ԵՄ-ին միասնական կառավարություն է պետք․ Շուլց
Հունաստանի ճգնաժամը ցույց տվեց, որ Եվրամիությանը միասնական կառավարություն է անհրաժեշտ։ Նման կարծիք է հայտնել Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցը։
Stern թերթին տրված հարցազրույցում նա ասել է, որ ազգային կառավարություններն այլևս չեն կարող վճռել եվրոպական հարցերը, դրանց համար անհրաժեշտ են ընդհանուր ինստիտուտներ։ «Որոշակի պահի մեզ եվրոպական կառավարություն հարկավոր կլինի»,- ասել է Շուլցը։
Նա նշել է, որ եվրոպական առաջնորդներն արհամարհում են ԵՄ- ի շահերը՝ գործելով «ազգայինը լավ է, իսկ եվրոպականը՝ վատ» սկզբունքով։ Եվրախորհրդարանի նախագահը -կարծիք է հայտնել, որ լուրջ ճգնաժամ ապրող ԵՄ-ին հարկավոր է փոխել եվրաինտեգրման քաղաքականության կուրսը։

Мартин Шульц: Евросоюз нуждается в едином европейском правительстве
Кризис в Греции показал, что Евросоюз нуждается в едином европейском правительстве. Такое мнение выразил председатель Европарламента Мартин Шульц в интервью немецкому изданию Stern, передает  Lenta.Ru.
"Решение по основным европейским вопросам больше не могут принимать национальные правительства", - заявил Шульц. По его мнению, для решения общеевропейских проблем необходимо создать общие институты. "В какой-то момент нам потребуется европейское правительство", - отметил глава Европарламента.
Шульц отметил, что европейские лидеры пренебрегают общими интересами ЕС, действую по принципу "национальное — это хорошо, а европейское — плохо". По его мнению, Евросоюзу, который "переживает серьезный кризис", необходимо изменить курс в политике европейской интеграции.