Հայկական մամուլն արդեն բավական խոր ու ամուր ավանդույթներ ունի Թուրքիայում
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Թուրքիայում «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Քոչունյանի հետ։
- Պարո՛ն Քոչունյան̦ որպես Ստամբուլում հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր` ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայում փոքրամասնություններին պատկանող լրատվամիջոցներին ընձեռված հնարավորությունները և խոսքի ազատության աստիճանը:
-         Թուրքիայում հայկական լրատվամիջոցները գործում են բավական ազատ ու անկաշկանդ մթնոլորտում: Իմ խմբագրած «Ժամանակ» օրաթերթը հրատարակվում է 1908 թվականից ի վեր̦ մոտավորապես 110 տարեկան է̦և այս պահի դրությամբ հայոց աշխարհի և միևնույն ժամանակ Թուրքիայի ամենահին օրաթերթն է̦ որն այսքան տարի հրատարակվում է անընդհատ: Սա նշանակում է̦ որ հայկական մամուլն արդեն բավական խոր ու ամուր ավանդույթներ ունի Թուրքիայում: Եթե խոսքը ազատությունների մասին է̦ ապա հարցումն ընկալվում է այն տեսանկյունից, թե արդյո՞ք տվյալ լրատվամիջոցը խտրականությունների ենթարկվում է զուտ այն պատճառով, որ հայկական է: Կարող ենք միանշանակ պատասխանել, որ, ո՛չ, հայկական լրատվամիջոցներն այստեղ որևէ խոչընդոտի չեն հանդիպում: Թուրքիան ընդհանրապես այն երկիրն է, որտեղ ժողովրդավարությունն ու հիմնարար ազատությունները գնալով ամրապնդվում են: Սակայն որքան էլ արդյունքները դրական ու հուսադրիչ են, միևնույն ժամանակ գիտակցում ենք, որ Թուրքիան մամուլի ազատության տեսակետից աշխարհի ամենաառաջադեմ երկրների թվին բնավ չի պատկանում: Այս իրականությունն իհարկե չպետք է թաքցնել, բայց պետք չէ ժխտել, որ սրա հետ մեկտեղ հայ մամուլի հանդեպ ցուցադրած վերաբերմունքը, դրա գործունեության երաշխավորվածությունը լուրջ բարեփոխման ազդանշան է: Այս ամենն իհարկե չի նշանակում, որ մեր թերթն այսօր «վարդաստանի» միջով է անցնում. միշտ էլ մարտահրավերներ ու խնդիրներ են լինում, որոնց պետք է դիմագրավել:
-         Որպես մարդ, ով Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններին հենց ներսից է հետևել, ինչպե՞ս կգնահատեք ընտրությունների ընթացքն ու արդյունքները:
-         Այս ընթացքը Թուրքիայում կարելի էր «երեք ընտրությունների մարաթոն» անվանել: Առաջինը ՏՒՄ-երի ընտրություններն էին, այնուհետև՝ հանրապետության նախագահի ընտրությունները̦ որոնք, ի դեպ, առաջին անգամ ժողովրդական ընտրությամբ տեղի ունեցան, իսկ ահա վերջերս էլ խորհրդարանական ընտրությունները հաջորդեցին: Թուրքիայի ներքին քաղաքական կյանքը փաստորեն թեժ ընթացք էր ապրում և գտնվում էր միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Հավասարակշռությունների ձևավորում և ուժերի վերադասավորում պետք է լինի երկրում, որի առաջին ազդանշաններն արդեն ունենք: Իսկ եթե Թուրքիայի հայ համայնքի տեսակետից նայենք, սրանք բավական հետաքրքիր ընտրություններ էին՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ խորհրդարանում 5-6 տասնամյակի ընդհատումից հետո հայտնվեցին հայ արմատներով միանգամից 3 պատգամավոր, ինչը բավական դրական երևույթ է:
4 քաղաքական կուսակցություններից̦ որ մուտք են գործել խորհրդարան̦ երեքն առանձին-առանձին ներկայացնում են այս հայերին: Իսկ այդ կուսակցությունները տարբերվում են թե՛ իրենց գաղափարախոսությամբ, թե՛ քաղաքական օրակարգով: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ այս պատգամավորները միայն հայ համայնքը ներկայացնելու, դրա խնդիրները բարձրացնելու և շահերը պաշտպանելու համար չէ որ գնում են խորհրդարան: Նրանք ընտրվել են զուտ որպես Թուրքիայի քաղաքացի գործիչներ, ովքեր իրենց ներդրումը պետք է ունենան երկրի ընդհանուր խնդիրների լուծման մեջ: Հետաքրքրական է նաև, որ 13 տարի շարունակ իշխանության գլուխ էր կանգնած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը, իսկ այժմ այն կորցրել է միանձնյա գործելու հնարավորությունը, սակայն շարունակում է մնալ երկրի առաջին քաղաքական ուժը: Ուստի շատ կտրուկ փոփոխություններ կամ արմատական նորություններ պետք չէ ակնկալել: Ճիշտ է, որ հիմա «Արդարություն և զարգացում»-ը առանձին կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունից զրկված է, բայց չկան նախադրյալներ Թուրքիայում առանձնակի ցնցումներ կամ առավել ևս ճգնաժամ սպասելու: Ինձ թվում է` Թուրքիան կշարունակի իր բնականոն հունով ընթանալ:
-         Որո՞նք են անձամբ Ձեր և ընդհանրապես հայ համայնքի ակնկալիքները Թուրքիայում նոր ընտրված հայ պատգամավորներից:
-         Այդ պատգամավորներն ընտրվել են որպես Թուրքիայի հանրապետության խորհրդարանի անդամներ, ովքեր օրենսդիր մարմնում հանդես պիտի գան՝ հաշվի առնելով զուտ իրենց կուսակցության պատկանելությունը̦ յուրաքանչյուրն իր կուսակցության որդեգրած նպատակները̦ գերակայությունները և այլն: Չմոռանանք, որ Թուրքիայի խորհրդարանում եղել են նաև ծագումով հրեա, ասորի կամ քուրդ պատգամավորներ: Բայց առաջին հերթին մակրո պատասխանատվությունն է, նոր հետո միայն միկրո ձեռքբերումներն ու ներդրումները: Եթե խորհրդարանում միջկուսակցական լարվածությունը նվազի, եթե համերաշխ մթնոլորտ ձևավորի, այդ դեպքում գուցե մեր պատգամավորներն իրենց հայկական արմատների ընդհանուր հողի վրա կփորձեն միասնական ծրագրեր մշակել, համատեղ նախաձեռնություններ կյանքի կոչել̦ բայց սրանք զուտ վարկածներ են̦ իսկ ավելի շոշափելի ու իրատեսական տարբերակներ քննարկելու համար մի փոքր պետք է համբերել, մինչ նոր խորհրդարանը սկսի իր լիարժեք գործունեությունը:
-         Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցությունն ընտրարշավի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված բավականին լուրջ խոստումներ տվեց: Ի՞նչ եք կարծում` որքանո՞վ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկման առարկա կդառնա խորհրդարանում:
-         Ընդհանրապես աշխարհում տարածված երևույթ է, որ նախընտրական խոստումներն այդքան էլ իրականություն չեն դառնում: Ճիշտ է, որ Թուրքիայում հայկական հարցի վերաբերյալ նախաձեռնությունները, փոփոխությունները, նորությունները մեծապես կախված են տվյալ պահին իշխանության գլխին գտնվող քաղաքական ուժի կամքից̦ բայց մյուս կողմից էլ դրանք ամենևին կուսակցության մակարդակով վճռվող գործընթացներ չեն: Թուրքիան հայկական հարցի ներքին կամ արտաքին քաղաքական օրակարգի մի շարք առանցքային խնդիրների շուրջ ունի պետական գիծ, որը գծվում է տվյալ ժամանակաշրջանի առաջնահերթությունների կամ հանգամանքների ազդեցության տակ, որը, սակայն, կուսակցությունների հետ կապված չէ: Համենայն դեպս, Թուրքիայի քաղաքական փորձը ճիշտ հակառակն է ցույց տալիս:
Ինձ թվում է՝ ներկայումս ստեղծված ուժերի հարաբերակցության մեջ, անցյալի հետ համեմատած, ազգայնական տրամադրությունները մի քիչ ավելի բարձր են, ինչի ֆոնի վրա նույնիսկ մեծամասնություն հանդիսացող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ինքն էլ կարող է նման երանգներ մտցնել իր գործունեության մեջ̦ որպեսզի հասարակության հակումներին համահունչ ընթանալով` հետ բերի իր ընտրազանգվածը:

Как работается армянским СМИ в Турции? (эксклюзив)
Представляем вниманию наших читателей эксклюзивное интервью ИАА "Армедиа" с Ара Кочуняном - главным редактором газеты "Жаманак" ("Время"), которая издается в Турции.
- Господин Кочунян, как главный редактор газеты "Жаманак" в Турции, как Вы оцениваете уровень свободы слова в Турции и возможности СМИ, которые принадлежат нацменьшинствам?
-  Армянские СМИ в Турции действуют в довольно свободной и открытой атмосфере. Ежедневная газета "Жаманак", в которой я являюсь главным редактором, выходит в свет с 1908 года, ей почти 110 лет, и сегодня она является самой старой армянской газетой и самой старой газетой Турции, которая публиковалась все эти годы непрерывно. Это значит, что армянские СМИ имеют достаточно глубокие и сильные корни в Турции.
Если говорить о свободах, то вопрос воспринимается в том контексте, подвергается ли данное СМИ дискриминации только потому, что оно армянское? Мы можем однозначно заявить, что армянские СМИ не сталкиваются с какими-либо препятствиями. Турция - страна, в которой демократия и основные свободы становятся все сильнее. Однако несмотря на все эти положительные и обнадеживающие факты, мы осознаем, что с точки зрения свободы прессы Турция вовсе не относится к самым прогрессивным странам в мире. Эту реальность, конечно, не нужно скрывать. Однако вместе с тем нельзя и отрицать, что отношение к армянской прессе и гарантия ее деятельности - свидетельство серьезных реформ. Все это, конечно, не значит, что наша газета сегодня живет в раю: проблемы и сложности есть всегда, и им нужно противостоять.
- Как человек, "изнутри" следивший за парламентскими выборами в Турции, как Вы оцениваете ход и результаты этих выборов?
-  Этот процесс в Турции можно назвать "марафоном трех выборов". Во первых, это выборы в органы местного самоуправления, потом - президентские выборы, которые, между прочим, впервые проходили через гражданское избрание, а за ними последовали парламентские выборы. Фактически, внутренняя политическая жизнь Турции переживала горячую пору и находилась в центре внимания международных СМИ. В результате страна должна была иметь в итоге баланс и рокировку сил, первые признаки чего мы уже имеем. А если посмотреть на эти процессы взглядом армянской общины Турции, то это были довольно интересные выборы, особенно принимая во внимание тот факт, что спустя 5-6 десятилетий в парламенте Турции появились сразу 3 депутата армянского происхождения, что довольно позитивно.
Мы понимаем, что эти депутаты избраны в парламент Турции не только для того, чтобы представлять армянскую общину, поднимать ее проблемы и защищать ее интересы. Они были избраны именно как граждане Турции, которые должны внести свой вклад в решение проблем страны. Стоит отметить, что 13 лет во главе Турции стояла партия "Справедливость и развитие", сейчас же она потеряла возможность принимать решения в одиночку, хотя остается первой политической силой страны. Не нужно ожидать резких перемен или радикальных изменений. Правда, "Справедливость и развитие" лишилась возможности формировать правительство единолично, но предпосылок для того чтобы ожидать особых потрясений или тем более кризиса, сегодня тоже нет. Я думаю, в Турции все будет идти естественным ходом.
-  Какие ожидания имеете Вы и какие ожидания имеет армянская община от депутатов-армян в турецком парламенте?
- Эти депутаты были избраны от тех или иных партий, и каждый будет представлять в парламенте приоритеты и цели своей партии. Не стоит забывать также, что в парламенте есть депутаты - евреи, ассирийцы или курды. Но в первую очередь существует макро-ответственность, и только после этого можно думать о микро-интересах.
- В ходе избирательной программы Народно-демократическая партия Турции делала довольно громкие заявления и обещания по вопросу Геноцида армян. По-Вашему, есть возможность того, что вопрос признания Геноцида армян станет обсуждаться в парламенте Турции?
- Всемирно известный факт - предвыборные обещания не воплощаются в реальность. Правда, инициативы, изменения и новости касательно Армянского вопроса в Турции во многом зависят от руководящей в данный момент политической партии, но с другой стороны, это не те процессы, которые должны решаться на уровне той или иной партии. В вопросе ключевых проблем - как внешних, так и внутренних - включая и Армянский вопрос, Турция имеет единую государственную линию, которая ведется правящей партией.
Думаю, что в соотношении сил на нынешний момент, по сравнению с прошлым, преобладают националистические настроения. И на этом фоне даже партия "Справедливость и развитие", которая имеет большинство, может и сама внести подобные мотивы в свою деятельность, чтобы, удовлетворяя современные запросы общества, вернуть свой утерянный электорат.