ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՏՄԱԿԱՆ ԻՐՈՂՈՒԹՅՈՒՆ Է, ՈՐԸ ՀԵՐՔԵԼ ՉԻ ԿԱՐԵԼԻ
-Պարո'ն դը Բյուման, ինչպե՞ս եք գնահատում հայ-շվեյցարական համագործակցությունը խորհրդարանական ձեւաչափում: Հայկական խորհրդարանական պատվիրակության այցը Շվեյցարիա ի՞նչ նոր լիցքեր կհաղորդի հայ-շվեյցարական խորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը:
-Արդյունավետ համագործակցության բազմաթիվ օրինակներ կարող եմ նշել: Նախ, այս այցը միակը չէր, հանդիպումներ հաճախ են իրականացվում: Շատ կարեւոր է, որ այն խնդիրների ուղղությամբ, որոնք դեռեւս 2008թ.-ին քննարկվել էին Հայաստանում, որոշակի աշխատանք է իրականացվում: Այսինքն` մենք անցնում ենք արդեն կոնկրետ քայլերի: Մասնավորապես, կուզենայի հիշատակել Ջերմուկի զբոսաշրջությանը նվիրված ծրագիրը: Դա մի ծրագիր էր, որին մենք մեծ ներդրումով եւ մեծ խանդավառությամբ լծվեցինք, եւ որն իրականացվում է պարոն Գինարի կողմից: Բայց նաեւ մեր երկու խորհրդարանների միջեւ արդեն զարգացող հարաբերությունների շնորհիվ մենք կկարողանանք շուտով Շվեյցարիայի Առեւտրի պալատն ունենալ Հայաստանում: Մենք նաեւ խոսեցինք գիտական ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու հնարավորության մասին: Եվ կոնկրետ ձեռքբերումը նաեւ այն է, որ այսուհետեւ շվեյցարական վարչակազմը, կառավարման օղակներն իրենց ներդրումը կունենան մեր ծրագրերի մեջ, եւ դա մեծ լիցքեր է հաղորդում հետագա զարգացմանն ու գործընկերությանը:
-Անդրադառնանք հայ-շվեյցարական քաղաքական համագործակցությանը. մենք գիտենք, որ Շվեյցարիան Ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների թվում է, ավելին` այստեղ Ցեղասպանության հերքումը պատժելի է օրենքով: Որպես շվեյցարացի խորհրդարանական, ով նաեւ կանգնած է եղել համապատասխան օրենքի ընդունման հիմքերում եւ իր ավանդն է ունեցել այդ գործընթացում` ի՞նչ ուղերձ կհղեիք աշխարհի Ձեր այն գործընկերներին, որոնց երկրները չեն ճանաչում Ցեղասպանությունը` հիմնավորելով, թե դա հարված կհասցնի Թուրքիայի հետ իրենց երկրի հարաբերություններին:
-Իմ կարծիքով, Ցեղասպանությունը պատմական մի իրողություն է, որը հերքել չի կարելի: Ակնհայտ է, որ Հայոց ցեղասպանությունը ՄԱԿ-ի ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի հիմքում է: Եվ ամենաահավորը, որ կարելի է անել, դա ապագան կառուցելիս անցյալը ծածկելն ու քողարկելն է: Բայց ես նաեւ գիտակցում եմ, որ զանազան երկրների միջեւ դիվանագիտական հրաբերությունների խնդիրներ են ծագում, նաեւ ինքնասիրության հարցեր են առաջ գալիս: Որպեսզի Թուրքիան ճանաչի Ցեղասպանությունը, անհրաժեշտ է, որ լինեն փոխվստահության մթնոլորտ եւ հետագայում ծրագրեր զարգացնելու հեռանկար: Անդրադառնալով Ձեր հարցին` նշեմ, որ որքան շատ երկրներում Ցեղասպանությունը ճանաչվի, այնքան ավելի անհնար կլինի զանազան պատմական հանձնաժողովների ստեղծումը պատմությունը վերստին վերականգնելու նպատակով. պատմությունը կրկին գրել հնարավոր չէ:
Նաեւ խիստ կարեւոր է, որ Ցեղասպանության ճանաչումը տեղի ունենա ոչ թե վրեժխնդրության, այլ պարզապես զոհերի հիշատակը հարգելու նպատակով, այս ոգով:
-Այնուամենայնիվ, Ձեր կարծիքով, Թուրքիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումը որքանո՞վ կնպաստի տարածաշրջանում կայունության, հարատեւ խաղաղության կայացմանը:
-Դա կարեւոր է եւ ամենահիմնականը: Սա հիմնական գործոնն է, բայց ժամանակ է պահանջվում, որովհետեւ որեւէ ժողովրդի համար դժվար է իր անցած պատմության ծանր, ցավագին էջերն ընդունել: Եվ ճիշտ է, մարդկության պատմության մեջ շատ ցավագին էջեր են գրվել, սակայն կարեւորը նրբանկատություն ցուցաբերելն է, եւ յուրաքանչյուրը պետք է կարողանա ինքն իրեն ասել, որ բավականին դրդապատճառներ կան դրական գործելաոճ որդեգրելու համար:
-Անդրադառնանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը. այդ տարածքի չճանաչվածությունն իր հետ մի շարք խնդիրներ է բերում, այդ թվում` մարդու իրավունքների սահմանափակումների, կարող եմ նշել, օրինակ, փախստականներին օգնության տրամադրման որոշակի խնդիրները, մարդու ազատ տեղաշարժի իրավունքի սահմանափակումները եւ այլն: Ի՞նչ միջոցառումներ կարելի է ձեռնարկել այս խնդիրները չեզոքացնելու ուղղությամբ:
-Սա մի իրավիճակ է, որ մարդկային առումով նույնպես շատ ցավալի է, որովհետեւ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը հայկական ծագման տեր մարդիկ են, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը գտնվում է մի իրավիճակում, որ շրջափակված է այնպիսի երկրներով, որոնք չեն ցանկանում ընդունել ԼՂՀ անկախության փաստը: Առավել եւս ցավագին իրավիճակ է ստեղծվում, քանի որ տարածաշրջանի տարբեր երկրներ իրենց ռազմական ուժն են ավելացնում, ավելի շատ զենք են ձեռք բերում: Ես հաշիվ եմ տալիս ինձ, որ այս առաքելությունը շատ ծանր է, եւ եթե նույնիսկ օրերից մի օր Ղարաբաղն իր անկախությունը ձեռք բերի, ապա վստահ չեմ, որ Կովկասի երկրները կհամաձայնեն, որպեսզի Ղարաբաղը միավորվի Հայաստանին: Կուզենայի հիշեցնել, որ Մինսկի խումբը որոշ թվով առաջարկություններ է արել, եւ անհրաժեշտ է, որպեսզի միջազգային հանրությունն ակտիվ լինի, որպեսզի կարողանանք երաշխավորել շարունակական խաղաղությունն այս տարածաշրջանում: Կուզենայի ավարտել խոսքս հետեւյալով. ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքն ամենաանառարկելի սկզբունքներից է, որ մարդիկ ունեն, մենք, մասնավորապես` Շվեյցարիան, կիրառել ենք այդ իրավունքը` ստեղծելով Յուրայի կանտոնը:

ГЕНОЦИД–ИСТОРИЧЕСКАЯ РЕАЛЬНОСТЬ, КОТОРУЮ НЕЛЬЗЯ ИГНОРИРОВАТЬ
-Господин де Бьюман, как Вы оцениваете армяно-швейцарское сотрудничество в парламентском формате? К каким сдвигам в укреплении армяно-швейцарских парламентских связей может привести визит в Швейцарию парламентариев из Армении?
-Я могу привести много примеров результативного сотрудничества. Во-первых, это не единственный подобный визит, такие встречи проводятся часто. Очень важно, что вокруг тех задач, которые были обсуждены в Армении в 2008 году, была проведена достаточная работа. То есть наше сотрудничество уже переходит к конкретным действиям. В частности, хотел бы отметить проект, относящийся к туризму в Джермуке. Это был проект, в который мы внесли большой вклад и который ждали с большим энтузиазмом. Но, кроме того, благодаря углубляющимся отношениям между нашими двумя парламентами, скоро в Армении мы будем иметь Торговую Палату Швейцарии. Мы также обсуждали возможности развития сотрудничества в научной сфере. Конкретным достижением является то, что отныне правительственные круги и администрация Швейцарии будут иметь свои вклады в наши совместные проекты, что приведет к новым импульсам в развитии двустороннего сотрудничества.
-Коснемся армяно-швейцарского политического сотрудничества. Мы знаем, что Швейцария принадлежит к числу стран, которые признали Армянский Геноцид, более того, здесь отрицание Геноцида карается законом. Как швейцарский парламентарий, кто стоял у истоков принятия подобного закона, имел свой вклад в этот процесс, какой мессидж бы Вы направили своим коллегам из других государств, которые пока не признали факт Армянского Геноцида, мотивируя это возможностью ухудшения отношений их стран с Турцией?
-На мой взгляд, Геноцид–историческая реальность, которую невозможно игнорировать. Очевидно, что Армянский Геноцид лежит в основе Конвенции ООН о геноциде. Самое ужасное, что можно сделать, это прятать историю и отказываться от прошлого, строя свое будущее. Но я также понимаю, что между различными странами встает вопрос дипломатических отношений, также встают вопросы самолюбия. Для того чтобы Турция признала Геноцид, необходимо, чтобы существовала аура взаимного доверия и перспектива развивать отношения в будущем. Если вернуться к Вашему вопросу, отмечу, что если факт Геноцида будет признан все большим и большим количеством стран, тем невозможнее станет создание всевозможных исторических комиссий с целью снова восстановить историю. Историю невозможно заново переписать!
И еще–очень важно, чтобы признание Геноцида состоялось бы не с целью отмщения, а с целью почтения памяти его жертв, в подобном духе…
-Тем не менее, на Ваш взгляд, какой вклад может внести в дело укрепления долгосрочного мира и стабильности в регионе признание Турцией факта Армянского Геноцида?
-Это важно, это самое основное. Но это требует времени, поскольку для любого народа сложно принять тяжелые и болезненные страницы своей истории. В истории человечества было много болезненных моментов, но надо уметь выказывать в подобных вопросах тонкость, чувствительность, такт…
-Что касается нагорно-карабахского конфликта: непризнанность этого региона приводит к ряду проблем, в том числе и к ограничениям в соблюдении прав человека (например, проблемы с предоставлением помощи беженцам, ограничения в сфере прав на свободное передвижение). Что можно предпринять для нейтрализации подобных проблем?
-Это ситуация, которая, с человеческой точки зрения опять-таки очень болезненна. Подавляющее большинство населения Нагорного Карабаха имеют армянское происхождение, а сам Нагорный Карабах находится в регионе, окруженном странами, которые не хотят принять факт независимости НКР. И создается очень сложная ситуация, поскольку разные страны региона начинают наращивать свою военную мощь, приобретать еще больше вооружений. Мне кажется, что даже если в один прекрасный день Карабах добьется независимости, я не уверен, что страны Кавказа согласятся с тем, что Карабах будет присоединен к Армении. Хотел бы напомнить, что Минская Группа сделала определенные предложения, и необходимо, чтобы международное сообщество было бы активнее, чтобы суметь гарантировать долгосрочный мир в регионе. И хотел бы закончить свое слово следующей мыслью: право наций на самоопределение–один из бесприкословных принципов, которые имеются в международной практике. Швейцария, например, реализовала это право, основав один из своих кантонов–Юра.