Ադրբեջանում գործող միակ վրացական եկեղեցին փաստացի փակ է
Ըստ վրացի պատմաբանների տեղեկության՝ Ադրբեջանի Էրեթի շրջանում գործող միակ վրացական եկեղեցին փաստացի փակ է, և կրոնական արարողություններ այնտեղ չեն կատարվում: Պատմաբաններ Բուբա Կուդավան, Բոնդո Կուպատաձեն և Գոչա Սաիտիձեն խնդրի հետ կապված հրավիրել են մամլո ասուլիս, որի ժամանակ հայտնել են, որ այս հարցով դիմել են նաև Ադրբեջանի և Վրաստանի իշխանություններին:
Բուբա Կուդավայի խոսքով՝ պատմական Էրեթի շրջանի մի հատվածը գտնվում է Ադրբեջանի կազմում: Այնտեղ բնակվում են ինչպես մուսուլմաններ, այնպես էլ քրիստոնյա վրացիներ, իսկ քրիստոնեությունը միշտ եղել է այս շրջանի մշակութային ժառանգության անբաժան մասը:
Ըստ վրացի պատմաբանի՝ շրջանի շուրջ 7000 վրացիներ կարող էին այցելել միայն Կախիի միակ գործող Սուրբ Գեորգիի եկեղեցի, սակայն այնտեղ ծառայող վրացի քահանային մոտ մեկ ամիս առաջ թույլ չեն տվել հատել վրաց-ադրբեջանական սահմանը: Արդյունքում եկեղեցին այսօր փաստացի փակ է և որևէ հոգևոր ծառայություն այնտեղ չի կատարվում:
«Մենք լիովին հաշվի ենք առնում Վրաստանի և Ադրբեջանի միջև առկա բարիդրացիական սերտ հարաբերությունները: Մենք չենք ցանկանում ստվեր գցել այդ կապերի վրա: Հակառակը՝ մենք կարծում ենք, որ հենց նման փաստերն են ստվեր գցում երկկողմ հարաբերություններ վրա: Կարծում ենք, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի իշխանությունները, կառավարական գերատեսչությունները, որոնք այս կամ այն կերպ առնչվում են տվյալ խնդրին, պետք է ջանք չխնայեն այս արհեստականորեն ստեղծված խնդրի լուծման համար»,- հայտարարել է Կուդավան:
Վերջինս նաև ավելացրել է, որ Վրաստանում բնակվող ադրբեջանցիները նման խնդիրներ չունեն. նրանք ունեն տասնյակ գործող մզկիթներ և մի քանի տասնյակ հոգևոր սպասավորներ:

Единственная в Азербайджане грузинская церковь фактически закрыта
По информации грузинских историков, единственная действующая грузинская церковь в исторической области Эрети фактически закрыта и богослужение там не совершается, сообщает "Грузия-онлайн".  В связи с этим сегодня историки Буба Кудава, Бондо Купатадзе и Гоча Саитидзе провели пресс-конференцию. Они рассказали о возникнувших проблемах и обратились к властям Азербайджана и Грузии.
По информации Бубы Кудава, часть исторической Эрети находится в составе Азербайджана. Там проживают как мусульмане, так и грузины-христиане. По его словам, данная территория богата своей историей, образцами культурного наследия, большая часть которого является грузинской и христианской.
По информации историка, 7000 грузин могли посещать лишь единственную действующую церковь Святого Георгия в Кахи, но приблизительно месяц назад грузинскому священнику, который служил в Кахи, не позволили пересечь грузино-азербайджанскую границу, поэтому единственная действующая грузинская церковь сегодня закрыта.
«Мы полностью учитываем те добрососедские и тесные отношения, которые есть между Грузией и Азербайджаном. Мы нисколько не хотим бросать тень на эти отношения. Напротив, мы считаем, что подобные факты бросают тень на добрососедские отношения между двумя странами. Мы считаем, что власти Азербайджана и Грузии, правительственные ведомства, все, кого так или иначе касается этот вопрос, должны не жалеть усилий для решения искусственно созданной проблемой», - заявил Буба Кудава.
По его словам, у проживающих в Грузии азербайджанцев подобных проблем нет и не должно быть - у них есть несколько десятков действующих мечетей и несколько десятков священнослужителей.