Օլանդի սխալները Ֆրանսիային 54 մլրդ եվրո են արժեցել. Boulevard Voltaire
Ֆրանսուա Օլանդը Ֆրանսիայի նախագահի պաշտոնում գտնվելու երեք տարիների ընթացքում չի հաշվարկել իր ուժերը՝ առաջացնելով  երկիրը զգալի պարտքով թողնելու վտանգ, գրում է ֆրանսիական Boulevard Voltaire պարբերականը։
Աղետի մասշտաբը հնարավոր է գնահատել՝ նույնիսկ չկենտրոնանալով տագնապալի տնտեսական ցուցանիշների վրա. երեք ամսից քիչ ժամանակում Ֆրանսիան Օլանդի մեղքով կորցրել է 54 մլրդ եվրո, նշում է պարբերականը։
Այսպես, Ֆրանսիան Ռուսաստանին 2 մլրդ եվրո կվճարի երկու «Միստրալ» ուղղաթիռակիրների չմատակարարման համար։ Հոդվածագիրը հիշեցնում է, որ սկզբում Ռուսաստանը ծրագրել է ձեռք բերել 4 ուղղաթիռակիր, այլ ոչ թե 2։ Հաշվի առնելով այն, որ երկու չկառուցված նավերը Ֆրանսիային արժեցել են 1 մլրդ եվրո, ընդհանուր առմամբ այս գործարքից վնասը կազմել է մոտ 3 մլրդ եվրո։
«Միստրալներից» բացի Ֆրանսիան կորցրել է Հնդկաստան 26 Dassault Rafale կործանիչների մատակարարման 48 մլրդ եվրո արժողությամբ պայմանագիրը։
5.2 մլրդ եվրո գնահատվող մեկ այլ նման պայմանագիր Եգիպտոս հետ նույնպես տապալման սպառնալիքի տակ է։ Պայմանագրի համար վճարման նպատակով եգիպտական իշխանությունները Ֆրանսիայից 2.6 մլրդ եվրոյի պարտք են վերցրել։

СМИ: ошибки Олланда стоили Франции 54 миллиарда евро
Франсуа Олланд, будучи три года на посту президента Франции, не рассчитал свои силы, ныне рискуя оставить стране значительный долг, пишет РИА Новости, со ссылкой на французское издание Boulevard Voltaire.
Даже если не фокусироваться на тревожных экономических показателях, оценить масштаб катастрофы можно, обратив внимание на два эпизода, произошедших этим летом. Меньше чем за три месяца, утверждает Boulevard Voltaire, Франция по вине Олланда не досчиталась 54 миллиардов евро.
Ранее стало известно, что Франция выплатит России два миллиарда евро за непоставку "Мистралей", сообщает издание. Автор статьи в Boulevard Voltaire напоминает, что изначально Россия планировала приобрести четыре вертолетоносца, а не два. С учетом того, что на двух непостроенных кораблях Франция потеряла миллиард евро, в общей сложности ущерб для страны составил около 3 миллиардов евро.
Помимо "Мистралей" Франция потеряла контракт на 48 миллиардов евро на поставку Индии 26 истребителей Dassault Rafale.
Оценивающийся в 5,2 миллиарда евро договор на поставку этих истребителей Египту также под угрозой срыва: для оплаты контракта египетские власти взяли в долг у Франции 2,6 миллиарда евро.