Մոնտենեգրոն 2015 թվականի դեկտեմբերին կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ
2015 թվականի դեկտեմբերին ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների արտգործնախարարները որոշում կընդունեն Մոնտենեգրոյի՝ դաշինքին անդամակցելու մասին: Այս մասին գրում է «Коммерсантъ»-ը՝ վկայակոչելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի իր աղբյուրին:
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին հայտ Պոդգորիցան ներկայացրել էր 2007 թվականին, սակայն դաշինքին անդամակցությունը՝ որպես ռազմավարական նպատակ, Մոնտենեգրոյի իշխանությունները հայտարարել են 2010 թվականին: Այս կապակցությամբ  «Коммерсантъ»-ի՝ Մոնտենեգրոյի կառավարության աղբյուրը նշել էր, որ «Մոնտենեգրոյի բոլոր հարևանները ՆԱՏՕ-ի անդամ են, և անվտանգության ապահովման այլ ուղի չկա»: Նա նաև հավելել էր, որ «ՆԱՏՕ-ին անդամակցությունը ամենահուսալի երաշխիքն է ներդնողների համար, որոնցից  մեծապես կախված է երկիրը»:
Նախորդ աշնանը երկրի՝ դաշինքին միանալու հարցը հետաձգվել է պաշտպանության ոլորտում բարեփոխումների անավարտ լինելու պատճառով, սակայն այժմ ՆԱՏՕ-ում այս կապակցությամբ որևէ առարկություն չունեն: Եվրոպայում ՆԱՏՕ-ի ուժերի հրամանատար Ֆիլիպ Բրիդլավն ընդգծել է, որ ռազմական առումով Պոդգորիցան պատրաստ է դաշինքին անդամակցությանը:
Նախորդ շաբաթ Բրատիսլավայում կայացած GLOBSEC անվտանգության միջազգային ֆորումի ժամանակ հստակ ազդանշան ուղարկվեց, որ հենց այս երկիրն է դառնալու ՆԱՏՕ-ի հաջորդ անդամը: Այս ֆորումի ժամանակ Մոնտենեգրոյի վարչապետ Միլո Ջուկանովիչը ներկայացրել է բալկանյան երկու ազդեցիկ գործակալությունների՝ IPSOS – Strategic Marketing-ի և Damar-ի հարցման արդյունքները: Վերջիններիս համաձայն՝ երկրի բնակչության ավելի քան 44-47 տոկոսը կողմ է դաշինքին անդամակցությանը, դեմ է՝ 40-43 տոկոսը: Մոնտենեգրոյի բնակչության 64-66 տոկոսն էլ վստահություն է հայտնել, որ երկիրը կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ:  “Коммерсантъ”-ի փոխանցմամբ՝ այս տվյալների հրապարակումից հետո Մոնտենեգրոյի՝ ՆԱՏՕ –ին անդամակցության օգտին արտահայտվել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը և դաշինքում Սլովակիայի ներկայացուցիչ Տոմաշ Վալաշեկը: Ավելի վաղ դաշինքի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը ևս հայտարարել էր, որ Մոնտենեգրոն դաշինքի անդամ կդառնան արդեն դեկտեմբերին:
Նշենք, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ բազմաթիվ երկրներ կասկածանքով են վերաբերվում նրա ընդլայնմանը՝ նշելով, որ դա կարող է էլ ավելի  մեծ լարվածություն ստեղծել Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում: Սակայն նույնիսկ այս պայմաններում բազմաթիվ փորձագետներ համոզված են, որ Մոնտենեգրոյի անդամակցության հավանականությունը բավականին մեծ է: Վերջիններս կարծում են նաև, որ Մոնտենեգրոյի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին չի կարող էական ազդեցություն ունենալ Ռուսաստանի հետ վերջինիս հարաբերությունների վրա:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչու հենց Մոնտենեգրոն կդառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ հաջորդ երկիրը՝ նշենք, որ այս երկիրը ներքին քաղաքականության առումով բավականին կայուն է, և նրա ինտեգրումը ՆԱՏՕ-ին ավելի հեշտ կընթանա: Հարկ է նշել, որ Մոնտենեգրոն ելք ունի դեպի ծով, ինչը ռազմավարական կարևորություն ունի Հյուսիսատլանտյան դաշինքի համար՝ հատկապես, որ երկրի օրենսդրությունը լուրջ խոչընդոտներ չի ստեղծում երկրի տարածքում ռազմական բազաներ ստեղծելու հարցում:

Вступление Черногории в НАТО: позиция России
Еще в 2010-ом году власти Черногории провозгласили курс на вступление в НАТО. Вскоре, получив План действий по членству в альянсе и статус кандидата, страна неукоснительно выполняла все требования. И уже сегодня, как об сообщают мировые СМИ, Черногория не просто готова к вступлению в северо-атлантический альянс, но и считается "идеальным" кандидатом в НАТО. На прошедшем недавно всемирном форуме по безопасности GLOBSEC в Братиславе черногорский премьер Мило Джуканович предоставил данные опроса двух влиятельных балканских агентств: IPSOS – Strategic Marketing и Damar. Полученные социологами результаты схожи: за вступление в НАТО проголосовали бы, по данным одного агентства, 47%, против – 43%, по данным другого "за" – 44%, "против" – 40%. На вопрос, станет ли Черногория членом Альянса, утвердительно ответили 64% и 66% респондентов соответственно.
После публикации этих данных, как передает газета "Коммерсантъ", в поддержку вступления Черногории в НАТО высказался премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон и представитель Словакии в НАТО Томаш Валашек. Газета отмечает, что на форуме "был послан ясный сигнал", что именно эта страна будет следующим членом НАТО. Генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг ранее говорил, что решение по Черногории будет принято в декабре.
Читателей, наверняка, заинтересует реакция официальной Москвы на вступление еще одного балканского государства в НАТО. Москва еще не высказала свою позицию, однако сами черногорцы считают, что в отношениях с Россией не должны наступить какие-либо трудности.
Так, источник в правительственных кругах Черногории считает, что "во-первых, мы никогда не скрывали от России наших планов. Во-вторых, Москва жестко выступает против вступления в НАТО прежде всего соседних с ней стран. В-третьих, Россия видит угрозу в приближении к своим границам военной инфраструктуры альянса, но Черногория не планирует размещать на своей территории базы. Наконец, в НАТО есть целый ряд стран, имеющих прекрасные отношения с Россией, и Москва должна по идее быть заинтересована в увеличении их числа".
Кроме того, на недавней встрече с российским коллегой Дмитрием Медведевым черногорский премьер Мило Джуканович заявил, что вхождение Черногории в альянс не станет препятствовать развитию отношений между государствами…