Հայկական մամուլն արդեն բավական խոր ու ամուր ավանդույթներ ունի Թուրքիայում
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Արմեդիա» ՏՎԳ բացառիկ հարցազրույցը Թուրքիայում «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Քոչունյանի հետ։
- Պարո՛ն Քոչունյան̦ որպես Ստամբուլում հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր` ինչպե՞ս կգնահատեք Թուրքիայում փոքրամասնություններին պատկանող լրատվամիջոցներին ընձեռված հնարավորությունները և խոսքի ազատության աստիճանը:
-         Թուրքիայում հայկական լրատվամիջոցները գործում են բավական ազատ ու անկաշկանդ մթնոլորտում: Իմ խմբագրած «Ժամանակ» օրաթերթը հրատարակվում է 1908 թվականից ի վեր̦ մոտավորապես 110 տարեկան է̦և այս պահի դրությամբ հայոց աշխարհի և միևնույն ժամանակ Թուրքիայի ամենահին օրաթերթն է̦ որն այսքան տարի հրատարակվում է անընդհատ: Սա նշանակում է̦ որ հայկական մամուլն արդեն բավական խոր ու ամուր ավանդույթներ ունի Թուրքիայում: Եթե խոսքը ազատությունների մասին է̦ ապա հարցումն ընկալվում է այն տեսանկյունից, թե արդյո՞ք տվյալ լրատվամիջոցը խտրականությունների ենթարկվում է զուտ այն պատճառով, որ հայկական է: Կարող ենք միանշանակ պատասխանել, որ, ո՛չ, հայկական լրատվամիջոցներն այստեղ որևէ խոչընդոտի չեն հանդիպում: Թուրքիան ընդհանրապես այն երկիրն է, որտեղ ժողովրդավարությունն ու հիմնարար ազատությունները գնալով ամրապնդվում են: Սակայն որքան էլ արդյունքները դրական ու հուսադրիչ են, միևնույն ժամանակ գիտակցում ենք, որ Թուրքիան մամուլի ազատության տեսակետից աշխարհի ամենաառաջադեմ երկրների թվին բնավ չի պատկանում: Այս իրականությունն իհարկե չպետք է թաքցնել, բայց պետք չէ ժխտել, որ սրա հետ մեկտեղ հայ մամուլի հանդեպ ցուցադրած վերաբերմունքը, դրա գործունեության երաշխավորվածությունը լուրջ բարեփոխման ազդանշան է: Այս ամենն իհարկե չի նշանակում, որ մեր թերթն այսօր «վարդաստանի» միջով է անցնում. միշտ էլ մարտահրավերներ ու խնդիրներ են լինում, որոնց պետք է դիմագրավել:
-         Որպես մարդ, ով Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրություններին հենց ներսից է հետևել, ինչպե՞ս կգնահատեք ընտրությունների ընթացքն ու արդյունքները:
-         Այս ընթացքը Թուրքիայում կարելի էր «երեք ընտրությունների մարաթոն» անվանել: Առաջինը ՏՒՄ-երի ընտրություններն էին, այնուհետև՝ հանրապետության նախագահի ընտրությունները̦ որոնք, ի դեպ, առաջին անգամ ժողովրդական ընտրությամբ տեղի ունեցան, իսկ ահա վերջերս էլ խորհրդարանական ընտրությունները հաջորդեցին: Թուրքիայի ներքին քաղաքական կյանքը փաստորեն թեժ ընթացք էր ապրում և գտնվում էր միջազգային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Հավասարակշռությունների ձևավորում և ուժերի վերադասավորում պետք է լինի երկրում, որի առաջին ազդանշաններն արդեն ունենք: Իսկ եթե Թուրքիայի հայ համայնքի տեսակետից նայենք, սրանք բավական հետաքրքիր ընտրություններ էին՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ խորհրդարանում 5-6 տասնամյակի ընդհատումից հետո հայտնվեցին հայ արմատներով միանգամից 3 պատգամավոր, ինչը բավական դրական երևույթ է:
4 քաղաքական կուսակցություններից̦ որ մուտք են գործել խորհրդարան̦ երեքն առանձին-առանձին ներկայացնում են այս հայերին: Իսկ այդ կուսակցությունները տարբերվում են թե՛ իրենց գաղափարախոսությամբ, թե՛ քաղաքական օրակարգով: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ այս պատգամավորները միայն հայ համայնքը ներկայացնելու, դրա խնդիրները բարձրացնելու և շահերը պաշտպանելու համար չէ որ գնում են խորհրդարան: Նրանք ընտրվել են զուտ որպես Թուրքիայի քաղաքացի գործիչներ, ովքեր իրենց ներդրումը պետք է ունենան երկրի ընդհանուր խնդիրների լուծման մեջ: Հետաքրքրական է նաև, որ 13 տարի շարունակ իշխանության գլուխ էր կանգնած «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը, իսկ այժմ այն կորցրել է միանձնյա գործելու հնարավորությունը, սակայն շարունակում է մնալ երկրի առաջին քաղաքական ուժը: Ուստի շատ կտրուկ փոփոխություններ կամ արմատական նորություններ պետք չէ ակնկալել: Ճիշտ է, որ հիմա «Արդարություն և զարգացում»-ը առանձին կառավարություն ձևավորելու հնարավորությունից զրկված է, բայց չկան նախադրյալներ Թուրքիայում առանձնակի ցնցումներ կամ առավել ևս ճգնաժամ սպասելու: Ինձ թվում է` Թուրքիան կշարունակի իր բնականոն հունով ընթանալ:
-         Որո՞նք են անձամբ Ձեր և ընդհանրապես հայ համայնքի ակնկալիքները Թուրքիայում նոր ընտրված հայ պատգամավորներից:
-         Այդ պատգամավորներն ընտրվել են որպես Թուրքիայի հանրապետության խորհրդարանի անդամներ, ովքեր օրենսդիր մարմնում հանդես պիտի գան՝ հաշվի առնելով զուտ իրենց կուսակցության պատկանելությունը̦ յուրաքանչյուրն իր կուսակցության որդեգրած նպատակները̦ գերակայությունները և այլն: Չմոռանանք, որ Թուրքիայի խորհրդարանում եղել են նաև ծագումով հրեա, ասորի կամ քուրդ պատգամավորներ: Բայց առաջին հերթին մակրո պատասխանատվությունն է, նոր հետո միայն միկրո ձեռքբերումներն ու ներդրումները: Եթե խորհրդարանում միջկուսակցական լարվածությունը նվազի, եթե համերաշխ մթնոլորտ ձևավորի, այդ դեպքում գուցե մեր պատգամավորներն իրենց հայկական արմատների ընդհանուր հողի վրա կփորձեն միասնական ծրագրեր մշակել, համատեղ նախաձեռնություններ կյանքի կոչել̦ բայց սրանք զուտ վարկածներ են̦ իսկ ավելի շոշափելի ու իրատեսական տարբերակներ քննարկելու համար մի փոքր պետք է համբերել, մինչ նոր խորհրդարանը սկսի իր լիարժեք գործունեությունը:
-         Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցությունն ընտրարշավի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության հետ կապված բավականին լուրջ խոստումներ տվեց: Ի՞նչ եք կարծում` որքանո՞վ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկման առարկա կդառնա խորհրդարանում:
-         Ընդհանրապես աշխարհում տարածված երևույթ է, որ նախընտրական խոստումներն այդքան էլ իրականություն չեն դառնում: Ճիշտ է, որ Թուրքիայում հայկական հարցի վերաբերյալ նախաձեռնությունները, փոփոխությունները, նորությունները մեծապես կախված են տվյալ պահին իշխանության գլխին գտնվող քաղաքական ուժի կամքից̦ բայց մյուս կողմից էլ դրանք ամենևին կուսակցության մակարդակով վճռվող գործընթացներ չեն: Թուրքիան հայկական հարցի ներքին կամ արտաքին քաղաքական օրակարգի մի շարք առանցքային խնդիրների շուրջ ունի պետական գիծ, որը գծվում է տվյալ ժամանակաշրջանի առաջնահերթությունների կամ հանգամանքների ազդեցության տակ, որը, սակայն, կուսակցությունների հետ կապված չէ: Համենայն դեպս, Թուրքիայի քաղաքական փորձը ճիշտ հակառակն է ցույց տալիս:
Ինձ թվում է՝ ներկայումս ստեղծված ուժերի հարաբերակցության մեջ, անցյալի հետ համեմատած, ազգայնական տրամադրությունները մի քիչ ավելի բարձր են, ինչի ֆոնի վրա նույնիսկ մեծամասնություն հանդիսացող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցությունը ինքն էլ կարող է նման երանգներ մտցնել իր գործունեության մեջ̦ որպեսզի հասարակության հակումներին համահունչ ընթանալով` հետ բերի իր ընտրազանգվածը:

Ara Kochunyan: Armenian MP's in the Turkish Parliament can Introduce Some Joint Initiatives on the Armenian Issue (EXCLUSIVE)
"Armedia" Information, Analytical Agency presents an exclusive interview with the editor-in-chief of the Armenian "Zhamanak" daily newspaper in Istanbul, Ara Kochunyan.
- Mr. Kochunyan, being the editor-in-chief of the Armenian "Zhamanak" daily newspaper in Istanbul, how would you assess the level of the freedom of expression and the opportunities of the media of minorities in Turkey?
- The Armenian media in Turkey functions in a free and open atmosphere. "Zhamanak" (Time) newspaper which I am editing has been published since 1908, for almost 110 years already. It is the oldest Armenian daily newspaper in the world and at the same time in Turkey - it has been continuously being published for so many years. This means that the Armenian mass media has quite deep and strong traditions in Turkey. As for the freedom of expression, whether the media is subjected to discrimination simply because of its being Armenian, then we should definitely answer NO, no obstacles are deliberately made against media here. Turkey is a country, where democracy and fundamental freedoms are getting stronger and stronger day by day. Though, at the same time, we realize that the press freedom in Turkey is far from being ideal, to put it mildly. We cannot deny this of course, but neither can we deny all the adequacy Turkey shows towards our newspapers. Anyway, there always exist both problems and challenges that should be confronted.
- As a person, who followed the Turkish parliamentary elections from inside, how would you assess the election process and the results?
- This period in Turkey could be called a "marathon of three elections". The first one was the election of local self-governing bodies, then the presidential elections, and quite recently the parliamentary elections, of course. Turkey's internal political life was too active during this time and became a hot topic of discussion for international media. As for the Armenian community in Turkey, these elections were quite interesting to them, since 3 politicians with Armenian origin entered the Parliament. Such thing has not happened for the past 5-6 decades.
3 out of 4 political parties which entered the Parliament have Armenian representatives. These parties differ greatly both in their ideology and the political agenda. We realize very well that these 3 people do not take mandates only to raise concerns of the Armenian community in Turkey and speak for their interests. They were elected as Turkish citizens who should contribute to the solution of common problems in their country. Interestingly enough, the Turkish "Justice and Development" party, which has been in power for already 13 years and now lost its opportunity to govern solely, still remains the strongest political force in Turkey. Therefore, we should not expect any drastic changes, let alone a political crisis in the country. I believe Turkey will continue to follow its natural course.
- What are your personal expectations and in general the expectations of the Armenian community in Turkey from the newly elected Armenian Deputies?
- These people were elected as MPs of the Republic of Turkey to form the legislative body of the country and come forth with their parties' ideas and priorities. It should be noted that throughout its history, the Turkish Parliament have also had MP’s with Jewish, Kurdish or even Assyrian origin. But it was their macro responsibility before the country that first came forward and only then some other activities. If in the Parliament the inter-party tension calms down and if an atmosphere of collaboration is established, then maybe it will be possible for our MP's to write some joint projects and introduce some joint initiatives on the Armenian issue. But anyhow, in order to discuss more tangible and realistic options, we should wait and see for the newly formed Parliament to function fully.
- HDP gave serious promises on Genocide-related issues during its campaign. Will Armenian Genocide really become a topic of discussion in the Parliament?
- In general it is a widespread phenomenon in the world not to fulfill the pre-election promises. It is true that all the initiatives and changes concerning the Armenian question in Turkey are largely dependent on the will of the political party in power but on the other hand these are not processes that should be solved at the party level. Turkey has a special state policy concerning some very essential problems on the Armenian question, and this political line is drawn according to the circumstances and priorities of the given period, which is not connected with the parties’ subjective preferences. At least, Turkey's political experience shows quite the opposite.
I believe that in the current balance of forces, unlike the past, the nationalist moods are a bit higher on the background of which even the "Justice and Development" party, can also introduce some nationalistic features in its policy in order to bring back its electorate.