Արտահերթ ընտրությունները կարդարացնե՞ն Էրդողանի սպասումները
Թուրքիայում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունը զգալիորեն աճել է: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն նախօրեին Ժողովրդահանրապետական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչօղլուի հետ կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու շուրջ հերթական բանակցությունների ձախողումից հետո:
«Մեր երկրի մնայուն կայունության համար բոլոր ճանապարհները փորձելուց հետո դարձյալ ժողովրդի կամարտահայտությանը դիմելու հավանականությունը շատ է մեծացել, անգամ՝ կարող ենք ասել, որ դա միակ տարբերակն է դարձել»,- ասել է Դավութօղլուն:
Ըստ թուրքական Սահմանադրության՝ եթե ընտրություններին հաջորդող 45 օրերի ընթացքում չի հաջողվում կազմել կառավարություն, երկրի նախագահն իրավունք ունի ցրելու խորհրդարանը և արտահերթ ընտրություններ նշանակելու: Հունիսի 7-ին Թուրքիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններից հետո, երբ իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը իշխանության ղեկին գտնվելու 13 տարիների ընթացքում առաջին անգամ չհաջողվեց բավարար ձայներ հավաքել մեծամասնության կառավարություն ձևավորելու համար, շատ վերլուծաբաններ համոզմունք էին հայտնում, որ Էրդողանը կձախողի կոալիցոն կառավարություն կազմելու փորձերը և արտահերթ ընտրություններ կնշանակի՝ իր հավակնություններն առանց խոչընդոտների կյանքի կոչելու համար:
Արդարություն և զարգացում կուսակցության ղեկավար, վարչապետ Դավությօղլուի արտահերթ ընտրությունների հավանականության մասին այս հայտարարությունը կարելի է ասել ի չիք դարձրեց կոալիցիոն կառավարություն կազմելու բոլոր լավատեսական կանխատեսումները՝ չնայած, որ դրա վերջնաժամկետը լրանում է միայն օգոստոսի 23-ին, իսկ Ազգայնական շարժում կուսակցության առաջնորդ Դևլեթ Բահչելին հայտարարել է, որ իր կուսակցությունը պատրաստ է բանակցություններ սկսել կոալիցիոն կառավարություն ձևավորելու շուրջ:
Սակայն Էրդողանին իր միանձնյա իշխանությունն ամրապնդելու նպատակով  սահմանադրական փոփոխություններ իրականացնելու համար ակնհայտորեն կոալիցիոն կառավարություն հարկավոր չէ:
Ընտրություններին հաջորդած երկու ամիսների ընթացքում Թուրքիայի և՛ արտաքին, և՛ ներքին քաղաքականությունում զգալի փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Մասնավորապես Անկարան միացել է ԻՊ դեմ պայքարող միջազգային կոալիցիային և բացահայտ պատերազմ է սկսել քուրդ զինյալների դեմ: Ենթադրվում է, որ Էրդողանի այս երկու նախաձեռնությունները կբարձրացնեն իշխող կուսակցության հեղինակությունը: Վերջինը հատկապես կնպաստի մեծացնել ԱԶԿ-ի վարկանիշը ազգայնականների շրջանում:
Սակայն թուրքական SONAR սոցիոլոգիական հիմնադրամի կողմից անցյալ շաբաթ հրապարակված սոցիոլոգիական հարցման տվյալները դեռևս մեծամասնություն չեն երաշխավորում էրդողանի կուսակցության համար: Էրդողանի կուսակցության հեղինակությունը բարձրացել է ընդամենը 2 տոկոսով: Գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցությունն, ի տարբերություն քրդամետ Ժողովրդադեմոկրատական կուսակցության, որն, ըստ հարցման, կորցրել է ընտրողների 3 տոկոսի աջակցությունը, դեռևս պահպանում է իր ընտրազանգված:
Նման պայմաններում դեռևս պարզ չէ՝ կհաջողվի՞ ԱԶԿ-ին նոյեմբերին նախատեսվող արտահերթ ընտրությունների ժամանակ անհրաժեշտ քանակությամբ ձայներ հավաքել:

Cмогут ли досрочные выборы оправдать надежды Эрдогана?
Вероятность проведения досрочных выборов в Турции очень высока. Об этом заявил премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу после провала очередных переговоров по формированию коалиционного правительства с лидером Республиканской народной партии Кемалем Киличдароглу. "Мы не смогли обеспечить благоприятный базис для формирования коалиционного правительства… Внеочередные выборы - "единственная оставшаяся у Турции альтернатива", - заявил Давутоглу.
Согласно турецкой Конституции, если в течение 45 дней правительство сформировать не удастся, то президент распустит парламент и назначит досрочные выборы. После парламентских выборов 7 июня, когда впервые с 2002 года правящая партия потеряла парламентское большинство и не смогла в одиночку сформировать правительство, многие аналитики были уверены, что Эрдоган сорвет попытки формирования коалиционного правительства и назначит досрочные выборы для укрепления своей единоличной власти.
Срок формирования коалиции истекает 23 августа. Лидер "Партии националистического движения Девлет Бахчели" заявил, что его партия готова вести переговоры по формированию коалиционного правительства. Вопреки вышеизложенному, заявления лидера "Партии справедливости и развития", премьер-министра Давутоглу о вероятности досрочных выборов еще раз доказывают, что Эрдоган препятствует процессу формирования правительства.
Эрдоган вновь надеется на досрочных выборах получить большинство в парламенте. С момента парламентских выборов 7 июня во внутренней и во внешней политике Турции произошли многие изменения. В частности, Турция присоединилась к международной коалиции по борьбе с ИГ и начала открытую войну против курдов. Считается, что эти две инициативы Эрдогана позволят улучшить репутацию правящей партии. Последняя - борьба с курдами - особенно увеличит рейтинг ПСР среди националистов.
Однако, согласно данным опроса турецкого социологического фонда SONAR, опубликованным на прошлой неделе, партии Эрдогана по-прежнему не гарантируется большинство. Рейтинг партии Эрдогана вырос всего на 2 процента. Главная оппозиционная Народно-республиканская партия, в отличие от прокурдской Демократической Народной партии, которая, согласно опросу, потеряла поддержку 3 процента избирателей, пока что сохраняет свой электорат.
Таким образом, до сих пор не ясно, удастся ли партии Эрдогана собрать необходимое количество голосов во время досрочных выборов в ноябре.