Հունաստանի վարչապետը չի կարողանում խուսափել իր կուսակցության մասնատումից
Հունաստանի վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասն օրերս հայտարարել է, որ իշխող Սիրիզա կուսակցության ներսում հանրաքվե է պատրաստվում անցկացնել, քանի որ այն պառակտվել է վարկատուների հետ կնքած պայմանագրի արդյունքում: Գրեթե 30.000 կուսակցության անդամներ իրավունք են ունենալու քվեարկել առաջիկայում սպասվող այդ հանրաքվեին,  տեղեկացնում է The Greekreporter-ը:
«Առաջարկում եմ Կենտրոնական կոմիտեին արտակարգ համագումար անցկացնել և քննարկել մեր կուսակցության ընդհանուր ռազմավարությունը ներկայիս պահանջափաթեթի պայմաններում», - նշել է Ցիպրասը, - «Ես հարգում եմ այն մարդկանց կարծիքը, ովքեր պնդում են, թե պետք է անմիջապես չեղյալ հայտարարենք եվրոպացիների հետ կնքած համաձայնագիրը, և որ կան այլ հնարավոր այլընտրանքներ բարեփոխումների այս նոր փաթեթին: Կարծում եմ՝ բնական է, որ մենք պետք է քննարկենք նմանատիպ գաղափարները ևս»:
Ըստ Reuters տեղեկատվական գործակալության՝ վարչապետն ի սկզբանե նպատակ է ունեցել համաձայնագիրը հնարավորինս արագ վերջնական տեսքի բերել, քանի դեռ տեղի չի ունեցել Սիրիզայի սեպտեմբերյան համագումարը, որտեղ պետք է գործ ունենային կուսակցության «ապստամբների» հետ, ինչը կբերեր ավելի խորը ներկուսակցական պառակտում:
Իսկ «ապստամբների» ամենակարկառուն ներկայացուցիչներն են նախկին էներգետիկայի նախարար Պանայոտիս Լաֆազանիսն ու նախկին ֆինանսների նախարար Յաննիս Վարուֆակիսը, ովքեր բոլորից շատ են ցանկանում հրաժարվել կառավարության ստորագրած երրորդ պահանջափաթեթից:
«Ստիպված եմ խոստովանել, որ Սիրիզան այդպես էլ միասնական կուսակցություն չդարձավ», - այդ առիթով խոստովանել է Ցիպրասը, - «Կուսակցությունն ավելի միասնական դարձնելու ջանքերն այդպես էլ ցանկալի արդյունքների չբերեցին»:
Ինչպես հաղորդում է eugreeka.com կայքը, Ցիպրասը նշել է նաև, որ քվեարկությունների ժամանակ կառավարությունը չի կարող շարունակել շահագործել ընդդիմության ձայները, երբ անհրաժեշտ է լինում, և փոխարենը, պետք է վերջ դնի իշխանության հետագա բաժանմանն ու մասնատմանը:

Greek Prime Minister Suggests Party Referendum to Overcome Split in Syriza
Greek Prime Minister Alexis Tsipras told on Thursday that he would call for an emergency referendum within his Syriza party, which is split over a bailout agreement that demands austerity reforms. Almost 30,000 Syriza party members will be eligible to vote in the referendum, The Greekreporter informs.
''I propose to the Central Committee to hold an emergency congress to discuss being in power as leftists and what our strategy should be in the face of the bailout conditions,'' Tsipras said in particular. ''I respect those who say we should decide our strategy now. I know there are those who say we should immediately cancel the agreement and that there are alternatives available. I think its natural we should discuss these ideas.''
According to Reuters, the PM’s initial intention was to complete a bailout agreement as soon as possible (ideally before August 20), before dealing with Syriza’s internal rebels at a party congress in September, which could lead to the party splitting, with national elections following soon afterwards.
The members of the hardline Left Platform faction – led by former Energy Minister Panagiotis Lafazanis and the former Finance Minister Yannis Varoufakis – wants to block the government from agreeing a third bailout now. Many Left Platform members have openly backed a return to the drachma.
''We must admit that Syriza never became a unified party,'' Tsipras stated on this occasion. ''The effort to move from a party of many factions to a unified one didn’t bring the desired results.''
As eugreeka.com reports, Tsipras also stressed that the division within the parliamentary group must end, saying that the government cannot continue to exploit the votes of the opposition when needed.
''Better alternative of our agreement did not exist and does not exist. If someone believes another government could have brought back a better deal they should say so," Tsipras mentioned when addressing the ruling party Syriza’s central committee.