Վրաստանը Ռուսաստանից 70 մլն եվրո է պահանջում
Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը հուլիսի 2-ին, նպատակ ունենալով վերականգնել Ռուսաստանից 2006 թվականին զանգվածային կերպով արտաքսված Վրաստանի քաղաքացիների իրավունքները, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան է ներկայացրել իր դիրքորոշումը ներառող փաստաթուղթ և Մոսկվայից 70,3 միլիոն եվրոյի փոխհատուցում պահանջել, հաղորդում է Интерфакс-ը:
Դատարանը ճանաչել է, որ 2006 թվականին Ռուսաստանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի քանի հոդված, այդ ժամանակ վրացիների դեմ համակարգված քաղաքականություն է իրականացվել: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը որոշել է, որ Ռուսաստանը պետք է փոխհատուցում վճարի Վրաստանին՝ երկրի քաղաքացիների իրավունքները խախտելու համար: Փոխհատուցման չափը որոշելու համար կողմերին տրվել է 12-ամսյա ժամկետ:

Грузия потребовала от России 70 млн евро за депортации в 2006 году
Минюст Грузии 2 июля с целью восстановления в правах депортированных в массовом порядке из России в 2006 году граждан Грузии представило в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) документ со своей позицией и потребовало от Москвы компенсацию в 70,3 млн евро, передает Интерфакс.
Как сказано в распространенном в пятницу заявлении грузинского минюста, документ основывается на решении ЕСПЧ от 3 июля 2014 года по иску "Грузия против России", касающегося массовой депортации граждан Грузии из РФ в 2006 году.
Суд признал, что в 2006 году Россия нарушила несколько статей Европейской конвенции по правам человека, тогда имела место скоординированная политика против грузин. ЕСПЧ счел, что Россия должна выплатить Грузии компенсацию за нарушение прав ее граждан.
На определение размера компенсации сторонам был дан 12-месячный срок. Вопрос должны были решить министерства юстиции двух стран.