Բանակցությունները «Թուրքական հոսքի» շուրջ շարունակվում են
Թուրքիան հույս ունի, որ Ռուսաստանը չի ուշացնի «Թուրքական հոսք» գազամուղի կառուցման փաստաթղթերի ստորագրումը: Ըստ Hurriyet-ի, այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը:
«Ե՜վ Թուրքիան, և՜ Ռուսաստանը բարձրաձայնել են, որ Թուրքիային կտրամադրվի ռուսական գազի համար 10.25 տոկոսի զեղջ: Միայն մնացե է, որ ստորագրվեն անհրաժեշտ փաստաթղթերը»,- ասել է նախարարն օգոստոսի 3-ին Անկարայում տեղի ունեցած հանդիպումից առաջ:
Բանակցությունները Թուրքիայի և Ռուսաստանի միջև դադարեցվել էին գազի գնի շուրջ անհամաձայնության պատճառով: Ըստ Ռուսաստանի էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակի, բանակցությունների դադարեցման մասին պաշտոնական հայտարարություն չի արվել:

Negotiations On Turkish Stream Continue
Turkey hopes that Russia will not delay signing documents on the Turkish Stream gas pipeline project. Turkish Energy Minister Taner Yıldız said, Hurriyetdaily reports.
"Both Turkey and Russia have voiced a discount over prices of Russian gas was secured to Turkey at 10.25 percent. The only thing left is to sign the required documents. We believe Russia will not delay to ink the documents," Yıldız said, ahead of a meeting in Ankara on Aug. 3.
Negotiations with Russia on the Turkish Stream natural gas pipeline project were suspended after disagreement on gas price discount. According to Russian Energy Minister Alexander Novak, there have not been any official notices of a halt in negotiations between Russia and Turkey, .
"We do not have any official statements or inquiries in this respect. We continue working together," Novak said.