Բաքվում դժգոհում են գործընկեր Բրիտանիայից
Ադրբեջանում բրիտանական British Petroleum նավթային ընկերության այս տարի կրճատման ենթակա աշխատակիցների 86 տոկոսը կազմելու են Ադրբեջանի քաղաքացիները, գրում է haqqin.az լրատվականը՝ հղում կատարելով ընկերության հաշվետվությանը:
Տեղեկությունների համաձայն՝ 2015 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում բրիտանական նավթային ընկերությունն արդեն կրճատել է Ադրբեջանի 126 քաղաքացու:
Ավելի վաղ բրիտանական ընկերությունը հայտարարել էր, որ կրճատումները շարունակվելու են մինչև 2018 թվականը, և կրճատման ենթակա աշխատակիցների 90 տոկոսը պետք է լինի Ադրբեջանի քաղաքացի:
Պարզվում է՝ բրիտանացիների նկատմամբ ադրբեջանցիների դժգոհությունը միայն կրճատումներով չի պայմանավորված: Ընդհանրապես, ըստ Բաքվի, չնայած, որ բրիտանական ընկերությունը միլիարդավոր դոլարներ է աշխատում Ադրբեջանում, Լոնդոնը ընդհանրապես որևէ աջակցություն ցույց չի ցուցաբերում Ադրբեջանին՝ ո՛չ աշխարհաքաղաքական շահերի, ո՛չ էլ միջազգային ասպարեզում այս երկրի վարկանիշը բարձր պահելու հարցում:
Նախորդ շաբաթ Լեյլա և Արիֆ Յունուսների աղմկահարույց դատի կապակցությամբ արևմտյան բազմաթիվ երկրների շարքում Լոնդոնը ևս քննադատություններ էր հնչեցրել ադրբեջանական իշխանությունների հասցեին՝վերջիններիս մեղադրելով քաղաքական հետապնդումներ իրականացնելու մեջ: Եվ սա միակ դեպքը չէ, երբ Բաքուն ստիպված է եղել հիասթափվել իր տնտեսական կարևոր գործընկերոջից:
Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելոնը նախորդ շաբաթ Ուկրաինա կատարած այցի ժամանակ ևս մեկ անգամ վերահաստատել է իր երկրի աջակցություն Կիևին «ռուսական ագրեսիայի» դեմ պայքարելու հարցում: Ֆելոնը նաև նշել է, որ Միացյալ թագավարության կողմից մարզվող ուկրաինացի զինվորների թիվը նախատեսվում է կրկնապատկել:
Բրիտանական ռազմական գերատեսչության ղեկավարի այս հայտարարությունը տխրեցրել է Բաքվին, որը 23 տարվա նավթային համագործակցություն ընթացքում նմանատիպ աջակցության խոսքեր բրիտանական պաշտոնյաների կողմից չի լսել: Բաքվում արձանագրում են, որ չնայած այդ տարիներին Ադրբեջանի կառավարության և ВР-ի միջև Կասպից ծովի ադրբեջանական մասի նավթահանքերի յուրացման ավելի քան 20 պայմանագիր է ստորագրվել, սակայն Ադրբեջանն իրական աջակցություն Լոնդոնից այդպես էլ չի ստացվել:
Ադրբեջանցիներին զայրացնում է նաև այն, որ, չնայած ադրբեջանական կողմի ջանքերին, արևտյան պետությունները Ղարաբաղյան հակամարտությունը չեն դիտարկում իրենց տեսանկյունից և անգամ, ըստ որոշ վերլուծաբանների, հակված են աջակցելու Հայաստանին:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա հուլիսին  բրիտանական իշխանությունների հրավերով Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը աշխատանքային այցով մեկնել էր Լոնդոնը, ինչի առնչությամբ Ադրբեջանը բավական մեծ աղմուկ էր բարձրացրել:
Արդյունքում, Մեծ Բրիտանիայի հետ հարաբերությունները վատացնելու համար Բաքուն արդեն բավարար հիմքեր ունի՝ հաշվի առնելով առողջ քննադատության և կառուցողական մոտեցումների նկատմամբ Ալիևի վարչակարգի մերժողական մոտեցումը:

Баку недоволен британскими партнерами
В этом году из всего числа попавших под сокращение сотрудников британской нефтяной компании British Petroleum 86% - граждане Азербайджана, пишет haqqin.az со ссылкой на отчет компании.
Согласно информации, за первое полугодие 2015 года компания BP-Azerbaijan сократила 126 граждан Азербайджана. Отметим, что ранее британская нефтяная компания объявила о том, что сокращения будут продолжены, и среди тех, кого уволят до конца 2018 года, 90% будут граждане Азербайджана.
Оказывается, однако, недовольство азербайджанцев британцами обусловлено не только сокращениями собственных граждан в ВР. Вообще, по мнению Баку, британская компания зарабатывает в Азербайджане миллиарды, однако Лондон не поддерживает Азербайджан - ни в вопросе защиты геополитических интересов, ни в поддержании высокого рейтинга на международной арене. На прошлой неделе Великобритания в числе многих других европейских стран раскритиковала азербайджанские власти в связи с громким судебным процессом над правозащитниками Лейлой и Арифом Юнус, обвинив бакинские власти в проведении политических преследований. И это - не единственный случай, когда Азербайджан испытывает разочарование в своем наиболее важном экономическом партнере. Британский министр обороны Майкл Фэллон во время своего визита в Украину на прошлой неделе вновь подтвердил поддержку своей страны в борьбе Киева против "российской агрессии". Он также отметил, что количество обучаемых Британией солдат увеличится.
Это заявление британского министра обороны опечалило Баку, который за прошедшие 23 года нефтяного сотрудничества ничего подобного от британских официальных лиц в отношении собственной страны не услышал. В Баку отмечают, что несмотря на то, что за эти годы между правительством Азербайджана и ВР было заключено более 20 контрактов по освоению каспийских месторождений азербайджанского сектора, реальных результатов поддержки Лондоном Баку не наблюдается.
Азербайджанцев также расстраивает, то что "несмотря на все усилия азербайджанской стороны, западные страны вообще не рассматривают карабахский конфликт с азербайджанских позиций и более склонны поддерживать Армению, нежели Азербайджан".
Напомним, что в июле этого года по приглашению британского правительства президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян с рабочим визитом посетил Лондон, в связи с чем  Азербайджан поднял довольно много шума.
В результате у Азербайджана достаточно оснований для ухудшения отношении с Великобританией, в особенности учитывая негативное отношение алиевского режима по отношению к здоровой критике и конструктивным подходам.