշկովը, Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինա Խիդաշելին և շատ ուրիշներ:
Առաջին անգամ նման համաժողով տեղի է ունեցել գերմանական Բավարիա մարզի Մյունխեն քաղաքում` դեռևս 2009 թվականին, որից հետո դրանք շարունակվել են Պեկինում, Դոհայում, Մոսկվայում, Նոր Դելիում և Վաշինգտոնում:  Իսկ հաջորդ տարի նման հանդիպում տեղի է ունենալու ապրիլի 14-15-ը Ադիս Աբեբայում:

Munich Security Conference in Vienna
On June 16 and 17, the Munich Security Conference will meet in Vienna on current issues of European security as part of its "MSC Core Group Meeting" series. Key topics will include the Ukraine crisis, the future relationship with Russia as well as current challenges to energy security in Europe, the MSC press release reports.
"The Ukraine Crisis has clearly demonstrated that Europe’s security architecture is dysfunctional. For too long, the West has been under the illusion that Europe, through a number of treaties, agreements, and institutions, would be crisis-proof. At the Core Group Meeting in Vienna, we will debate measures to strengthen the security architecture and to build confidence in the Euro-Atlantic region. I am looking forward to intensive discussions among high-ranking participants," the Ambassador Wolfgang Ischinger said.
Those high-ranking participants mainly include Johannes Hahn, Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations, Lamberto Zannier, OSCE Secretary General, Ivica Dačić, OSCE Chairman-in-Office, the Foreign Minister of Austria Sebastian Kurz as well as his counterpart Pavlo Klimkin from Ukraine, Russia’s Deputy Minister of Foreign Affairs Alexej Meshkov, the Austrian Federal Minister of Defence Gerald Klug, his counterpart Tina Khidasheli from Georgia, Elmar Brok, Chairman of the Committee on Foreign Affairs in the European Parliament, the Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the German Bundestag Norbert Röttgen, the former Federal Chancellor of Austria Wolfgang Schüssel, the former NATO Secretary General and former EU High Representative for Common Foreign and Security Policy Javier Solana, George Soros, the Founder and Chairman of the Open Society Foundations and many others.
Since 2009, the MSC Core Group Meetings bring together an exclusive group of senior leaders in changing locations around the world for off-the-record discussions of key issues of international security policy. Previous Core Group Meetings have taken place in Beijing, Doha, Moscow, New Delhi, and Washington, D.C. The next Core Group Meeting will take place on April 14-15, 2016, in Addis Ababa.