Հունաստանի վարչապետն ամաչում է ԵՄ-ի միգրացիոն քաղաքականության համար
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասը հայտարարել է, որ ինքն ամաչում է միգրացիոն ճգնաժամի դեմ արդյունավետ պայքարելու Եվրոպայի ընդունակ չլինելու համար: Այսպիսի հայտարարությամբ նա հանդես է եկել երկրի խորհրդարանում, փոխանցում է TACC-ը:
«Այս օրերին Էգեյան ծովի ալիքներն ափ են նետում ոչ միայն երեխաների անկենդան մարմիններ, նրանք ափ են նետում եվրոպական մշակույթը: Ես ամաչում եմ այդ դրամայի դեմ արդյունավետ պայքարելու Եվրոպայի ընդունակ չլինելու համար»,- ասել է Ցիպրասը:
«Հիմա մեր հիմնական առաջադրանքը հումանիտար ողբերգությունը սահմանափակելն է: Այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է մեկուսացնել էքստրեմալ ռասիստական ձայները և´ Հունաստանում, և´ Եվրոպայում»,- ասել է վարչապետը:

Премьер Греции обвинил ЕС в неэффективной борьбе с миграционным кризисом
Премьер-министр Греции Алексис Ципрас заявил, что ему стыдно за неспособность Европы эффективно бороться с миграционным кризисом. С таким заявлением он выступил в парламенте страны, отвечая на вопрос оппозиции о том, какие обязательства дало правительство Греции на саммите в Брюсселе по вопросам миграции, передает ТАСС.
"В эти дни волны Эгейского моря выбрасывают на берег не только безжизненные тела детей, они выбрасывают на берег европейскую культуру, - цитирует слова премьера Афинское информационное агентство. - Мне стыдно за неспособность Европы эффективно бороться с этой драмой".
"Наша основная задача сейчас заключается в ограничении гуманитарной трагедии. Для того, чтобы достигнуть этой цели, необходимо изолировать экстремальные расистские голоса и в Греции, и в Европе", - отметил Ципрас..