ՄԱԿ ԱԽ-ն հուլիսի 20-ին կքննարկի Իրանի վերաբերյալ բանաձևը
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը քվեարկության կդնի Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը հուլիսի 20-ին Նյու Յորքի ժամով 09։00։ Այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հղում կատարելով ՄԱԿ ԱԽ-ում նախագահող Նոր Զելանդիայի պատվիրակության մամլո քարտուղար Նիկոլա Գարվիին։
Փաստաթուղթը կընդունվի, եթե բոլոր անդամները կողմ քվեարկեն։ Նախօրեին փորձագետների հանդիպման ընթացքում որևէ երկիր ուղղումներ չի առաջարկել  բանաձևում։
«Փաստաթուղթը պատրաստ է։ Այն համաձայնեցված է, և որևէ փոփոխություններ դրանում չեն կատարվել»,- ասել է մամլո քարտուղարը։
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևը համաձայնեցվել է Վիեննայում կայացած բանակցությունների արդյունքում։ Այն նախատեսում է Իրանի հանդեպ պատժամիջոցների չեղարկում 10 տարի անց այն պայմանով, որ երկրի իշխանությունները կատարեն համաձայնագրի պահանջները։

Совбез ООН обсудит резолюцию по Ирану 20-го июля
Проект резолюции в поддержку соглашения по ядерной программе Ирана будет поставлен на голосование Совета Безопасности ООН 20 июля в 09:00 по нью-йоркскому времени. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-секретаря миссии председательствующей в этом месяце в СБ Новой Зеландии Никола Гарви.
Резолюция будет принята, если все делегации проголосуют положительно. На состоявшейся в четверг встрече экспертов членов СБ ни одна из стран не предложила поправок в проект резолюции.
"Документ готов. Он согласован и никаких изменений в него не вносилось", - отметил Гарви.
Проект резолюции предусматривает отмену всех санкций в отношении Ирана через 10 лет при условии, что власти страны будут выполнять договоренности, достигнутые в Вене.