Վրաստանի նախկին նախագահը խոստացել է Ղրիմը վերադարձնել Ուկրաինայի կազմ
Օդեսայի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին խոստացել է, որ Ղրիմը կվերադարձվի Ուկրաինայի կազմ: Վրաստանի նախկին նախագահը նման հայտարարություն է արել Ուկրաինայի ռազմա-ծովային ուժերին պատկանող «Գեթման Սագայդաչնի» ռազմանավի վրա իր ելույթի ժամանակ, հայտնում gazeta.ru-ն`հղում անելով ուկրաինական լրատվամիջոցներին:
Սահակաշվիլին ասել է նաև, որ այսօր Ուկրաինայի «հերոսական զինված ուժերն ամեն ինչ անում են, որպեսզի թշնամին չկարողանա ոտք դնել մեր գյուղեր ու քաղաքներ, և որպեսզի ևս հարյուր հազարավոր մարդիկ անօթևան չմնան»:
Այս համատեքստում Սահակաշվիլին խոստացել է հետագայում այնպես անել, որ «ժամանակավոր գրավվածը», այդ թվում` Ղրիմում Ուկրաինայի ՌԾՈՒ-ի ռազմաբազաները, ամբողջությամբ վերադարձվի Ոււկրաինայի վերահսկողության տակ: Սահակաշվիլին ասել է, որ անպայման հենց այդպես է լինելու, քանի որ դրան այլընտրանք չկա:

Экс-президент Грузии пообещал вернуть Крым Украине
Губернатор Одесской области Михаил Саакашвили во время совещания на борту фрегата "Гетман Сагайдачный" пообещал сделать все возможное для возвращения Крыма под контроль Киева, сообщает РИА Новости со ссылкой на украинское агентство УНИАН.
"В дальнейшем мы все сделаем для того, чтобы то, что они временно захватили, в том числе базы базирования ВМС Украины в Крыму, все это было возвращено полностью под украинский контроль. И это обязательно будет, этому нет альтернативы", - цитирует агентство слова грузинского экс-президента.
В настоящее время Саакашвили высказывается за использование Одессы в качестве места базирования Военно-морских сил Украины. "Мы вчера обсуждали этот вопрос с заместителем министра обороны Украины, ранее - с президентом Украины, и пришли к выводу, что, конечно, местом базирования ВМС Украины должен быть город Одесса", - рассказал он.