Լյուբով Կազարնովսկայա. «Ղարաբաղն այն հողն է, որի վրա պետք է արարել»
Օպերային հայտնի երգչուհի Լյուբով Կազարնովսկայան այս օրերին գտնվում է Արցախում: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին հայտել է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Լյուբով Կազարնովսկայան առաջին անգամ չէ, որ Արցախում է: Այս այցի շրջանակներում հայտնի օպերային երգչուհին, մանկավարժը և պրոֆեսորը Արցախի, Հայաստանի և Ռուսաստանի տաղանդների համար կկազմակերպի վարպետաց դասեր: Իսկ հուլիսի 5-ին կկայանա Կազարնովսկայի վարպետաց դասերին մասնակցած երգիչների մասնակցությամբ գալա-համերգ:
Երգչուհին Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ լսումները կատարվում են Արցախում  հետագայում օպերայի կենտրոն ստեղծելու նպատակով: «Շքեղ ձայներ են: Նրանց հետ հետաքրքիր է: Նրանց հետ կարելի է աշխատել և լավ արդյունքների հասնել՝ այդ կերպ նրանց համար ուղի բացելով դեպի մեծ կյանք: Իսկ ընդհանրապես ես շատ տպավորություններ ունեմ: Ղարաբաղն անկրկնելի գեղեցիկ է: Սա այն հողն է, որի վրա պետք է արարել: Սա այն հողն է, որտեղ հիմա հանգիստ չկա, բայց նման միջոցառումներով է հնարավոր մարդկանց մոտ ճիշտ տպավորություն ստեղծել այն մասին, որ պետք չէ վախենալ ու չգալ Ղարաբաղ: Այստեղ կարելի է բացել սիրտը և հոգին, և բոլորի հետ միասին արարել, քանի որ սա է Ղարաբաղի խորհուրդը», - ասել է Կազարնովսկայան:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանը խոսքերով՝ երգչուհին, անտեսելով Ադրբեջանի սև ցուցակները, պատրաստ է երկարաժամկետ համագործակցության մշակույթի գործիչների հետ և պատրաստվում է սեպտեմբերին նորից այցելել ԼՂՀ՝ մասնակցելու տարբեր միջոցառումների՝ ներառյալ նաև Վերդիի «Ռեքվիեմի» պրեմիերային:
Հիշեցնենք, որ Լյուբով Կազարնովսկայան պարգևատրվել է Քեմբրիջի հեղինակավոր դիպլոմով, որպես 20-րդ դարի 2000 առավել նշանավոր երաժիշտներից մեկը: Նրան անվանում են մեր օրերի լավագույն Սոլոմեյ, Վերդիի օպերայի և «Եվգենի Օնեգին» օպերայում Տատյանայի դերի լավագույն կատարող: 1997 թվականին Լյուբով Կազարնովսկայան ստեղծել է «Լյուբով Կազարնովսկայայի հիմնադրամ»՝ Ռուսաստանում օպերային արվեստի աջակցության համար:

Любовь Казарновская: "Карабах – та земля, где надо творить"
Знаменитая оперная певица Любовь Казарновская в эти дни находится в Карабахе. Как сказала ИАА "Армедиа" министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян, Любовь Казарновская уже не впервые в Карабахе. В рамках этого визита известная оперная певица, педагог, профессор организует мастер-классы для талантов из Карабаха, Армении и России. 5 июля состоится гала-концерт с участием певцов, которые прошли мастер-классы Казарновской. Сама певица в интервью Общественному ТВ Арцаха заявила, что прослушивания делаются с целью создать в дальнейшем в Карабахе Центр Оперы. "Роскошные голоса. С ними интересно. С ними можно работать и добиваться хороших результатов, открывая им путь к большой жизни. А вообще, у меня много впечатлений. Карабах неповторимо красив! Это та земля, на которой надо творить. Это та земля, где сейчас непокой, но подобные мероприятия должны создавать правильное впечатление о том, что сюда не надо бояться приезжать. Здесь можно раскрыть сердце и душу и творить всем вместе, потому что это и есть суть Карабаха," – говорит Казарновская.
По словам министра культуры и по вопросам молодежи НКР Н. Агабалян, певица – невзирая на "черные списки" Азербайджана – готова на долгосрочное сотрудничество с деятелями культуры и собирается в сентябре вновь посетить НКР для участия в различных мероприятиях, включая и премьеру "Реквиема" Верди.
Напомним: Любовь Казарновская награждена дипломом престижного центра в Кембридже как одна из 2000 самых выдающихся музыкантов ХХ века. Ее называют лучшей Саломеей наших дней, лучшей исполнительницей опер Верди и партии Татьяны в "Евгении Онегине". В 1997 году Любовь Юрьевна создала "Фонд Любови Казарновской" для поддержки оперного искусства России.