ԱՄՆ-ը պատրաստ է գազ մատակարարել Ուկրաինային
Կիևում մամուլի ասուլիսի ժամանակ սենատոր Ջոն Մաքքեյնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ի վիճակի կլինի գազ մատակարարել Ուկրաինային և Եվրոպայի մնացած երկրներին առաջիկա երկու տարիների ընթացքում:
Ըստ նրա՝ Եվրոպայի կախվածությունը ռուսական գազի մատակարարումից խոշոր խոչընդոտ է, որի պատճառով Եվրոպային չի հաջողվում ուժեղացնել լրացուցիչ պատժամիջոցներ Ռուսաստանի դեմ:
Հարկ է նշել, որ ներկայումս Ռուսաստանը, Ուկրաինան և Եվրոպական հանձնաժողովը փորձում են համաձայնության գալ Ուկրաինային  ռուսական գազ մատակարարելու նախագծի շուրջ: Այս մասին հայտնում է Sputnik News-ը՝ հղում կատարելով RIA Novosti-ն:
Նախատեսվում է, որ փաստաթուղթը կստորագրվի նախարարների եռակողմ հանդիպման ժամանակ, որը, ինչպես նշել է  ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հունիսի 20-ից հետո:

US Ready to Provide Ukraine with Gas
At a press conference in Kiev Senator John McCain announced that US will be able to supply gas to Ukraine and the rest of Europe in the next two years.
According to him, the fact that Russia provides Europe with gas is a major obstacle that makes Europe unable to strengthen further sanctions against Russia.
It sould be noted that currently Russia, Ukraine and the European Commission are seeking to agree on a draft protocol on Russian gas supplies to Ukraine, which is expected to cover the entire autumn-winter seasons of 2015-2016, Sputnik News reports.
The document is supposed to be signed at the trilateral meeting of Ministers, which as RA Minister of Energy Alexander Novak stated, will be held most likely after June 20.