Կատալոնիայի ներսում տարաձայնությունները խորացել են
Կատալոնիայի իշխող «Կատալոնիայի միություն և կոնվերգենցիա» կուսակցական կոալիցիան, որը գլխավորում է ինքնավարության գործող վարչապետ Արթուր Մասը, լուծարվել է, հայտնում է El Pais թերթը:
Այս կոալիցիայի մեջ մտնում էին «Կատալոնիայի ժողովրդավարական կոնվերգենցիա» և «Կատալոնիայի ժողովրդական միություն» կուսակցությունները: Ավելի քան երեք տասնամյակ այս կուսակցություններն ընտրություններին մասնակցել են միասնական ճակատով:
Նախորդ շաբաթվա վերջին  «Կատալոնիայի ժողովրդական միությունում» ներքին տարաձայնությունների պատճառով կուսակցական ղեկավարությունը որոշում կայացրեց , որ համաձայն չէ Արթուր Մասի կողմից առաջարկված անկախություն ձեռք բերելու վերաբերյալ ճանապարհային քարտեզի հետ: Ի պատասպան՝ «Կատալոնիայի ժողովրդավարական կոնվերգենցիան» որոշում է ընդունել չեղարկել կոալիցիոն համաձայնագիրը: Վերջինիս գլխավոր քարտուղար Խոսեպ Փուլը նախօրեին հայտարարել է, որ այդ որոշումը «վերջնական է և հետդարձի ճանապարհ չկա»: «Կատալոնիայի միություն և կոնվերգենցիա քաղաքական ծրագիրը ավարտվել է»,- հայտարարել է նա:
«Կատալոնիայի ժողովրդական միության» ներկայացուցիչներն արդեն հայտարարել են, որ պատրաստվում են լքել կատալոնական կառավարությունը: Այսպես, իրենց պաշտոններից հրաժարական կտան ինքնավարության փոխնախագահը, ներքին գործերի  և գյուղատնտեսության նախարարները: Բացի այդ, մոտակա օրերին կուսակցությունները պետք է որոշեն թե ինչպես պետք է վերաբաշխեն միմյանց միջև խորհրդարանի մանդատների թիվը, ինչպես Կատալոնիայի, այնպես էլ Իսպանիայի խորհրդարանում, որտեղ կոալիցիան 16 տեղ ունի Ստորին պալատում և 13 տեղ՝ Վերին պալատում: Բացի այդ, այն ունի երկու տեղ Եվրախորհրդարանում:
Վերադառնալով Արթուր Մասի Կատալոնիայի անկախություն ձեռք բերելու մասին առաջարկությանը՝ նշենք, որ համաձայն այդ առաջարկության՝ սեպտեմբերի 27-ին կայանալիք ընտրությունների ժամանակ կատալոնական ինքնիշխանության կողմնակիցների հաղթանակի դեպքում պետք է սկսվի Կատալոնիայի՝ անկախություն ձեռք բերելու գործընթաց, որը տևելու է ամենաշատը 18 ամիս: Այդ ընթացքում նախատեսվում է ստեղծել նոր խորհրդարան, մշակել նոր Սահմանադրություն և 2017 թվականին նշանակել նոր ընտրություններ: Ընդ որում, Մասի առաջարկած ճանապարհային քարտեզում հաշվի չի առնվում այդ հարցի շուրջ կենտրոնական իշխանությունների դիրքորոշումը: Մասի այս առաջարկությունը հավանության է արժանացել «Կատալոնիայի ձախ հանրապետականների», ինչպես նաև «Կատալոնիայի ազգային ժողով», Omnium Cultural կազմակերպությունների կողմից:  Սակայն «Կատալոնիայի ժողովրդական միությունում» կարծում են, որ Կատալոնիայի անկախություն ձեռք բերելու ուղղությամբ բոլոր քայլերը պետք է համաձայնացվեն Մադրիդի հետ:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի նոյեմբերին Կատալոնիայում անցկացվել է կենտրոնական իշխանություններից անկախանալու մասին հարցում: Կատալոնացիների ավելի քան 80 տոկոսն այդ ժամանակ կողմ է արտահայտվել լիարժեք անկախացմանը: Սակայն նախորդ շաբաթ Իսպանիայի Սահմանադրական դատարանը միաձայն անօրինական է ճանաչել Կատալոնիայի իշխանությունների կողմից անցկացված այս հարցումը, քանի որ «կատալոնական իշխանություններն իրավասու չեն ինքնուրույն անցկացնելու հանրաքվե այնպիսի հարցերի շուրջ, որոնք կապ ունեն ողջ երկրի հետ»:

The Disagreements in Catalonia Have Intensified
Catalonia's ruling "Union of Catalonia and convergence" partisan coalition, led by the autonomous region’s Prime Minister Arthur Mass, has been dissolved, El Pais newspaper informs.
This coalition included representatives from the "Democratic convergence of Catalonia" and "People's Union of Catalonia" parties. Over three decades the parties participated in the elections with a united front.
At the end of the last week, as a result of the internal disputes within the party, the leadership of "National Union of Catalonia" decided that Arthur Mass’s proposed road map to independence is not a convenient plan. In response to this, the "Democratic convergence of Catalonia" made a decision to cancel the agreement. The Secretary Jose Pull stated that this decision is final and there is no way back. "The "Union of Catalonia and the convergenceʺ program is over," he said.
The representatives of "People's Union of Catalonia" have already announced that they are going to leave the Catalan government. For example, the ministers of Internal Affairs and Agriculture will resign soon. In addition, the parties will have to decide how to redistribute the number of seats in both Spanish and Catalan Parliaments between the parties, and Catalonia, where the ruling coalition has 16 seats in the lower house and 13 seats in the Upper House. In addition, it has two seats in the European Parliament.
As for Arthur Mass’s proposal concerning the independence of Catalonia, it should be noted that according to it, during the elections of September 27,  in the case the supporters of the independence of Catalonia win, a process of gaining an independence will begin, which will last for maximum 18 months. In the meantime, a new parliament will be established, a new constitution drafted and new elections held in 2017. So Arthur Mass’s road map to the independence does not take into account the position of the central government unlike the "People's Union of Catalonia," which believes that Catalonia's independence by all means should be agreed with Madrid.
Let’s recall that in November 2014 there was a poll concerning Catalonia's independence from the central government. More than 80 percent of Catalonians voted then in favor of full independence. But last week, Spain's Constitutional Court unanimously qualified the poll held by the government of Catalonia as an illegal one as "the Catalan autonomous government is not eligible to hold a referendum on issues that refer to the whole country."