ԵՄ գագաթաժողով. ոչ բոլոր հարցերն են լուծված
Երեկ Բրյուսելում` Եվրոպական միության մայրաքաղաքում, տեղի ունեցավ ԵՄ առաջնորդների գագաթաժողով, որի ընթացքում քննարկվեցին անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարի, հունական պարտքի ու բարեփոխումների, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի` ԵՄ կազմից դուրս գալ-չգալու հարցերը:
Մինչ հանդիպման մեկնարկը ԵՄ խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել էր, որ իրենց կառույցի հիմնարար արժեքները ծախու չեն և հետևաբար սակարկման ենթակա չեն գագաթաժողովի մասնակիցներից որևէ մեկի կողմից:
Սակայն Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը կարծես դեմ չէր այդ սակարկմանը, և, չնայած Տուսկի զգուշացումներին, հերթական անգամ փորձեց առաջ տանել «բարեփոխված» ԵՄ-ի իր գաղափարը, որի կազմում միայն ՄԲ-ն կարող էր շարունակել իր անդամակցությունը և հեռանալու նպատակ չհետապնդեր:
Տուսկը պատասխանեց, որ Քեմերոնի մտահոգությունները հաշվի կառնվեն և նրա առաջարկությունները կդիտարկվեն, սակայն միայն այն պայմանով, որ դրանք անվտանգ լինեն ոչ միայն ԵՄ-ի, այլև ողջ Եվրոպայի համար:
Իսկ Քեմերոնի պահանջների մեջ իհարկե առաջնահերթ էր միգրանտների հետ կապված ԵՄ որոշումների վերանայումը, ինչն էլ հենց գագաթաժողովի գլխավոր թեմաներից էր հանդիսանում:
Բանն այն է, որ բացի Մեծ Բրիտանիայից, մի շարք ուրիշ եվրոպական երկրներ նույնպես դեմ են ԵՄ կողմից «քվոտաների» ներմուծմանը միգրանտներ ընդունելու համար, և քննադատում են այդ նախաձեռնությունը` ստիպելով ԵՄ-ին վերանայել այն:
«Անօրինական միգրացիայի դեմ պայքարը վերջին շրջանում դարձել է ԵՄ գերակայությունը», - այդ առիթով նշել է Տուսկը, - «Անօրինական կերպով ապաստան փնտրողներին չի երաշխավորվելու Եվրոպայում ապրելու և աշխատելու հնարավորությունը»:
ԵՄ առաջնորդների գագաթաժողովի ժամանակ հաջորդ կարևորագույն հարցը, որ բարձրացվել էր, իհարկե Հունաստանի խնդիրն էր, որի պարտքերը վերադարձնելու վերջնաժամկետին հաշված օրեր են մնացել:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի խոսնակը հայտարարեց, որ հունիսի 30-ից չի հետաձգվի վերջնաժամկետը, և Հունաստանը պարտավոր է մուծել իր 1.6 միլիարդ եվրոյի պարտքը:
«Մենք չենք հանձնվի մինչ վերջնական լուծում չգտնենք այս հարցին», - հայտարարել է Հունաստանի ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսը, - «Պարտատերերը մերժել են մեր բոլոր առաջարկությունները, մենք էլ իրենց այլընտրանքները չենք ընդունել: Բայց պետք է անպայման վերանայել երկու կողմերի փաստաթղթերն էլ»:
Աթենքն ու Բրյուսելը փաստորեն հերթական անգամ որևէ կոնկրետ որոշման այդպես էլ չեն հանգել, բայց դա չի կարող երկար տևել, քանի որ ամսվա վերջին ԱՄՀ-ն արդեն վերջնականորեն կխառնվի հարցին` իր գումարները hետ պահանջելով: Ուստի հուլիս ամսին արդեն պետք է որ հետաքրքիր նորություններ լինեն Հունաստան – ԵՄ հարաբերություններում̦ եթե ոչ կարգավիճակում:

Дональд Туск: ''Фундаментальные ценности ЕС неподкупны и не подлежат торгу''
В столице Европейского Союза - в Брюсселе, лидеры ЕС провели саммит, чтобы обсудить борьбу с нелегальной иммиграцией, греческие долги и реформы, а также вопрос о возможном выходе Великобритании из ЕС.
Перед началом встречи президент Совета ЕС Дональд Туск заявил, что фундаментальные ценности их структуры неподкупны, а следовательно, не подлежат торгу со стороны участников саммита.
Однако премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон, похоже, пошел на этот торг, и, несмотря на предупреждения Туска, в очередной раз попытался поспособствовать "улучшению" ЕС, после которого Великобритания может продолжать свое членство в структуре.
Туск заявил, что рекомендации Кэмерона будут приняты во внимание, но только при условии, что они будут безопасны не только для ЕС, но и для всей Европы. В претензиях Кэмерона приоритетом, конечно же, был вопрос о мигрантах и пересмотр "квот" для их принятия, что было одной из главных тем саммита.
Дело в том, что, помимо Великобритании, ряд других европейских стран также выступает против ЕС, регулярно критикуя эту инициативу. "Борьба с нелегальной миграцией в последнее время стала приоритетом ЕС", - сказал Туск по этому поводу, - "Лицам, незаконно ищущим убежище, не будет гарантирована возможность жить и работать в Европе".
Другой важный вопрос, который был поднят лидерами ЕС на саммите, конечно же, касался проблем Греции, чьи долги должны быть возвращены кредиторам за считанные дни.
Пресс-секретарь Международного Валютного Фонда заявил, что не  собирается больше откладывать срок после 30 июня, и Греция обязана выплатить свой долг в 1,6 млрд евро.
"Мы не сдадимся, пока не сможем найти окончательное решение этого вопроса", - сказал министр финансов Греции Янис Варуфакис: "Кредиторы отклонили все наши предложения, а мы, в свою очередь, отклонили их альтернативы. Но все эти документы должны быть рассмотрены с обеих сторон".
Получается, что Афины и Брюссель вновь не смогли достичь конкретного решения проблемы, но она не может продолжаться долго, потому что в конце месяца МВФ вмешается сам, потребовав деньги назад. Так что уже в июле нас ждут интересные новости о Греции и ее статусе в связи с отношениями с МВФ и ЕС.