Լատվիա-Լիտվա. նոր տարածքային վե՞ճ
Լատվիայում Յուրմալա քաղաքի ավագանու նախկին պատգամավոր Յանիս Կուզինի նախաձեռնությամբ ստորագրահավաք է սկսվել՝ «Լիտվայի հանգստավայր Պալանգայի վերադարձը Լատվիային» խնդրով: Սակայն ոչ Լատվիայիում և ոչ էլ Լիտվայում այս նախաձեռնությունն առանձնապես բարձր հնչեղություն չի ստացել:
Հիշեցնենք, որ մինչ 1921թ. Պալանգան Լատվիայի կազմում էր գտնվում, սակայն հանձնվելով Լիտվայի Հանրապետությանը՝ այն վերջինիս ելք ապահովեց դեպի ծով: Նախաձեռնության հեղինակն ընդգծել է, որ 1923 թ.-ին Լիտվան ստացել է Կլայպեդա տարածաշրջանը, որը երկրի համար դեպի ծով ելք է բացել, բայց Պալանգան այդպես էլ Լատվիային չի վերադարձվել: Այժմ Պալանգայի վերադարձը նախկին տիրոջը Կուզինը համարում է արդարացի և իհարկե ձեռնտու իր երկրի համար:
«Այդ դեպքում մենք ձեռք կբերենք Բալթիկ ծովի նավթապաշարները, Լատվիան կդառնա էներգետիկ առումով անկախ և հերթական հանգստավայրը կունենա», - հայտարարել է Կուզինը՝ ՌԻԱ Նովոստիի հաղորդմամբ:
Ստորագրահավաքի նախաձեռնության օգտին 21 օրվա ընթացքում քվեարկել է ընդամենը 98 մարդ: Եթե նախաձեռնությունը ​​10 հազար ստորագրություն հավաքի, նախաձեռնությունը փոխանցվում է Լատվիայի խորհրդարանին:
Վերլուծաբանները սակայն բացառել են նման հնարավորությունը, որ Բալթյան հանրապետությունները տարածքային պահանջներ ներկայացնեն մեկը մյուսին:
«Ներկայումս բոլոր հարցերը կապված լատվիական տարածքների հետ փակ են: Ոչ հասարակությունը, ոչ էլ իշխող էլիտաները չեն պահանջել սահմանների վերանայում: Հետևաբար, այսօր Պալանգայի վերադարձի գաղափարը բովանդակալից քննարկման ենթակա չէ: Միևնույն ժամանակ, նման նախաձեռնության աղբյուրները բավականին պարզ են: Ներկա անկայուն աշխարհաքաղաքական իրավիճակում պետական ​​սահմանների վերաձևման կոչերն ավելի ու ավելի հաճախակի են դառնում», -հայտնել է լատվիացի քաղաքագետ Անդրեյ Ստարիկովսը՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում:
Վերլուծաբանը նշել է, որ, չնայած ռուսական որոշ ԶԼՄ-ների արձագանքին, «Պալանգայի վերադարձը» նախաձեռնությունը չի ներառվել ներքաղաքական օրակարգում և, ընդհանուր առմամբ, անտեսվել է Լատվիայի հասարակության կողմից:
Տարածքային հակասությունների անհնարինության մասին նշել է նաև միջազգային լրագրող, վերլուծաբան Ալեքսանդր Նոսովիչը՝ «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված բացառիկ հարցազրույցում: «Տարածքային վեճերը Լատվիայի և Լիտվայի միջև գրեթե անհնար են: Երկու երկրներն էլ գտնվում են ամերիկամետ բուֆերային գոտում, միասնական արտաքին քաղաքականություն են վարում ԵՄ ներսում, որն ուղղված է Ռուսաստանի դեմ, և, ինչպես հաստատեց Արևելյան  գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովը, Լատվիայի արտաքին քաղաքականությունն իրականացվում է լիտվականի հետ համընթաց: Հետևաբար, Պալանգայի շուրջ երկու հարևանների միջև հակամարտությունը գիտաֆանտաստիկ գրականության շարքից է​​», - հայտնել է Նովոսիչը:
Նա նաև նշել է, որ Լատվիան միակ երկիրը չէ, որը Լիտվային որոշակի տարածք է տրամադրել: «Ուսումնասիրելով քսաներորդ դարի Լիտվայի պատմությունը՝ կարելի է տեսնել, որ իր ներկայիս հանրապետության տարածքի մեկ երրորդը Լիտվան բառացիորեն նվեր է ստացել՝ այդ թվում Պալանգան: Ըստ Ստալինի հետ կնքված 1939 թ.-ի համաձայնագրի՝ Լիտվան ստացել է Վիլենյան շրջանը հենց Վիլնյուսի հետ միասին, որը կարևորագույն քաղաք է եղել Լիտվայի պետականության համար, Լիտվական Մեծ Դքսության հնագույն մայրաքաղաք, որը մինչ այդ պատկանում էր Լեհաստանին և կոչվում էր Վիլնյո: Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքում նույն Ստալինը Լիտվայի ԽՍՀ-ին հանձնեց նաև գերմանական Մեմել խոշորագույն առևտրային նավահանգիստը Բալթիկ ծովի ափին, որը վերանվանվեց Կլայպեդա: Այն միաժամանակ են հաստատել Լիտվայի հին սահմանները: Այնպես որ, ես ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ խորհրդային հանրապետություններից և ոչ մեկն այդքան չի շահել, որքան Լիտվան», - շեշտել է Նոսովիչը:
Երկու վերլուծաբանները հատուկ ուշադրություն են դարձրել նախաձեռնության հեղինակի ինքնությանը: ««Պալանգայի վերադարձը Լատվիային» Յուրմալայի նախկին պատգամավոր Յանիս Կուզինին է պատկանում: Երկրի քաղաքական ղեկավարությունը ստորագրահավաքի հետ անելիք չունի, ուստի այս նախաձեռնությունը ոչ մի հեռանկար չունի», - հայտնել է Նովոսիչը:
Լատվիացի վերլուծաբանն իր հերթին ընդգծել է, որ այս նախաձեռնությունը նախկին պատգամավորի կողմից իր մասին պարզապես հիշեցնելու փորձ է: «Անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել նախաձեռնության հեղինակին: Յանիս Կուզինը բավականին արմատական, ​​ընդդիմադիր ակտիվիստ է: Նրա անձը մշտապես ներգրավված է տարբեր քաղաքական սկանդալների մեջ: Պարոն Կուզինն այսօր հազվադեպ է հայտնվում հասարակության մեջ, և, ըստ երևույթին, Պալանգայի հետ կապված արկածախնդրությունն ուրիշ ոչինչ է, քան իր մասին հիշեցնելու փորձ », - նշել է Ստարիկովսը:
Այսօր թե՜ Լատվիան և թե՜ Լիտվան Եվրոպական միության անդամներ են, և խոսել ԵՄ ներսում նոր տարածքային վեճերի մասին, գոնե այսօր, իրատեսական չէ: Մյուս կողմից, Խորհրդային Միությունը, և այն սահմանները, որոնք գծվել էին խորհրդային իշխանությունների կողմից, թողել են բազմաթիվ մութ հարցեր, որոնք  ինչ-որ մի պահի ճգնաժամերի և տարածքային վեճերի առիթ են դառնում: Ռուսաստանի և ԵՄ-ի միջև լարված հարաբերությունների այս փուլում Պալանգայի հարցը բարձրացնելը կարող է բնավ պատահական բնույթ չկրել՝ հաշվի առնելով հակառուսական տրամադրությունները մերձբալթյան տարածաշրջանում…

Латвия-Литва: будет ли территориальный спор? (эксклюзив)
В Латвии по инициативе экс-депутата Юрмальской городской думы Яниса Кузина начат сбор подписей за "возвращение литовского города-курорта Паланги Латвийской республике". Однако ни в латвийском, ни в литовском обществах эта инициатива не получила особого резонанса.
Напомним: до 1921 года Паланга была территорией Латвии, но была передана Литве, чтобы обеспечить последней выход к морю. Автор инициативы подчеркивает, что в 1923 году Литва получила Клайпедский край, у страны появился выход к морю, однако Палангу Латвии так и не вернули. Сейчас возвращение Паланги Латвии он считает справедливым и выгодным для своей страны. "Если Паланга вернется в Латвию, для нашей страны это будет выгодно. В этом случае мы приобретем месторождение нефти в Балтийском море, станем энергетически независимыми и получим еще один курортный город", - сказал Кузин, пишет РИА Новости.
Сбор подписей осуществляется на портале общественных инициатив manabalss.lv  в Латвии. В течение 21 дней за инициативу проголосовали всего 98 человек. Если ее поддержат 10 тысяч человек, она будет передана на рассмотрение сейма Латвии.
Инициатива, однако, не пользуется большой популярностью в Латвии, и аналитики исключают вероятность территориальных претензий прибалтийских республик друг к другу.
"В данный момент все вопросы касательно латвийских территорий закрыты. Ни общество, ни правящие элиты не имеют требований относительно пересмотра границ. Поэтому сегодняшняя идея о возвращении Паланги находится вне плоскости содержательного обсуждения. При этом истоки такой инициативы вполне понятны: в нынешней нестабильной геополитической ситуации разговоры о необходимости перекройки государственных границ звучат все чаще", - отметил в беседе с ИАА "Армедиа" политический аналитик из Латвии Андрей Стариковс. Он также напомнил о появившейся в начале 2015-ого года в латвийских СМИ и социальных сетях информации о проекте создания нового автономного образования - "Латгальской народной республики" - на восточных территориях Латвии, где проживает преимущественно русскоязычное население. Стариковс подчеркнул, что эта маргинальная идея так и осталась на уровне обычного информационного вброса.
Аналитик отметил, что, несмотря на некоторую реакцию российских СМИ, инициатива о "возвращении Паланги" не попала во внутриполитическую повестку и в целом осталась незамеченной латвийским обществом.
Невозможность территориальных противоречий отметил в беседе с ИАА "Армедиа" и политолог, журналист-международник  Александр Носович. "Территориальный конфликт между Латвией и Литвой практически невозможен: обе эти страны являются составными частями проамериканской буферной зоны, проводят единую внешнюю политику в ЕС, направленную против России, причем, как подтвердило закончившееся председательство Латвии в Евросоюзе и Рижский саммит Восточного партнерства, латвийская международная политика проводится с оглядкой на литовскую. Поэтому конфликт двух республик из-за Паланги - это из серии научной фантастики", - отметил Носович.
Он также заметил, что Латвия - не единственная страна, которая предоставила Литве некоторые территории. "При изучении истории Литвы ХХ века обнаруживается, что треть ее нынешней территории досталась республике в прямом смысле слова в подарок. Палангу ей подарила Латвия в межвоенный период первой независимости, чтобы у соседки был выход к морю. По соглашению со Сталином, в 1939 году Литва получила Виленский край вместе с самим Вильнюсом - важнейшим городом для литовской государственности, древней столицей Великого княжества Литовского, который до того принадлежал Польше и назывался Вильно. А по итогам Второй мировой войны тот же Сталин передал Литовской ССР немецкий Мемель - один из крупнейших торговых портов на Балтике, переименованный литовцами в Клайпеду. Это попутно подтвердило старые границы Литвы, в том числе ее право на Палангу. Так что я возьму на себя смелость утверждать, что ни одна из 15 республик СССР не выиграла от советского проекта больше, чем Литва", - отметил Носович.
Оба аналитика обратили особое внимание на личность автора инициативы. "Возвращение Паланги в состав Латвии является общественной инициативой бывшего депутата Юрмальской городской думы Яниса Кузина. Политическое руководство страны к сбору подписей никакого отношения не имеет, поэтому перспектив у этой инициативы нет", - отметил Носович.
Аналитик из Латвии в свою очередь подчеркнул, что эта инициатива - скорее попытка активиста из Латвии напомнить о себе. "Стоит обратить внимание на автора инициативы. Заявителем сбора подписей является достаточно радикальный, оппозиционный активист Янис Кузин - постоянный фигурант различных околополитических скандалов. Господин Кузин в последнее время не часто появляется в публичном пространстве, и, по всей видимости, авантюра с Палангой - не что иное, как попытка еще раз напомнить о себе в свойственной Кузину манере", - сказал Стариковс.
Сегодня как Латвия, так и Литва членствуют в ЕС, и говорить о возможности новых территориальных споров внутри ЕС, по крайней мере на сегодняшний день, не реалистично. С другой стороны, СССР и переделы границ, осуществленные советскими властями, оставили множество открытых вопросов, которые в тот или иной период истории становятся очагами кризисов и территориальных споров. Вброс и озвучивание проблемы Паланги в период обострения отношений между ЕС и Россией может быть вовсе не случайным в антироссийско настроенной Прибалтике именно в этот период...