«Ֆրեսկո» փառատոն. նոր խոսք հայկական իրականության մեջ
Այսօր երևանյան սրճարաններից մեկում «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի փառատոնի կազմակերպիչներն ամփոփեցին արդեն երկրորդ տարվա աշխատանքի արդյունքները̦ ներկայացրին փառատոնի ձեռքբերումներն ու հաջողությունները̦ խոսեցին բացթողումների մասին: Դեռևս 2014 թվականին փառատոնի մեկնարկից ի վեր կազմակերպիչները շեշտում են փառատոնի ոչ ֆորմալ ձևաչափը` ընդգծելով, որ կինոդիտումները կազմակերպվում են անվճար հիմունքներով և բացօթյա տարածքներում՝ Կարապի լճի մոտակայքում, եկեղեցիների բակերում և դահլիճներում: Կինոդիտումից հետո քննարկումներ են անցկացվում ֆիլմերի ստեղծողների, հոգևորականների, հոգեբանների մասնակցությամբ:
Այս տարի վրանային կինոճամբարն անցկացվեց Հառիճավանքի տարածքում̦ իսկ հուլիսի 5-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի բակում տեղի ունեցավ «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի փառատոնի փակման արարողությունն ու մրցանակաբաշխությունը: Փառատոնի նպատակն է հոգևոր և մշակութային երկխոսության միջոցով նպաստել հանրության մեջ սիրո, համերաշխության ու մարդասիրական արժեքների վերահաստատմանը և հոգևոր արժեքների տարածմանը:
Փառատոնի հոգևոր խորհրդատու Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանն իր խոսքում ընդգծեց̦ որ փառատոնն իրական մշակությանին երկխոսության օրինակ է` այս տեսանկյունից կարևորելով նաև մուսուլմանական երկրներից ներկայացուցիչների մասնակցությունը: Նա շեշտեց̦ որ «Ֆրեսկոն» լրացնում է այն բացը̦ որի կարիքը մեր հասարակությունն իսկապես ունի: Փառատոնի կազմակերպիչները նաև նշեցին̦ որ այս տարի այն անցկացվել է Հայոց ցեղսապանության 100-րդ տարելիցի լույսի ներքո̦ և փառատոնի ուղերձները` հավատ̦ հույս̦ սեր̦ խաղաղություն̦ պատահաբար չեն ընտրվել:
Վերջում փառատոնի կազմակերպիչներն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին գործընկերներին` նրանց նվիրելով երեխաների ձեռքով պատրաստված և օրհնված մոմեր և աղոթքներ:

"Fresco" Festival: Cultural Dialogue
On July 7, in one of the cafes of Yerevan, the organizers of "Fresco" Contemporary Art and Spiritual Film Festival summed up the results of the second year of the festival, presented successes and achievements of the festival, talked about the shortcomings. Since 2014, when the festival was launched, the organizers have been stressing the informal format of the festival, emphasizing that the film screenings are free and are being organized outdoors, near Swan Lake, in the yards of the churches and in halls. After watching the films, discussions with the creators of the films, clergies and psychologists are being held.
This year the film festival was held near Harichavank and on July 5 in the yard of Holy Echmiadzin "Fresco" Contemporary Art and Spiritual Film Festival closing and awards ceremony took place. The festival aims to contribute to society through religious and cultural dialogue, love, solidarity and the re-establishment of humanitarian and spiritual values.
The festival's spiritual adviser, Bishop Ter Bagrat Galstanyann in his speech mentioned that festival is a real example of a cultural dialogue, in this regard stressing the importance of the participation of representatives from Muslim countries. He mentioned that "Fresco" fills the gap our society really needs. The organizers also noted that this year the festival was held in the context of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and its message – belief, hope, love, peace, is not chosen by chance.