Եվրոպական խաղեր. ո՞վ է ինքնագովազդի հաջորդ պատվիրատուն
Եվրոպական առաջին խաղերն այլևս պատմություն են: Նախօրեին՝ հունիսի 28-ին, Բաքվում տեղի ունեցավ պատմության մեջ առաջին Եվրոպական խաղերի փակման արարողությունը, որի համար Բաքուն ծախսել էր ավելի քան 140 միլիոն մանաթ: Սակայն այս խաղերը դժվար է անվանել համաեվրոպական: Ադրբեջանական իշխանությունների սպասումներին հակառակ՝ այս իրադարձությունը չարժանացավ համապատասխան ուշադրության ո՛չ միջազգային մամուլի, ո՛չ եվրոպական երկրների առաջնորդների և ոչ էլ առաջատար մարզիկների կողմից: Իհարկե Եվրոպական խաղերի համատեքստում բավականին մեծ քանակությամբ անդրադարձներ եղան միջազգային մամուլում, բայց դրանք ավելի շատ Ադրբեջանի ներքին խոհանոցին էին վերաբերում, քան բուն սպորտային իրադարձություններին:
Միգուցե հենց այն պատճառով, որ Բաքվում այդպես էլ Եվրոպական խաղերը չվերածվեցին համաեվրոպական սպորտային տոնի, այժմ հաջորդ խաղերի անցկացման մասին խոսելու փոխարեն՝ կասկածի տակ է դրվում Եվրոպական հաջորդ խաղերի անցկացման հնարավորությունը: Նշենք, որ որպես հաջորդ խաղերի հյուրընկալող երկիր նշվում էր Հոլանդիան, սակայն վերջինս հրաժարվել է  2019 թվականին իր մոտ անցկացնել Եվրոպական հաջորդ խաղերը՝ բյուջեի սղության պատճառով: Ամստերդամում հաշվարկել են, որ խաղերի համար ծախսվող ավելի քան 60 միլիոն եվրոն որևէ կերպ չեն արդարացվում՝ ի տարբերություն Օլիմպիական խաղերի և ֆուտբոլային առաջնությունների:
Բաքվի խաղերը ցույց տվեցին, որ մարզասերների հետաքրքրվածությունն այս խաղերով բավական ցածր է, և դրանք ավելի շատ ծառայում են այս կամ այն երկրի գովազդին, ինչպես Ադրբեջանի դեպքում էր: Սակայն եվրոպական մայրցամաքում Ադրբեջանի նման երկրներ՝ պատրաստ միլիարդավոր դոլարներ ծախսել երկրի հեղինակությունը բարձրացնելու համար, գրեթե չկան: Եվրոպայում ավելի շատ հակված են երկրի միջազգային կշիռը բարձրացնելու համար իրենց երկրում ժողովրդավարական և սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումներ անցկացնել, քան բյուջեից հսկայական գումարներ վատնել մի իրադարձության կազմակերպման վրա, որն այդքան էլ չի հետաքրքրում լայն զանգվածներին:
Ավելացնենք, որ Եվրոպական երկրորդ խաղերն անցկացնելու պատրաստակամություն հայտնել է  Ադրբեջանի «մեծ եղբայրը»՝ Թուրքիան, որը ևս ոչինչ չի «խնայի» իր երկրի հեղինակությունը բարձրացնելու համար, եթե իհարկե խոսքը ժողովրդավարական բարեփոխումների մասին չէ: Սակայն դեռևս պաշտոնապես հաստատված չէ, որ հենց Թուրքիան կհյուրընկալի հաջորդ խաղերը;

Европейские Олимпийские игры: продолжение следует?
В Баку завершились первые Европейские Олимпийские игры. И если после мировых форумов обычно говорят о встрече на следующих играх, в такой-то стране, то здесь можно задать иной вопрос: "Состоятся ли вторые Европейские игры?". Хотя и страна-хозяйка следующих игр как будто бы известна - Голландия, однако никто не берется предсказать, что будет дальше.
Нидерланды отказались от проведения вторых Европейских игр, которые запланированы на 2019 год. Дотошные голландские бюргеры подсчитали, что сумма в 60 с лишним миллионов евро, которая потребуется для проведения этих игр, тяжелая ноша для бюджета страны. И самое главное, в отличие от других игр, например, Олимпийских или футбольных чемпионатов, она никак не окупается. Зрительский интерес к подобным соревнованиям чересчур низок и рекламодатели, а значит и мировые телекомпании, просто теряют интерес к ним.
Таким образом, с экономической точки зрения рейтинг, а значит и доходность подобных соревнований низки, однако есть другая сторона дела, которая позволяет им выживать. Речь идет о рекламе той или иной страны и его властей. Здесь, как говорится, деньги не первичны и потому рентабельность подобных мероприятий измеряется совершенно иными мерками.
Классическим примером сказанного служат последние игры в Баку, которые со спортивной точки зрения вряд ли имели высокий статус, поскольку очень много европейских спортсменов высшего класса отказались от участия в них. Однако пышность, с которой были проведены эти игры, свидетельствуют лишь о желании организаторов, в данном случае имеем в виду азербайджанские власти, показать, что они не являются изгоями в этом мире. В таких случаях сумма не имеет значения. И если для голландцев 60 миллионов евро - большие деньги, то для алиевского клана - это мизер. Только на закрытие игр Алиев потратил 140 миллионов евро - не из своего кармана, конечно. А игры в общей сложности обошлись Баку в несколько миллиардов долларов. Да разве каких-либо денег жалко, чтобы немного подкрасить фасад полностью сгнившей изнутри власти?!
И, конечно, здесь в первую очередь демонстрация сказанного направлена против своего народа, которому фактически говорится следующее: "Что бы мы ни вытворяли над тобой в стране - мировое сообщество относится к этому с "пониманием". В противном случае никакие мероприятия мирового масштаба у нас в стране не проводились бы". И это, к сожалению, часто срабатывает, особенно если сопровождается агрессивной пропагандой на всех уровнях.
Если же вернуться к вопросу о судьбе вторых Европейских олимпийских игр, то попробуем предсказать, что они пройдут лишь в случае, если власти какой-либо европейской страны захотят пропиарить свою вотчину и себя, конечно. Кстати, Турция - хотя она такая же европейская как Азербайджан - уже несколько раз заявляла о своей готовности провести следующие Олимпийские европейские игры...