Ուկրաինան նոր հեղափոխության նախաշեմի՞ն
«Աջ սեկտորի» առաջնորդ Դմիտրի Յարոշը հայտարարել է, որ կազմակերպությունն Ուկրաինայում սկսում է հեղափոխության նոր փուլ: Նման հայտարարությամբ նա հանդես է նախօրեին՝ հուլիսի 21-ին, Մայդանում կայացած «Կորչի դավաճանների իշխանությունը» կարգախոսով ցույցի ժամանակ, որին մասնակցում էր մի քանի հազար մարդ:
Իր ելույթի ժամանակ Դմիտրի Յարոշը նշել է, որ «Աջ սեկտորը» պատրաստվում է իշխանություններին անվստահություն հայտնելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնել: «Ժողովուրդը պետք է իր կարծիքն արտահայտի երկրում տեղի ունեցող զարգացումների վերաբերյալ»,- նշել է Յարոշը: Այս նպատակով կազմակերպության անդամները պատրաստվում են շտաբներ ձևավորել երկրի ամբողջ տարածքում: «Շատ մեծ աշխատանք է սպասվում, այն լինելու է բարդ և երկարատև: Վաղվանից Ուկրաինայի բոլոր շրջաններում, յուրաքանչյուր շրջկենտրոնում ձևավորվելու են հանրաքվեի հարցերվ շտաբներ», -նշել է Յարոշը: Կազմակերպության ղեկավարը նշել է, որ եթե իրենց չհաջողվի հանրաքվե անցկացնել, ապա այն կփորձի ստեղծել իր սեփական Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը  և Ուկրաինայի ողջ տարածքում առանձին ընտրություններ կանցկացնի: Նրա խոսքով՝ «Աջ սեկտորը» չի պատրաստվում մասնակցել հոկտեմբերի 25-ին կայանալիք տեղական ընտրություններին:
Յարոշը նաև պահանջել է Կիևից ամբողջությամբ շրջափակման ենթարկել Դոնբասը և օրինականացնել կամավորական ջոկոտները:
Վերլուծաբանները միանգամայն իրատեսական են համարում «Աջ սեկտորի» այս հայտարարությունն, ավելին՝ կարծում են, որ ռազմական բախումը իշխանությունների հետ միանգամայն հնարավոր է: ««Աջ սեկտորի» անդամները վաղուց են խոսում հեղափոխությունը շարունակելու իրենց մտադրության մասին՝ ասելով, որ այն իրենցից գողացել են»,- РИА Новости-ի հետ զրույցում նշել է Ռուսաստանի Հանրային պալատի անդամ Գեորգի Ֆյոդորովը:
Հիշեցնենք, որ «Աջ սեկտորը», որն ինչպես նախօրեին հայտնեց Դմիտրի Յարոշը  ռազմաքաղաքական կազմակերպությունից վերանվանվել է ազգային-ազատագրականի, հանդիսանում է ծայրահեղական և ազգայնական ուկրաինական կազմակերպությունների միություն, որի զինյալները 2014 թվականի փետրվարին մասնակցել են ցուցարարների և ոստիկանության բախումներին, ինչպես նաև վարչական շենքերի գրավմանը:
Ռուսաստանում արգելված ծայրահեղական այս կազմակերպության հայտարարությունը բնականաբար Մոսկվայի կողմից ողջունելի չէ, ավելին՝ այն չի բխում նաև Արևմուտքի շահերից, քանի որ այս կազմակերպությունը բացահայտ ազգայնական, ֆաշիստական տրամադրվածություն ունի, և կարծել, որ իշխանության գալով նրանք կհայտնվեն Արևմուտքի ազդեցության գոտում անիրատեսական է: Այս կապակցությամբ Գերմանիայի ԱԳՆ-ն արդեն նշել է, որ «Աջ սեկտորը» բարդացնում է առանց այդ էլ լարված իրավիճակը:

A New Revolution in Ukraine?
The "Right Sector" leader Dmitry Yarosh declared that their organization is going to launch a new phase of revolution in Ukraine. Such a statement was made yesterday, on July 21, at the infamous Maidan in Kiev.
"Down With The Traitors Power" was the slogan of the meeting during which Yarosh told that "Right Sector" was going to hold a referendum on declaring "no confidence" to the Ukrainian government.
"People should express their opinion on the developments in the country," said Yarosh. In this regard the members of the organization are going to form some headquarters throughout the country.
"A lot of work lies ahead, it will be a complicated and lengthy job. From now on, in all the Ukrainian regions there will function headquarters on the referendum issues," Yarosh added.
The organization President told that if the referendum failed, they would try to create their own Central Election Commission, which would hold separate elections in Ukraine. According to him, the "Right Sector" was not going to participate in the upcoming local elections of October 25.
Yarosh also demanded the full blockade of Donbass and legalizing the voluntary troops of Kiev.
Analysts consider "Right Sector" statement as absolutely realistic, moreover, they believe that it is quite possible to have military confrontation with the authorities. ""Right Sector" members have long been talking about their intention to continue the revolution, saying that it was stolen from them," Georgy Fedorov, a member of the Public Chamber of Russia said in an interview with Ria Novosti.
Let’s recall that the "Right Sector" is a Ukrainian nationalist and extremist organizations Union, whose fighters have taken part in demonstrations of February 2014 and police clashes, as well as the seizure of administrative buildings.
The statement of this "extremist" organization, which is banned in Russia, is obviously not welcomed by Moscow, moreover, is not in the interests of the West either, for this organization has openly nationalist, fascist attitudes, and to believe that in case of coming to power, they will appear in the Western sphere of influence, is quite unrealistic.