Լյուբով Կազարնովսկայա. «Ղարաբաղն այն հողն է, որի վրա պետք է արարել»
Օպերային հայտնի երգչուհի Լյուբով Կազարնովսկայան այս օրերին գտնվում է Արցախում: Այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին հայտել է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանը: Լյուբով Կազարնովսկայան առաջին անգամ չէ, որ Արցախում է: Այս այցի շրջանակներում հայտնի օպերային երգչուհին, մանկավարժը և պրոֆեսորը Արցախի, Հայաստանի և Ռուսաստանի տաղանդների համար կկազմակերպի վարպետաց դասեր: Իսկ հուլիսի 5-ին կկայանա Կազարնովսկայի վարպետաց դասերին մասնակցած երգիչների մասնակցությամբ գալա-համերգ:
Երգչուհին Արցախի հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ լսումները կատարվում են Արցախում  հետագայում օպերայի կենտրոն ստեղծելու նպատակով: «Շքեղ ձայներ են: Նրանց հետ հետաքրքիր է: Նրանց հետ կարելի է աշխատել և լավ արդյունքների հասնել՝ այդ կերպ նրանց համար ուղի բացելով դեպի մեծ կյանք: Իսկ ընդհանրապես ես շատ տպավորություններ ունեմ: Ղարաբաղն անկրկնելի գեղեցիկ է: Սա այն հողն է, որի վրա պետք է արարել: Սա այն հողն է, որտեղ հիմա հանգիստ չկա, բայց նման միջոցառումներով է հնարավոր մարդկանց մոտ ճիշտ տպավորություն ստեղծել այն մասին, որ պետք չէ վախենալ ու չգալ Ղարաբաղ: Այստեղ կարելի է բացել սիրտը և հոգին, և բոլորի հետ միասին արարել, քանի որ սա է Ղարաբաղի խորհուրդը», - ասել է Կազարնովսկայան:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերով նախարար Նարինե Աղաբալյանը խոսքերով՝ երգչուհին, անտեսելով Ադրբեջանի սև ցուցակները, պատրաստ է երկարաժամկետ համագործակցության մշակույթի գործիչների հետ և պատրաստվում է սեպտեմբերին նորից այցելել ԼՂՀ՝ մասնակցելու տարբեր միջոցառումների՝ ներառյալ նաև Վերդիի «Ռեքվիեմի» պրեմիերային:
Հիշեցնենք, որ Լյուբով Կազարնովսկայան պարգևատրվել է Քեմբրիջի հեղինակավոր դիպլոմով, որպես 20-րդ դարի 2000 առավել նշանավոր երաժիշտներից մեկը: Նրան անվանում են մեր օրերի լավագույն Սոլոմեյ, Վերդիի օպերայի և «Եվգենի Օնեգին» օպերայում Տատյանայի դերի լավագույն կատարող: 1997 թվականին Լյուբով Կազարնովսկայան ստեղծել է «Լյուբով Կազարնովսկայայի հիմնադրամ»՝ Ռուսաստանում օպերային արվեստի աջակցության համար:

The famous opera singer Lyubov Kazarnovskaya is in the republic of Nagorno-Karabakh in these days. As the Minister of Culture and Youth Affairs of NKR Narine Aghabalyan told "Armedia" IAA, it is not the first time Lyubov Kazarnovskaya is in Karabakh. In the framework of her visit, the famous opera singer, teacher, professor has organized master classes for talented people from Karabakh, Armenia and Russia. On July 5 a gala concert will be organized with the participation of singers, who passed the master classes with Kazarnovskaya. The singer in an interview with the Public TV of Artsakh said that these hearings  are being done in order open a Karabakh Opera Center in the future.
"Luxurious voices. It is interesting with them. They can work and achieve good results, opening a way for themselves to a great life. In general, I have a lot of impressions. Karabakh is uniquely beautiful! This is the land, where one should create. This is the land, where now it is restless, but these kinds of events should create the right impression, that one should not be afraid to come here. You can open your heart and soul here and do everything together, because this is the essence of Karabakh, "- Kazarnovskaya said.
According to the Minister of Culture and Youth Affairs of NKR Narine Aghabalyan, the singer, despite the "black list" of Azerbaijan, is ready for a long-term cooperation with cultural figures of NKR and in September is going again to visit NKR to participate in various events, including the premiere of "Requiem" by Verdi .
Lyubov Kazarnovskaya has been awarded a diploma of the prestigious center in Cambridge in 2000 as one of the most outstanding musicians of the twentieth century. She is called the best Salome of the day. In 1997 Lyubov created "Lyubov Kazarnovskaya Fund" to support Russian opera.