Կատալոնիայի ներսում տարաձայնությունները խորացել են
Կատալոնիայի իշխող «Կատալոնիայի միություն և կոնվերգենցիա» կուսակցական կոալիցիան, որը գլխավորում է ինքնավարության գործող վարչապետ Արթուր Մասը, լուծարվել է, հայտնում է El Pais թերթը:
Այս կոալիցիայի մեջ մտնում էին «Կատալոնիայի ժողովրդավարական կոնվերգենցիա» և «Կատալոնիայի ժողովրդական միություն» կուսակցությունները: Ավելի քան երեք տասնամյակ այս կուսակցություններն ընտրություններին մասնակցել են միասնական ճակատով:
Նախորդ շաբաթվա վերջին  «Կատալոնիայի ժողովրդական միությունում» ներքին տարաձայնությունների պատճառով կուսակցական ղեկավարությունը որոշում կայացրեց , որ համաձայն չէ Արթուր Մասի կողմից առաջարկված անկախություն ձեռք բերելու վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզի հետ: Ի պատասպան՝ «Կատալոնիայի ժողովրդավարական կոնվերգենցիան» որոշում է ընդունել չեղարկել կոալիցիոն համաձայնագիրը: Վերջինիս գլխավոր քարտուղար Խոսեպ Փուլը նախօրեին հայտարարել է, որ այդ որոշումը «վերջնական է և հետդարձի ճանապարհ չկա»: «Կատալոնիայի միություն և կոնվերգենցիա քաղաքական ծրագիրը ավարտվել է»,- հայտարարել է նա:
«Կատալոնիայի ժողովրդական միության» ներկայացուցիչներն արդեն հայտարարել են, որ պատրաստվում են լքել կատալոնական կառավարությունը: Այսպես, իրենց պաշտոններից հրաժարական կտան ինքնավարության փոխնախագահը, ներքին գործերի  և գյուղատնտեսության նախարարները: Բացի այդ, մոտակա օրերին կուսակցությունները պետք է որոշեն թե ինչպես պետք է վերաբաշխեն միմյանց միջև խորհրդարանի մանդատների թիվը, ինչպես Կատալոնիայի, այնպես էլ Իսպանիայի խորհրդարանում, որտեղ կոալիցիան 16 տեղ ունի Ստորին պալատում և 13 տեղ՝ Վերին պալատում: Բացի այդ, այն ունի երկու տեղ Եվրախորհրդարանում:
Վերադառնալով Արթուր Մասի Կատալոնիայի անկախություն ձեռք բերելու մասին առաջարկությանը՝ նշենք, որ համաձայն այդ առաջարկության՝ սեպտեմբերի 27-ին կայանալիք ընտրությունների ժամանակ կատալոնական ինքնիշխանության կողմնակիցների հաղթանակի դեպքում պետք է սկսվի Կատալոնիայի՝ անկախություն ձեռք բերելու գործընթաց, որը տևելու է ամենաշատը 18 ամիս: Այդ ընթացքում նախատեսվում է ստեղծել նոր խորհրդարան, մշակել նոր Սահմանադրություն և 2017 թվականին նշանակել նոր ընտրություններ: Ընդ որում, Մասի առաջարկած ճանապարհային քարտեզում հաշվի չի առնվում այդ հարցի շուրջ կենտրոնական իշխանությունների դիրքորոշումը: Մասի այս առաջարկությունը հավանության է արժանացել «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականների», ինչպես նաև «Կատալոնիայի ազգային ժողով», Omnium Cultural կազմակերպությունների կողմից:  Սակայն «Կատալոնիայի ժողովրդական միությունում» կարծում են, որ Կատալոնիայի անկախություն ձեռք բերելու ուղղությամբ բոլոր քայլերը պետք է համաձայնացվեն Մադրիդի հետ:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի նոյեմբերին Կատալոնիայում անցկացվել է կենտրոնական իշխանություններից անկախանալու մասին հարցում: Կատալոնացիների ավելի քան 80 տոկոսն այդ ժամանակ կողմ է արտահայտվել լիարժեք անկախացմանը: Սակայն նախորդ շաբաթ Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը միաձայն անօրինական է ճանաչել Կատալոնիայի իշխանությունների կողմից անցկացված այս հարցումը, քանի որ «կատալոնական իշխանություններն իրավասու չեն ինքնուրույն անցկացնելու հանրաքվե այնպիսի հարցերի շուրջ, որոնք կապ ունեն ողջ երկրի հետ»:

Барселона нуждается в согласии Мадрида?
Партийная коалиция "Конвергенция и Союз Каталонии", возглавляемая сейчас председателем правительства каталонской автономии Испании Артуром Масом, распалась из-за разногласий по вопросу провозглашения независимости Каталонии, сообщает РИА Новости.
В правящую в автономии коалицию "Конвергенция и Союз Каталонии" входили две партии - "Демократическая конвергенция Каталонии" и "Демократический Союз Каталонии". Эти партии на протяжении трех с половиной десятилетий на выборах выступали единым блоком.
В конце прошлой недели после внутреннего голосования в "Демократическом Союзе Каталонии" партийное руководство приняло решение, что не согласно с предложенной Артуром Масом "дорожной картой" по обретению Каталонией независимого статуса. В ответ на это "Демократическая конвергенция Каталонии" приняла решение о разрыве коалиционного соглашения.
Генеральный секретарь партии Хосеп Рулл заявил, что решение окончательное и "пути назад нет". "Политический проект "Конвергенция и Союз Каталонии" закончен", - заявил Рулл. Представители "Демократического Союза Каталонии" уже заявили, что покинут каталонское правительство. Свои должности оставят вице-президент автономии, министр внутренних дел и министр сельского хозяйства.
Кроме того, в ближайшие дни партиям будет необходимо решить, каким образом перераспределить между собой места в парламентах как Каталонии, так и в Испании, где у  коалиции 16 мест в нижней палате и 13 мест в верхней.
Что касается "дорожной карты" по обретению автономией независимого статуса, то согласно предложению Маса, в случае победы сторонников каталонского суверенитета на выборах 27 сентября будет запущен процесс обретения независимости, который продлится максимум 18 месяцев. Планируется за это время создать новый парламент, разработать Конституцию и объявить новые выборы в 2017 году. Эти предложения уже поддержали "Левые республиканцы Каталонии", а также организации Национальная ассамблея Каталонии, Omnium Cultural и Ассоциация муниципалитетов за независимость. Однако в "Демократическом Союзе Каталонии" считают, что все шаги по обретению независимости необходимо согласовывать с Мадридом.
Напомним, что в ноябре 2014 года в Каталонии прошел опрос о независимости. Более 80% проголосовавших поддержали полный суверенитет автономии от Испании. Однако Конституционный суд Испании на прошлой неделе единогласно признал этот опрос неконституционным, так как правительство Каталонии не имело права проводить референдум по вопросам, которые "имеют отношение ко всей стране".
Вообще надо отметить, что в вопросе по обретению любой автономией независимого статуса и отделения от центральной власти было бы желательно иметь согласие центральных властей на проведение референдума. В противном случае, как показывает международная практика, процесс зачастую превращается в долгосрочный и во многих случаях неразрешимый конфликт...