Բարեփոխումների նոր ծրագիրը խուճապ է առաջացրել Հունաստանում
Հունաստանում այս պահին լարված ներքաղաքական իրավիճակ է: Չնայած որ խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ կողմ քվեարկեց վարկատուների պահանջները բավարարելուն, միևնույն է մի հոծ զանգված շարունակում է ընդդիմանալ սպասվող բարեփոխումներին՝ համարելով, որ երկրի համար շատ ավելի լավ կլիներ Եվրագոտուց դուրս գալ, քան այս նոր սոցիալ-տնտեսական բեռի տակ ընկնել:
Հարկերի բարձրացմանն ու թոշակային տարիքի ավելացմանը հունական խորհրդարանի 300 պատգամավորներից կողմ քվեարկել էին 229-ը, իսկ դեմ 64-ը՝ ընդ որում նրանցից 32-ը հենց իշխող Սիրիզա կուսակցությունից էին: Վարկատուների պահանջներին դեմ քվեարկողների թվում էին անգամ վարչապետ Ցիպրասին շատ մոտ կանգնած մարդիկ՝ էներգետիկայի նախարար Պանագիոտիս Լաֆազանիսը, ինչպես նաև սկանդալային դեմք դարձած՝ նախկին ֆինանսների նախարար Յանիս Վարուֆակիսը: Երկուսն էլ հավասարապես վստահեցրել են, որ միշտ էլ Ցիպրասի կողքին կանգնած են լինելու և սատարելու են իրեն, սակայն ոչ մի կերպ չեն կարող համաձայնել իրենց առջև դրված պահանջներին:
«Ես վարչապետի տրամադրության տակ եմ, և եթե հարկ լինի հրաժարական տալ, անմիջապես հրաժարական կտամ նրա համար: Ես սատարում եմ թե՛ Ցիպրասին, թե՛ ամբողջ Սիրիզա կուսակցությանը: Բայց քվեարկել այդ պահանջների օգտին՝ ոչ մի դեպքում», - մասնավորապես նշել է Լաֆազանիսը, իսկ Վարուֆակիսն իր հերթին իրենց առջև դրած օրնագիծը հեգնանքով «Նոր վերսալյան պայմանագիր» է որակել:
Ինչ վերաբերում է վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասին, ապա վերջինս հայտարարել էր, որ նման ճակատագրական որոշում կայացնելն անխոս շատ բարդ է եղել, սակայն նա իր վրա է վերցրել ողջ պատասխանատվությունը, և այսպիսով գոնե խուսափել է երկիրը սնանկ ճանաչելուց ու եվրոպական կառույցները լքելուց:
«Ես պատրաստ էի դիմումս ստորագրել և դուրս գալ աշխատանքից, եթե իմ կուսակցությունից 120 հոգուց պակաս մարդ աջակցեր ինձ: Սակայն օրինագծի օգտին Սիրիզայից 124 հոգի է քվեարկել», - նշել է Ցիպրասը՝ եզրափակելով, որ մեծ հույսեր ունի,թե այս կես տարվա պայքարն ու ի վերջո ստորագրված համաձայնագիրը շուտով կտան իրենց պտուղներն ու դրական արդյունքները:
Ինչևէ, բացի խորհրդարանական երկար ու թեժ գիշերվանից, որը շատ բան պետք է վճռեր երկրի համար, աժիոտաժ էր տիրում նաև մայրաքաղաք Աթենքի փողոցներում: Բացի կենտրոնական մի շարք փողոցներից, անմիջապես խորհրդարանի շենքի առջև ևս քաղաքացիական ակտիվիստներ ու ընդդիմադիրներ էին հավաքվել, ովքեր պահանջում էին չստորագրել օրինագիծն ու «հանգիստ թողնել հույն ժողովրդին»: Ոստիկանական զինված ուժերը ստիպված են եղել արցունքաբեր գազի միջոցով ցրել ցույցը, ինչի արդյունքում է՛լ ավելի մեծ ագրեսիա է առաջացել մայրաքաղաքում:
Բարեփոխումների ծրագիրը, որն այսքան տարակարծություններ է առաջացրել, անսպասելիորեն քննադատվել է նաև Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից, որը հատուկ զեկույց է ներկայացրել՝ նշելով վարկատուների ներկայացրած թվով երրորդ պահանջափաթեթի բոլոր թերությունները: ԱՄՀ-ն՝ ի դեմս իր ղեկավար Քրիստին Լագարդի, մասնավորապես նշել է, որ այս նոր ծրագիրը չի կարող Հունաստանին հանել ճգնաժամից և կոչ է արել իր եվրոպացի գործընկերներին՝ ամեն դեպքում թեթևացնել Հունաստանի արտաքին պարտքը, քանի որ իրատեսական չէ, որ երկիրը կկարողանա այն ծածկել նման հանգամանքներում:

The New Reform Program a Cause for Panic in Greece
There is a tense political situation in Greece now. Though the majority of the Parliament voted for meeting the requirements of the creditors, there is a large number that opposed the expected reforms considering that it would be better for the country to exit the Eurozone, then to take this new socio-political burden.
229 of 300 deputies voted in favor of raising the retirement age and increase of taxes. The 32 deputies of those 64 that voted against were from the ruling Sirizia party. Very close people to the Foreign Minister of Greece, Tsipras were among those that voted against the requirements of the creditors - the Energy Minister Panagiotis Lafazanise and former Finance Minister Yannis Varufakise. Both are equally assured that they will always stand by Tsipras and will support him, but they could not agree with those requirements.
"I am at Prime Minister's disposal, and if I need to resign, I will resign immediately for him. I support Tsipras, the whole Siriza party, but not to vote for those requirements," noted Lafazanise. Varufakisn in his turn called the bill "New Versailles Treaty.”
As for the Prime Minister Alexis Tsipras, he said that it was undoubtedly very difficult to take such a fateful decision, but he has taken full responsibility, thus avoiding to declare the country bankrupt and leaving the European institutions.
However, apart from the long, hot parliamentary night that would decide much for the country, there was a chaos in the streets of Athens. In addition, civic activists and opposition supporters had gathered in a number of central streets, directly in front of the parliament building, requiring not to sign the bill and "to leave the Greek people." Police forces dispersed the demonstrators using tear gas, which resulted in even greater aggression in the capital.
The reform program, which has caused so many controversies, was unexpectedly criticized by the International Monetary Fund, which has submitted a report stating a number of drawbacks of the third requirement package. IMF chief Christine Lagarde noted that this new program cannot pull Greece out of the crisis and called on his European counterparts to ease Greece's debt anyway, because it is not realistic that the country will be able to cover it in such circumstances.