Հունաստանի իշխանությունները հավանություն են տվել 14 օդանավակայանի մասնավորեցմանը
Տնտեսական քաղաքականության խորհուրդը հավանություն է տվել 14 տարածաշրջանային օդանավակայանի սեփականաշնորհմանը գերմանա-հունական Fraport и Slentel Ltd կոնսորցիումի կողմից, հայտնում է ANA գործակալությունը:
Ըստ կոնցեսիայի պայմանագրի, կոնսորցիումը իրավունք կստանա օդանավակայանները շահագործել 40 տարի ժամկետով և Հունաստանի իշխանություններին միանվագ կվճարի 1,2 մլրդ եվրո, իսկ հետո՝ տարեկան 22,9 մլն եվրո՝ որպես վարձկալության գումար: Բացի այդ, առաջին 4 տարում կոնսորցիումը 330 մլն եվրո ներդրում կանի, իսկ ընդհանուր ներդրումները 40 տարում պետք է կազմեն 1,4 մլրդ:
Հունական օդանավակայանների սեփականաշնորհումը միջազգային վարկատուների հետ Հունաստանի նոր համաձայնագրի պայմաններից մեկն է:

Правительство Греции одобрило приватизацию 14 региональных аэропортов
Совет по экономической политике Греции одобрил приватизацию 14 региональных аэропортов германо-греческим консорциумом Fraport и Slentel Ltd (группа греческого магната Копулузоса). Об этом сообщает TACC.
Согласно условиям концессии, консорциум получает аэропорты в пользование на 40 лет. Он заплатит греческим властям €1,2 млрд единовременно и далее по €22,9 млн в год в качестве арендной платы. Кроме того, за первые четыре года консорциум вложит в аэропорты €330 млн, а общие капиталовложения за 40 лет должны будут составить €1,4 млрд.
Приватизация греческих аэропортов является одним из условий нового соглашения Греции с международными кредиторами.