Կատալոնացիներն անկախանալու նոր տարբերակ են գտել
Կատալոնիայի շրջանային կառավարության նախագահ Արթուր Մասը պաշտոնապես հայտարարել է այս տարվա սեպտեմբերի 27-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու մասին, որը նա իրականում մտադիր է օգտագործել որպես Իսպանիայից անկախություն ստանալու ինքնատիպ հանրաքվեի միջոց:
Բանն այն է, որ Իսպանիայի կենտրոնական իշխանություններն այդպես էլ թույլ չեն տվել իրենց այս «ապստամբ» տարածաշրջանին անկախության հանրաքվե անցկացնել, և վերջիններս ստիպված  հասարակական կարծիքը պարզելու և դրանից օգտվելու համար նման զարտուղի ճանապարհների են դիմում, հաղորդում է The Daily Mail-ը:
Առաջիկա ընտրությունների առիթով Մասը խնդրել է բոլոր կուսակցություններին ներկայացնել իրենց առաջարկներն ու նախընտրական ծրագրերը՝ հանուն երկրի ապագայի: Կատալոնիայի նախագահը խնդրել է բոլորին հարգել ընտրությունների արդյունքները և շեշտել է, որ Կատալոնիան հազար տարվա պատմություն ունենալով՝ լիովին իրավունք ունի որոշելու իր իսկ ապագան:
«Քաղաքական առումով սրանք իհարկե ավանդական ընտրություններ չեն լինելու, այլ հանրաքվեի նման մի բան՝ կատալոնյան ազատությանն ու ինքնիշխանությանը նվիրված»,- նշել է Արթուր Մասը՝ հավելելով, որ եթե խորհրդարանում անկախական կուսակցությունների դաշինքը կարողանա ձայների մեծամասնությունը ստանալ ու հաղթել, ապա նրանք 18 ամսվա ընթացքում վերջապես կանջատվեն Իսպանիայից:
Բանն այն է, որ Կատալոնիայի անկախությանը ձգտող բոլոր կուսակցություններն այժմ մի կողմ են դրել իրենց ներքին տարաձայնություններն ու գժտությունները և համաձայնել են միասնական ցուցակով առաջադրվել սեպտեմբերի խորհրդարանական ընտրություններին: Նրանց համատեղ ցուցակը, որը կոչվում է «Միասին՝ հանուն «Այո»-ի», ներառում է իշխող «Կոնվերգենցիա» կուսակցությունը, Կատալոնիայի  «Ձախերի» կուսակցությունը և մի շարք այլ միավորումներ, որոնք պարբերաբար զանգվածային անկախության ցույցեր են  կազմակերպում ողջ տարածաշրջանով մեկ:
Իսկ ահա Իսպանիայի կենտրոնական կառավարությունն իր հերթին խոստացել է իսպանացի ժողովրդին սահմանափակել Կատալոնիայի քայլերն ու թույլ չտալ դրա անկախությունը երկրից: Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռախոյն անօրինական է համարում Մադրիդից անջատվելու նպատակով ցանկացած կատալոնական հանրաքվե, կամ նույնիսկ, այդպես կոչված, «խորհրդարանական ընտրություններ»:
Իսկ  Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպե Վեցերորդը Կատալոնիայի մայրաքաղաք Բարսելոնա կատարած իր վերջին այցի ժամանակ զգուշացրել է տարածաշրջանային ղեկավարներին, որ «հարգանքն օրենքի հանդեպ անխուսափելի պահանջ է՝ ժողովրդավարական պայմաններում միասին խաղաղ և ազատ ապրելու համար», - փոխանցում է իսպանական The Local-ը:
Հիշեցնենք, որ Կատալոնիան Իսպանիայի ամենահարուստ շրջաններից մեկն է, որը գտնվում է երկրի հյուսիսարևելյան հատվածում և ունի շուրջ 7.5 միլիոն բնակիչ: Դրա շրջկենտրոն Բարսելոնան մայրաքաղաք Մադրիդից հետո երկրի երկրորդ քաղաքն է համարվում, իսկ ընդհանուր տարածաշրջանի բարեկեցության աստիճանը պատկերացնելու համար բավական է նշել միայն, որ ողջ Իսպանիայի ՀՆԱ-ի մեկ հինգերորդ մասը բաժին է ընկնում հենց Կատալոնիային:
Ըստ նախորդ տարվա նոյեմբեր ամսին Արթուր Մասի անցկացրած «ապօրինի» հանրաքվեի տվյալների, որոնք իհարկե խստորեն դատապարտվել էին Իսպանիայի կենտրոնական կառավարության և մասնավորապես Ռախոյի կողմից, ժողովրդի գրեթե 80% -ը կողմ էր քվեարկել Իսպանիայից անկախություն ստանալու գաղափարին: Եվ այժմ հաշվի առնելով այս ահռելի մեծ թիվը՝ Արթուր Մասի հնարավորությունները բավական բարձր են տարածաշրջանում երկար սպասված անկախությունը ստանալու համար՝ չնայած այն բանին, որ դրա ուղղությամբ նման ոչ ավանդական մեթոդներ են կիրառվում:
«Խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպումը միակ ճանապարհն է անկախությանը հասնելուն ուղղված՝ իսպանական կառավարության կողմից հանրաքվեի պարբերական արգելման պարագայում», - հայտարարել է Կատալոնիայի նախագահը, - «Բացառիկ իրավիճակներում բացառիկ որոշումներն են պահանջվում»:

Catalan President: In Exceptional Situations, Exceptional Decisions are Required
Catalan regional government President Artur Mas has officially called for early parliamentary elections on September 27, a poll he intends to use as a referendum on independence from Spain.
Mas signed the election bill late this Monday saying Spain's decision not to allow the region hold an independence referendum left Catalonia with no choice but to call elections and use them as a test of public opinion, The Daily Mail reports.
In the framework of the forthcoming elections, Mas asked all parties to present ''their proposals for this country’s future''. The Catalan President asked everybody ''to respect the results'' and stressed his ''commitment to implementing the democratic mandate'' resulting from the elections. ''All proposals, if they respect human rights, are legitimate in democracy'', he highlighted. Finally, Mas underlined that Catalonia is ''a nation with a thousand years'' of history and that it ''has the right to decide on its future'', as ''a nation of free people'', stressing also that ''plurality and respect for each other’s opinions are virtues'' that have to prevail above all in order to build ''a future shaped on democracy''.
"Politically they will not be normal elections, politically they are a plebiscite on Catalan freedom and sovereignty," Mas told, Catalan News Agency writes. He also added that if an alliance of pro-secession parties wins a majority, they will aim to split from Spain within 18 months.
The matter is that Catalan pro-independence parties set aside their differences and agreed to run on a joint ticket in the regional polls. The joint list, called "Together for Yes", includes the ruling Convergence party, the region's second party, the Republican Left of Catalonia and associations which have organized massive pro-independence demonstrations in the region.
Spain's central government has vowed to oppose Catalonia's moves. "There will be no independence for Catalonia," Rajoy told at news conference on Friday, The Local's Spanish version tells.
During his recent visit to Catalonia's capital Barcelona, King Felipe of Spain warned Catalan leaders that "respect for the law is the source of legitimacy and an unavoidable requirement for living together democratically in peace and freedom".
Catalonia is one of the wealthiest regions in Spain, situated in the North – Eastern part of the country, and is a home to 7.5 million people accounting for a fifth of Spain's output.
According to 2014's November symbolic referendum which was considered as an illegal one by the central government of Madrid, a great majority of Catalan people, nearly 80% of them voted for getting an independence from Spain. This is a huge number indeed, and Artur Mass' chances are really high now to achieve the long desired independence in his region with the help of this last but not least method.
''Calling Catalan Parliament elections is the only way left, after the Spanish Government’s unilateral blocking," declared Mass in this respect, ''In exceptional situations, exceptional decisions are required.''