Ցանկացած քննադատություն Ադրբեջանում սպանության պատճառ կարող է դառնալ
Ադրբեջանում գրանցված հերթական միջադեպն ապացուցում է, որ այս երկրում առողջ քննադատությունը տեղ չունի ոչ միայն իշխանական, այլ նաև կենցաղային մակարդակում: Բաքվում դաժան ծեծի հետևանքով մահացել է լրագրող Ռասիմ Ալիևը, ով պարզապես իր տեսակետն է հայտնել ադրբեջանցի ֆուտբոլիստների անկիրթ պահվածքի վերաբերյալ:
«Արմեդիա» ՏՎԳ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ  Կիպրոսում տեղի «Ապոլոն» ֆուտբոլային թիմի և Ադրբեջանի «Գաբալայի» խաղն ավարտվել է լուրջ սկանդալով: Ինչպես գրում է ադրբեջանական Haqqin.az կայքը, տոնելով խփված գոլը` ադրբեջանական թիմի ավագ Ջավիդ Հուսեյնովն անպարկեշտ ժեստ է ցույց տվել մրցակցի ուղղությամբ: Ադրբեջանական թիմը պարզաբանել է, որ նման արարքի պատճառն այն է, որ կիպրական թիմի երկրպագուներն ավելի վաղ պատռել էին Ադրբեջանի դրոշը:
Առաջին հայացքից կենցաղային թվացող այս միջադեպն ի ցույց է դնում այն խնդիրները, որոնք գոյություն ունեն Ադրբեջանի և Կիպրոսի Հանրապետության միջև: Միմյանց հանդեպ ունեցած մեղմ ասած «դժկամությունը» բավական ամուր քաղաքական հիմքեր ունի, ինչը պայմանավորված է «եղբայր» թուրքերին Հյուսիսային Կիպրոսի հարցում ցուցաբերվող աջակցությամբ:
Եվ հիմա լրագրողի վրա հարձակման պատճառ է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ նա Facebook սոցիալական ցանցում քննադատել է Ջավիդ Հուսեյնովի պահվածքը: Կիպրոսցի լրագրողի այն հարցին, թե ինչու է վերջինս խաղից հետո բարձրացրել թուրքական դրոշը, Հուսեյնովն ասել է, որ «թուրքերը նրա ընկերներն են» և անպատկեշտ ժեստ է ցույց տվել լրագրողին:
Մեկնաբանելով այս տեղեկությունները` լրագրող Ռասիմ Ալիևը գրել է, որ չէր ցանկանա, որ «նման անդաստիարակ և իրեն պահել չիմացող» ֆուտբոլիստն Ադրբեջանը ներկայացներ Եվրոպայում: Հենց այս խոսքերից հետո էլ նրան սկսել են սպառնալ, այնուհետև դաժան ծեծի են ենթարկել, ինչի հետևանքով լրագրողը մահացել է: Սպանված լրագրողի հայրը պատմել է, որ իր որդուն դաժանաբար սպանել են «Գաբալայի» երկրպագուները: Հայտնի է, որ նրան ծեծի ենթարկողների թվում է նաև ֆուտբոլիստ Ջավիդ Հուսեյնովի եղբայրը` Էլշան Իսմայլովը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ֆուտբոլիստն արդեն հեռացվել է «Գաբալայից»:

Каждая критика может стать причиной убийства в Азербайджане
Очередной инцидент в Азербайджане доказывает, что в этой стране здоровая критика не имеет место не только на государственном, но и на бытовом уровне. В Баку журналист Расим Алиев умер после того, как его жестоко избили только потому, что он выразил свое мнение по поводу хамского поведения азербайджанских футболистов.
Ранее мы писали, что матч третьего квалификационного раунда на Кипре, где местный "Аполлон" принимал азербайджанскую "Габалу", завершился  скандалом. Как отмечает азербайджанский сайт Haqqin.az, выражая радость голу с пенальти, капитан команды Джавид Гусейнов показал неприличный жест. Как отметили в азербайджанском клубе, причиной этому стали действия фанатов кипрского клуба, которые до этого разорвали флаг Азербайджана на трибунах.
Этот инцидент, который на первый взгляд кажется лишь бытовым, демонстрирует те проблемы, которые существуют между Азербайджаном и Республикой Кипр. "Неприязнь", которую стороны чувствуют друг к другу, имеет свою политическую подоплеку. В 1983 году турецкая часть острова провозгласила себя Турецкой Республикой Северного Кипра, однако это государство признала только Турция. Был случай, когда и Азербайджан "заикнулся" было признать ее независимость, но испугался, видимо, возможных аналогий с Карабахом.
И сейчас поводом для нападения на журналиста стала его критика в социальной сети Facebook в адрес футболиста Джавида Гусейнова. Согласно сообщению, на вопрос кипрского журналиста, почему Гусейнов после игры поднял флаг Турции, футболист ответил, что "турки - мои друзья" и показал представителю медиа неприличный жест.
Журналист Расим Алиев, комментируя происшедшее, написал, что не хотел бы, чтобы "такой невоспитанный и не умеющий себя вести" футболист представлял бы Азербайджан на полях Европы. После этих слов ему начали угрожать, а потом жестоко избили, в результате чего журналист умер. Отец убитого журналиста рассказал Haqqin.az, что его сына зверски избили болельщики ФК "Габала". Среди избивавших его сына людей был и двоюродный брат футболиста. По данным азербайджанских СМИ, футболист отстранен от участия в основном составе клуба - до окончания следствия.