Հարկավոր է մեր միջոցառումներին որքան հնարավոր է շատ երիտասարդների ներգրավել
-         Հայ երիտասարդությունն ընդգրկված է Ղազախստանի գրեթե բոլոր բնագավառներում, լինի դա արհեստ, արվեստ, թե այլ աշխատանքներ, քանի որ շատ տաղանդավոր են, ինչպես և աշխարհում բոլոր հայերը: Նրանք նաև ակտիվորեն մասնակցում են հայկական մշակութային կենտրոնի կյանքին: Իհարկե՝ ոչ բոլորը, բայց պետք է աշխատենք որքան հնարավոր է շատ երիտասարդներ ներգրավել, որպեսզի նրանք իրենց տաղանդը, հնարավորություններն օգտագործեն հայկական համայնքի միջոցառումներում:
Կան տարբեր միջոցառումներ, ինչպես, օրինակ, ԽՍՀՄ տարիներից մնացածները, երբ ներկայացնում էին տարբեր ազգերին: Այդ ավանդույթն այստեղ շարունակվում է, և դա գովելի է: Այդ միջոցառումներից են, օրինակ, Մայիսի 1-ը, Նաուրիզը, որոնց ժամանակ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներին տրվում են տաղավարներ, որոնք նրանք զարդարում են ազգային ոճով, այնտեղ ցուցադրում իրենց մշակույթը, ուտեստները: Այդ օրերին կատարվում են ուրախ տոնախմբություններ: Այսպիսի միջոցառումներն ամրապնդում են ազգերի միջև հարաբերությունները:
-         Իսկ Հայաստանից որևէ օգնություն ստանո՞ւմ եք դասագրքերի, տեսանյութերի տեսքով:
-         Մենք համագործակցում ենք և´ Սփյուռքի նախարարության, և´ Մշակույթի նախարարության հետ: Բոլոր կարևոր, մեզ անհրաժեշտ գրականությունը մեզ ուղարկվում է, Հայաստանի կողմից այդ գործն արվում է, Սփյուռքի նախարարությունում շատ ջանասեր են աշխատում: Մենք Ղազախստանում պետք է օրինապահ քաղաքացիներ լինենք, քանի որ ներկայացնում ենք Հայաստանը, և նաև պետք է Հայաստանի օրինապահ քաղաքացիներ լինենք, և այդ դրսևորումը շատ ճիշտ է: Մայիսի վերջերին անցկացրեցինք կինոփառատոն և ներկայացրեցինք երեք հայկական ֆիլմ: Կարծում եմ` եկող տարիներին նման փառատոներ նորից կանցկացնենք, քանի որ այս առաջին փառատոնին հայերն ակտիվորեն մասնակցեցին, և կազմակերպիչները շատ գոհ էին:

К нашим мероприятиям надо привлекать больше молодежи
-         Армянская молодежь вовлечена почти во все сферы жизнедеятельности Казахстана - это и ремесло, и искусство. Они очень талантливы, как, впрочем, армяне всего мира. Местная молодежь также активно участвует в деятельности армянского культурного центра. Конечно, не все так активны, но мы должны работать, чтобы привлекать как можно больше молодежи в нашу сферу деятельности, чтоб они все свои таланты и возможности использовали в мероприятиях, которые регулярно проводит армянская община.
Мы тут проводим разные мероприятия - такие, например, которые остались еще с советских времен, праздники разных народов. Эта традиция в Казахстане продолжается, и это очень похвально. Среди таких мероприятий – 1-ое мая, Наурыз. Во время многих празднеств представителям разных народов предоставляются павильоны, которые украшаются в национальном стиле: в них представляются культура, кухня той или иной нации. Это бывают очень веселые мероприятия, которые На самом деле укрепляют отношения между народами.
-         Получаете ли какое-либо содействие из Армении - учебники, видеоматериалы?..
-         Мы сотрудничаем и с министерством диаспоры, и с министерством культуры РА. Из Армении нам высылают всю необходимую литературу, министерство диаспоры в этом плане очень усердно работает. В конце мая мы организовали здесь кинофестиваль и представили три армянских фильма. Думаю, что в будущем будем чаще проводить подобные фестивали - после первого организаторы были очень довольны армянской составляющей мероприятия.
Вообще отмечу, что мы должны быть законопослушными гражданами Казахстана, т.к. здесь мы представляем Армению; мы также должны быть законопослушными гражданами Армении, и это - очень правильный подход.