Հունաստանում մեկնարկել են վարկատուների հետ բանակցությունները
Աթենքի և վարկատուների միջև տեխնիկական մակարդակով բանակցությունները նոր համաձայնագրի վերաբերյալ կսկսվեն երեքշաբթի` հուլիսի 28-ին, տեղեկացնում է РИА Новости-ն:
«Զուգահեռ կաշխատեն մի քանի աշխատանքային խմբեր, որոնք կքննարկեն բյուջեի, կենսաթոշակային, աշխատանքային հարաբերությունների, ապրանքային շուկաների և այլ հարցեր»,- հայտնել է ֆինանսների նախարարության ներկայացուցիչը:
Նշենք, որ Հունաստանի ֆինանսների նախարարությունում հերքել են շրջանառվող տեղեկություններն այն մասին, որ իբր վարկատուները Հունաստանին նոր պահանջներ են ներկայացրել: «Ինչ վերաբերում է նախնական միջոցառումների մասին հրապարակումներին՝ ապա ո՛չ եվրագոտու հուլիսի 12-ի գագաթնաժողովի համաձայնագրում, ո՛չ ESM-ին ուղղված՝ ֆինանսների նախարար Էվկլիդես Ցոկալոտոսի երկու նամակներում նախնական միջոցառումների երրորդ փաթեթի նվազագույն ակնարկ անգամ չկա»,- ասել են ֆինանսների նախարարությունում:

Греция начинает переговоры с кредиторами
Между Афинами и кредиторами во вторник начинаются переговоры на техническом уровне по новому соглашению, обсуждение будет идти в нескольких рабочих группах, сообщает РИА Новости.
"Параллельно будут работать несколько рабочих групп, которые будут рассматривать вопросы бюджета, пенсионных, трудовых отношений, товарных рынков и так далее", -сообщил журналистам представитель Минфина.
В Минфине опровергли сообщения о новых требованиях кредиторов к Греции для заключения соглашения. "Что касается публикаций о предварительных мерах, то ни в соглашении саммита еврозоны от 12 июля, ни в двух письмах к ESM министра финансов Эвклида Цакалотоса нет и малейшего намека на третий пакет предварительных мер", -сообщил представитель Минфина.
Сам Цакалотос в понедельник вечером заявил после заседания правительственного совета по экономической политике, что Греция намерена соблюдать все договоренности.