Մերկելի կուսակցության հեղինակությունն ամենաբարձրն է
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի գլխավորած պահպանողական բլոկի հեղինակությունն ամենաբարձրն է։ Ինչպես գրում է Deutsche Welle գործակալությունը, սոց․ հարցումները վկայում են, որ եթե ընտրություններն անցկացվեին հիմա, Պահպանողական կուսակցությունների բլոկը հաղթանակ կտաներ։
Ըստ հարցման արդյունքների, Քրիստոնյա-դեմոկրատական կուսակցությունը, Մերկելի գլխավորությամբ, և բավարական Քրիստոնյա-սոցիալիստական միությունը վայելում են հասարակության 43 տոկոսի աջակցությունը։ Դա ավելին է, բոլոր մյուս կուսակցություններից։
Սոցիոլոգների կարծիքով, կուսակցության բարձր ռեյթինգը պայմանավորված է Անգելա Մերկելի մեծ հեղինակությամբ։

Популярность партии Меркель опережает других
Рейтинг возглавляемого канцлером ФРГ блока консервативных партий превышает другие партии. Согласно результатам соц. опросов, Блок консервативных партий мог бы получить абсолютное большинство мандатов в бундестаге, если бы выборы состоялись сейчас, сообщает "Газета.Ру", ссылаясь на Deutsche Welle.
Согласно данным исследования, Христианско-демократический союз, председателем которого является Меркель, и баварский Христианско-социальный союз поддерживают 43% избирателей.
По мнению авторов опроса, экспертов института социологических исследований Emnid, столь высокий рейтинг объясняется небывалой популярностью канцлера ФРГ Ангелы Меркель.